Most távolinak tűnik, de egyre halálosabb nyarak elé nézünk
Csaknem kétszer annyi 65 év feletti ember halt meg az extrém magas hőmérséklet miatt az elmúlt tíz évben a világon, mint az 1990-es években átlagosan. Ez a szám közel az ötszörösére is nőhet a következő évtizedekben.
A The Lancet orvosi folyóirat 114 tudós által jegyzett, a klímaváltozás egészségügyi hatásairól szóló éves jelentésben kiszámolták a globális felmelegedés miatt munkából kiesők költségét is, és nekimentek a fosszilis üzemanyagoknak.
863 milliárd dollárra becsülték a hőhullámok által okozott globális termelékenységcsökkenés és munkából való kiesés miatti veszteséget 2022-ben.
A tanulmány készítői szerint az egészségügyi problémák leginkább a fosszilis üzemanyagok használatára vezethetők vissza.
„A fosszilis tüzelőanyagok további terjedése tarthatatlan, az adatokból látszik, hogy minden ember egészségét és jóllétét veszélyeztetik” – mondta Renee Salas, a jelentés társszerzője.
Van előrelépés is, 2005 óta 15 százalékkal csökkent a fosszilis üzemanyagok okozta légszennyezésre visszavezethető halálesetek száma.
Most először közöltek a jövőre vonatkozó becsléseket is. Ezek szerint, ha a Föld átlaghőmérséklete 2 Celsius-fokkal nő, akkor 370 százalékkal nőhet a hőhullámok miatti halálesetek száma az évszázad közepéig.
November 19-én rövid időre már 2 Celsius-fokkal magasabb globális átlaghőmérsékletet mértek az ipari forradalom előtti időhöz képest.
Mi várható? A jelentést várhatóan megvitatják az ENSZ éves éghajlatváltozási konferenciáján, ahol az egészségi szempontok az eddigieknél jobban előtérbe kerülnek.
A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.