Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. április 17. 06:55 Közélet

Hiába élünk valamivel jobban, mint nyolc éve, nem ez terelt tömegeket a Fideszhez

Nincs erős összefüggés a jövedelmek változása, és a Fidesz elmúlt négy éves erősödése között. Járási és kerületi szinten összevetettük, milyen mértékben nőtt az emberek jövedelme 2010 és 2016 között, illetve ezzel párhuzamosan hogyan változott a kormánypártok támogatottsága az előző országgyűlési választások óta. Az eredmények alapján az látszik: nem az határozza meg a kormánypártiságot, hogy mennyivel élnek jobban az adott helyen az emberek, mint a Fidesz kormányra kerülése idején.

Miután adatbányász módszerekkel sikerült megszereznünk a 2018-as választások szavazóköri eredményeit – a választási iroda valamiért nem akarja elemezhető formában a nyilvánosság rendelkezésére bocsátani az adatbázist -, elkezdtük ezeket összevetni különböző gazdasági társadalmi mutatókkal, hogy feltárjuk, milyen tényezők befolyásolták a pártválasztást. Kiderült, hogy a jövedelmi helyzet és a kormánypártiság együtt mozog: azokon a helyeken, ahol kevesebb pénzből élnek, nagyobb valószínűséggel választják a Fideszt.

Ez azonban csak a pillanatnyi helyzetet mutatja, legalább ennyire érdekes kérdés, hogy a jövedelem növekedése vajon a kormányzó politikai erő irányába tolta-e a választókat. Hogy ezt megtudjuk, az első lépésben azt számoltuk ki, hogyan változott az egyes járásokban és budapesti kerületekben a Fidesz-KDNP listájára leadott szavazatok száma*Ezt megtettük az érvényesen szavazók, illetve az névjegyzékben szereplők számának arányában is.. Azért döntöttünk a járási és kerületi szintű elemzés mellett, mert ezek a legkisebb olyan területi egységek, amelyekről a KSH még közöl bizonyos gazdasági és társadalmi mutatókat.

Kattints a térképre

A fenti térképen tehát az látható, hogy 2018-ban az érvényesen szavazók körében hány százalékponttal nőtt, vagy éppen csökkent az adott helyen a Fidesz támogatottsága 2014-hez képest (ha rákattintasz, az adatokat is böngészheted). A 197 járásból (illetve kerületből) 179-ben erősödtek a kormánypártok, és mindössze 18-ban gyengültek.

A legnagyobb növekedés a Hevesi járásban volt, szinte pontosan 20 százalékpont, de nem maradt el ettől érdemben Seszták Miklós fejlesztési miniszter birodalma, Kisvárda környéke sem (19,74 százalékpont). Ezzel szemben Budapesten több helyen is visszaesett a Fidesz, a legnagyobb mértékben ráadásul épp a hagyományosan őket támogató kerületekben, így az elsőben és a tizenkettedikben (mindkét helyen több, mint 3 százalékponttal)*A névjegyzékben szereplők számához viszonyítva is hasonló a helyzet, itt azonban még kevesebb helyen, mindössze négy budapesti kerületben esett vissza a Fidesz-KDNP. .

Ezeket az eredményeket vetettük össze azzal, hogyan változott az egyes járásokban és kerületekben a jövedelem a Fidesz 2010-es hatalomra kerülése óta. Egészen pontosan az egy adófizetőre jutó személyi jövedelemadó alap, ami ugyan eltér a tényleges keresettől, és az átlagos jövedelemtől is, de az egyes járások közötti jövedelmi különbségeket elég jól mutatja. Ilyen területi bontásban ugyanakkor egyelőre csak 2016-ig vannak adatai a Központi Statisztikai Hivatalnak, így csak ezeket tudtuk használni, ám, ha van a két dolog között érdemi összefüggés, akkor ennek szinte biztosan már ilyen adatoknál is látszania kellene.

 

De nem látszik. A jövedelem változásának mértéke, és a kormánypártok teljesítményének alakulása szinte egyáltalán nem mozog együtt*A két változó közötti korreláció a 0,1-et sem éri el. Ennél kicsit erősebb az összefüggés, ha a jövedelmek emelkedésének mértékét nem az összes érvényes szavazaton belüli Fidesz-voksokkal vetjük össze, hanem azzal, hogy miként módosult a kormánypártot választók aránya a teljes névjegyzékben. Ám az így kapott 0,3-as mutató még mindig nem jelez erős összefüggést..

A Fidesz 2010-es hatalomra kerülése óta egyébként mindenhol nőtt az általunk vizsgált jövedelmi mutató. A legnagyobb mértékben, több, mint 37 százalékkal a Téti és a Sárvári járásban, ahol ugyan nagyon jól szerepelt a Fidesz, de nem radikálisan jobban, mint 2014-ben. Téten például 7,4 százalékponttal nőtt a támogatottságuk, amivel (a növekedés szempontjából) a gyenge középmezőnybe tartozik a Győr-közeli járás.

Kattints a térképre

Ezzel szemben Mezőcsáton több, mint 16 százalékpontot javítottak, pedig ott alig 7,7 százalékkal emelkedtek a jövedelmek. Az Encsi járásban pedig ennél is kisebb mértékben (4,6 százalékkal, ami az egész országban a második legalacsonyabb), mégis kilőtt a Fidesz* 12,7 százalékpont, ami a közel 200 járásból, illetve kerületből a 13. legtöbb..

Mivel ezek  2016-os adatok, azaz közel másfél évvel a választás előtti állapotot tükröznek, megnéztük azt is, hogy 2013 és 2017 között megyei szinten miként változtak a jövedelmi viszonyok, illetve a kormánypártok támogatottsága.

Itt már a 2017-es nettó kereseti adatok is rendelkezésre állnak, így ezeket használtuk, de biztosan torzítja az eredményeinket, hogy a megyék már túl nagy területi egységek, ezeken belül már nagyon jelentős eltérések voltak helyenként (ezért is használtunk eredetileg járási adatokat). Mindenesetre az adatok itt sem mozognak együtt. Megyei szinten tehát a keresetek 2013-2017 közötti változásának sem volt érdemi hatása a kormánypártok támogatottságára*Itt az jött ki, hogy a névjegyzékhez viszonyított szavazati arányok változása teljesen független a keresetektől, míg az érvényes szavazatok alapján számított esetében kissé magasabb a korreláció, de ez is elhanyagolható..

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Fidesz-KDNP jövedelem keresetek választás Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Kiss Péter
2024. április 11. 04:34 Pénz

A kínai ingatlanpiaci válság Amerikával ellentétben nem fog rendszerszintű krízissé fajulni

Az ország új növekedési modellje már nem az ingatlanpiacra fog támaszkodni, így annak gazdasági súlya tovább csökken, és ez a részvénypiacra is hatással lesz.

Hartvig Áron
2024. április 10. 04:34 Közélet

Ezentúl csak akkor lesz napelem a magyar háztartásokban, ha a hozzá tartozó akkumulátorra nagy támogatás jár

A jelenleg zajló háztartási napelempályázat egy dolgot már a lezárása előtt bizonyított: akkumulátorok nélkül többé nem kerülnek napelemek a háztetőkre.