„Oké, vége lesz a világnak, de attól még elmegyek nyaralni a Bahamákra” – mire jutottak a davosi fórumon?
Háttérbe szorult az klímaváltozás elleni küzdelem a múlt heti davosi Világgazdasági Fórumon, ahol a mesterséges intelligencia üzleti felhasználása és Donald Trump lehetséges visszatérése izgatta jobban a résztvevőket.
Pedig volna miről beszélni: a tavalyi volt az eddigi legforróbb év, az óceánok soha nem látott módon melegednek és egymást érték a hőhullámok, áradások, erdőtüzek – komoly gazdasági kockázatokat is hordozva a társadalom polarizálódásán keresztül.
Főleg a finanszírozási ígéretekben bővelkedő decemberi dubaji COP28 után vártak volna sokan konkrét számokat, finanszírozási és politikai javaslatokat a fórumtól a klímaváltozás általános elméleti megvitatása helyett.
Az infláció, a háborús kiadások miatt nem hozott Ursula von der Leyen sem Davosba olyan nagyívű ígéretet, mint tavaly, amikor Európát a „tiszta technológia hazájává” akarta tenni erre dedikált eurómilliárdok segítségével.
Mit mondanak? „Egyfajta klímakatasztrófa-fáradtságban szenvedünk. Azt mondjuk, hogy oké, vége lesz a világnak, de attól még elmegyek nyaralni a Bahamákra” – mondta egy megújulóenergiával foglalkozó cég vezetője.
A hosszú távú célokat általában beelőzik a rövid távúak, „agyunk még mindig a paleolit vadászé, amely azt mondja, ‘lándzsát eldobni, tigristől elfutni’. Nehezen tudjuk elképzelni azt, hogy három év múlva összedőlhet a barlangunk.”
Számokban: a fórum által megkérdezett 1500 szakértő és cégvezető rövid, kétéves távon a dezinformációt tekinti a legnagyobb kockázatnak, az extrém időjárás csak második helyen áll, majd a társadalmi polarizáció és a kiberkockázat következik.
Kétéves távon még csak kettő környezeti kockázat szerepel a 10-es listán, a hosszabb, tízéves távon azonban már öt, az első helyen az extrém időjárással.
Mi várható? Szakértők egy része regeneratív, pozitív hatású üzleti modellek felépítésében látja a megoldást, amelyben a fogyasztási cikkek iparága jár legelőrébb, jórészt a vásárlói igények változása miatt, akik a fenntarthatóbb termékeket keresik.
A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.