Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. április 26. 07:45 Közélet

Visszafognák a közmunkát, de még sokáig szükség lesz rá

Lassan, de fogy a közmunkásként dolgozók száma az országban. A kormány – ígéretéhez híven – elkezdte a szigorítást, ám még így is bő százezer ember léphet be a most tavasszal induló programokba. Nem lehet csak úgy mindenkit kizárni, ugyanis még mindig sok magyarnak nincs lehetősége máshonnan fix jövedelemhez jutni.

Többféle statisztika is létezik a közmunkások számáról, de mindegyik azt mutatja, hogy tavaly nyár óta egyre kevesebb embert foglalkoztatnak ebben a formában. December és február között például már csak 165 ezren tartották magukat közmunkásnak, miközben a 2016-os csúcskor 230-240 ezren is voltak, akik így nyilatkoztak.

 

Csakhogy a tömeges közmunka-programok éppen most, tavasszal, március és május között szoktak elindulni, így valószínű, hogy még emelkedni fog a téli létszám.

Az újonnan bejelentett, államilag támogatott munkahelyek friss adataiból már látszik is, hogy márciusban 122 ezer új támogatott állást bejelentettek, amiből 114 ezer közfoglalkoztatás. Ez alapján tavasszal ismét bő százezer fő léphet be a programokba, így valószínűleg a létszám nem fog meredeken tovább csökkenni.

 

Jövőre azonban tényleg nagyot változhat a helyzet, mert addigra életbe lép az igazi szigorítás. Egy tavaly márciusi kormányhatározat értelmében ugyanis

2018 júliusától kezdve három éven belül csak egy évig lehet majd valaki közmunkás.

A közmunka-programok szűkítésébe azért kezdett bele a kormány, mert az ipar és az építőipar is komoly munkaerőhiánnyal küzd, ami a gazdaság növekedését is visszafogja. Ilyen időkben pedig nem maradt indoka az NGM-nek arra, hogy korlátlan mennyiségben biztosítson forrást a közmunka-programok számára.

A minisztérium 2017 elején készíttetett is egy felmérést, amiből kiderült, hogy az akkori 210-220 ezer közmunkásból 50-70 ezer csak kényelemből nem keres piaci állást. Néhány tízezer embert tehát viszonylag könnyen ki tud terelni a kormány a valódi munkaerőpiacra, ám így is legalább 150 ezren lehetnek azok, akik szociálisan rászorulnak a közmunkára, mert lakhelyük környékén nincs munkahely, ahol el tudnának helyezkedni. 

Valószínűleg ez az oka annak is, hogy a tavaly márciusi kormányhatározatban még mindig egy magas létszámot fogalmaztak meg elérendő célként. Eszerint 2020-ig 150 ezer főre kívánják csökkenteni a közmunkások számát.

Vagyis a szociálisan rászorulóktól nem tervezi megvonni a kormány a közmunkából származó állami jövedelmüket.

Ez egyébként egybecseng azzal, amit – az új kormányból valószínűleg távozó – Lázár János tavaly májusban mondott: addig biztosítják a közfoglalkoztatást, amíg szükség van rá.

Közélet közfoglalkoztatás közmunka munkaerőpiac Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Fabók Bálint
2023. március 29. 04:34 Élet, Közélet

Orbán ellen fordult a százezrek által követett milliárdos édességgyáros

Az egyik leggazdagabb debreceni milliós nézettségű vicces videókat és zeneszámokat készít, repedő falú vármegyékről versel, és politikai szerepvállaláson töri a fejét.

Pálos Máté
2023. március 10. 04:34 Adat, Közélet

Hiába mentek milliárdok a férőhelyek bővítésére, még mindig csordultig vannak az ország bölcsődéi

Még mindig durván 50 ezer kisgyerek lakóhelyén nincs bölcsőde.

Bucsky Péter
2023. március 9. 04:34 Közélet

Európa egyik legnagyobb ingázó közössége az Ausztriába járó nyugat-dunántúli magyaroké

Mítosz-e az, hogy a magyarok mobilitása alacsony? Hová mennek a Pest megyei lakosok?

Fontos

Nagy Zsolt
2023. március 30. 17:35 Világ

A háborús bűnös Oroszország őrködhet áprilistól a világ békéje és biztonsága fölött

Az ukránok szerint ez egy rossz vicc. Ki lehet-e zárni Oroszországot az ENSZ-ből?

Nagy Zsolt
2023. március 30. 13:04 Világ

Kivégzés vár azokra az oroszokra, akik vissza akarnak vonulni a frontról

A visszavonulást megakadályozó egységek nem számítanak újdonságnak az orosz hadsereg történetében.

Jandó Zoltán
2023. március 30. 11:03 Adat

Továbbra is Magyarországra jön a legdrágábban az orosz gáz

Január volt zsinórban a negyedik olyan hónap, amikor az adatot közlő uniós országok közül hazánkba érkezett a legdrágábban az orosz földgáz.