Hírlevél feliratkozás
Wiedemann Tamás
2018. április 4. 16:12 Közélet, Pénz

Egy amerikai cég hotelvásárlásába tenyerelt bele a kormány

Sebtében hozott kormányrendelettel nyúlt bele a kormány egy budapesti szálloda adás-vételébe. A tavaly decemberben, a karácsonyi szünet csendjében hozott rendelet elővásárlási jogot biztosít az államnak a világörökségi területeken fekvő ingatlanok esetében.*Az új szabályozás főként a világörökségi területen lévő kiskereskedelmi egységek, vagyis üzletek, valamint a szállodák és irodaházak adásvételére vonatkoznak. Két ünnep között, december 27-én jelent meg a törvénymódosítást részletező kormányrendelet, amely nyolc világörökségi helyszínt nevesít. Ha valakinek ilyen ingatlanja van ezeken a területeken, és el akarja adni, jeleznie kell az államnak az adás-vétel szándékát. Az államnak nyolc napja van arra, hogy eldöntse, élni kíván-e az elővásárlási jogával.*A rendelet értelmében az eladónak nem kell a kiszemelt vevővel kapcsolatos előszerződést átküldeni, elég csak egy szerződéstervezetet átküldenie, vagy egy aláírt szándéknyilatkozatot, miszerint az illető meg kívánja venni az ingatlant.

Ahogy beszámoltunk róla, összesen több mint ötven ingatlan esetében élhet az állam elővásárlási jogával.*Tóth Bertalan MSZP-s képviselő közérdekű adatigényléssel fordult a különböző tárcákhoz, önkormányzatokhoz és kormányhivatalokhoz. Eddig Lázár János Miniszterelnökséget és Fazekas Sándor agrárminiszter válaszolt a kérdésekre. A Lázár felügyelte tárcához márciusig 41, míg Fazekas minisztériumába 10 elővásárlási jog gyakorlására felhívó nyilatkozat érkezett.  Ennek a rendeletnek köszönhetően kerülhet állami tulajdonba a Malév egykori budapesti székháza. Ez az ingatlan a Széchenyi téren található, és nagy előnye, hogy éppen a Sofitel Budapest Chain Bridge Hotel mögött helyezkedik el. Ez a szállodát a francia Accor-hotellánc üzemelteti.*Az ingatlan az 5 Star Hotel Kft. projektcég tulajdonában van, ennek egyedüli tulajdonosa az Accor-Pannonia Hotels Zrt., vagyis a francia Accor szállodalánc.

Éppen tavaly év végén derült ki, hogy a franciák egy amerikai befektetési alapnak szeretnék értékesíteni a hotelt. Több külföldi cikk is beszámolt a tranzakcióról, például itt, itt és itt. Sőt, még az Európai Bizottságnak is áldását kellett kérni az adás-vételhez, amit a brüsszeli testület idén január 4-én meg is adott.

Úgy tudjuk, hogy a vevő, a Starwood Capital Group a Sofitel szálloda közvetlen szomszédságában elhelyezkedő egykori Malév-székházat is kinézte magának. Hivatalosan egy projektcég, a SOF-11 SB Topco Kft. vette volna meg a székházat. A cég ügyvezetője Nicholas Mark Chadwick, aki a Starwood Capital Group menedzsere is egyben. Be is került a tulajdoni lapra a SOF-11 vásárlási szándéka, de a kormányrendelet miatt ezt törölték, és az állam elővásárlási joga került a helyére.

Vagyis az új rendelet máris bekavar két magáncég üzleti tranzakciójába.

Lázár János miniszterelnökséget vezető miniszter idén január 18-án jelezte, hogy az állam élni fog az elővásárlási jogával és 8,2 millió euróért, azaz több mint 2,5 milliárd forintért megveszi az ingatlant. A volt Malév-székház jelenleg az Atrium Estate Kft. tulajdonában van. A vállalkozás az ingatlan üzemeltetésére alakult projektcég. A könyveiben az ingatlan 675 millió forintos áron van számontartva.*Ez azonban nem tükrözi a ingatlan valós értékét. Szakértők a G7-nek azt mondták, hogy az ingatlan piaci értéke nagyságrendileg 2,2-2,8 milliárd forint lehet az állapotától függően.

Az Atrium 2015-ben vette meg az ingatlant, a cégnek 50 százalékban az MTVA volt vezérigazgató-helyettese, Závodszky Zoltán tulajdona, míg a cég másik felének tulajdonosa egy hongkongi vállalat, a Synergonomy Holding Ltd. A hongkongi cégadatbázis szerint a cég végső tulajdonosa egy belize-i offshore cég, a Matador SA. Tehát ha az állam sikeresen megveszi az ingatlant, akkor végső soron egy kormányközeli üzletember és egy offshore cég számlájára kerül a pénz.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkGyanúsan és rohamtempóban kerül az államhoz a volt Malév-székház2,5 milliárd forintot fizetünk a Sofitel melletti vékony épületért egy kormányközeli üzletembernek és egy belize-i offshore cégnek. Úgy veszi az állam a világörökségi ingatlanokat, mintha direkt trükközni szeretnének.

Megkerestük a Sofitel üzemeltetőjét, az Accor magyar leánycégét. A vállalat megerősítette, hogy az Accor értékesítené a Sofitel épületét az amerikai befektetőnek. A tranzakciótól nem álltak el, azonban az ügylet határidejét június 1-ig tolták ki. Ezt a varsói tőzsdén is kihirdették.

A kormányrendelet miatt azonban nem tudták lezárni a volt Malév-székház megvásárlását. Erre azért volt szükség, mert a szálloda csak ebbe az irányba bővíthető. Az amerikai cég pedig csak abban az esetben veszi meg a szállodát, ha a mögötte lévő irodaházat is meg tudja vásárolni. Érthetetlen, hogy az államnak milyen tervei vannak az ingatlannal.

Érdekesség, hogy Giró-Szász András, volt kormányszóvivő sógora is tulajdonos volt a szomszédban épülő D8 Hotelt birtokló projektcégnek. Ez közvetlenül a Sofitel hotel mögött van.

A vállalkozás, a Dorottya 8 Hotel Kft. új tulajdonosa 70 százalékban a Dominárium Kft, 25 százalékban a titokzatos liechtensteini ANDOK Familienstiftung, valamint öt százalékban a Domalbergo Kft. A Dominárium tulajdonosa Kenyeres Sándor, aki Magyarország egyik leggazdagabb embere, a kormánnyal is üzletelt, de az ő nevéhez fűződik a Mammut bevásárlóközpont is. Sőt, Kenyeres egyik legfontosabb érdekeltségét, a Talentis-csoportot két éve adta el Mészáros Lőrinc üzleti körének. 

A kormány elővásárlási joga egyébként a D8 Hotel esetében is felkerült a tulajdoni lapra. Erről egyébként – elmondásuk szerint – tőlünk értesült a Dominárum Kft. Ez kissé furcsa, hiszen a Földhivatal értesíti a tulajdonost, ha változás áll be a tulajdoni lapon. Megerősítették ugyanakkor, hogy nem tervezik az idén nyíló szálloda eladását. A tavaly december 27-én hozott kormányrendelet miatt a Malév-székház esetében már másnap felkerült a tulajdoni lapra az állam elővásárlási jogával kapcsolatos bejegyzés. A D8 Hotel esetében viszont ez érdekes módon csak idén január 16-án történt meg.

Az már most egyértelműnek tűnik, hogy a közérdek szempontjából semmi értelme nincs a világörökségi területeken fekvő ingatlanokra vonatkozó állami elővásárlási jognak. De az, hogy az állam miért akar tucatnyi ingatlant megvásárolni közpénzből a választások előtt, rejtély. A jogszabály egyébként is csak az ingatlan adás-vételre vonatkozik, ha projektcéget adnak-vesznek, arra nem. Az amerikai cégnek sem kell mást tennie, mint visszavonni a volt Malév-székház épületére vonatkozó vásárlási szándéknyilatkozatát. Ezt követően egész egyszerűen megveszi a székházat tulajdonló cég, az Atrium Kft. üzletrészeit, erre ugyanis nem vonatkozik az állam elővásárlási joga. Hacsak nem jelentkezett időközben egy új vevő a Sofitel Hotelre.

Megkerestük a Miniszterelnökséget, arra voltunk kíváncsiak, hogy miért vásárolja meg az állam a volt Malév-székházat, de nem válaszoltak a megkeresésünkre. A SOF-11 Kft.-t is kerestük, de nem akartak nyilatkozni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Pénz kormányrendelet Lázár János Malév-székház Sofitel világörökség Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Mészáros R. Tamás
2024. október 10. 04:40 Közélet, Világ

Kína egyik uniós hídfőállása lett Magyarország, de ki fog ebből hasznot húzni?

A magyarhoz hasonló stratégiák eddig nem sok haszonnal, cserébe viszont jelentős kockázatokkal jártak.

Stubnya Bence
2024. október 8. 14:31 Adat, Közélet

Az első Orbán-kormány alatt épült annyi lakás, mint ami most ambiciózus cél lett

A Fidesz legelső kormányzása alatt évente átlagosan 24 ezer lakás épült, 2010 óta viszont már csak 15,5 ezer.

Jandó Zoltán
2024. október 7. 11:12 Közélet

Eladja Tihany utolsó beépítetlen partmenti ingatlanját az állam

Több mint ötmilliárd forintért hirdetnek egy ingatlant a félszigetnek azon a részén, amelynek beépítése ellen már tüntettek a helyiek.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. október 7. 04:34 Pénz, Vállalat

Valódi pénzgyárat indíthatott volna be a magyar vállalkozó hamis brazil kötvénye

Alkalmas lehet a hamis kötvény kvázi tisztára mosására, ha valaki úgy viszi be egy cégbe, ahogy azt a papíron ezermilliárdokat érő brazil állampapírral tették.

Török Zoltán
2024. október 6. 05:39 Világ

Van már akkora bajban Európa, hogy Egyesült Államok legyen belőle?

A Draghi-jelentés jó látleletet nyújt az EU gazdasági kihívásairól, de erősen kérdéses, hogy érdemes és lehetséges-e a központosítás felé elmozdulni.

Stubnya Bence
2024. október 5. 14:59 Közélet, Pénz

A Pénzügyminisztérium szerint kacsa a Nők 43+ról szóló hír, marad a Nők 40

Megjelent a hír, hogy 2025-től Nők 43+ lesz a Nők 40 helyett, és az OECD is javasolt a szigorítást, de a kormány nem tervez ilyesmit.