A mai hírlevélben lesz szó kárpátaljai cigány menekültekről, az egyiptomi klímacsúcsról, a visszaszoruló szegénységről, egy ingázó bányamérnökről és az iráni tüntetésekről.
A hírlevélre ide kattintva lehet feliratkozni. A email-fiókokba érkező eredeti verziót ide kattintva lehet megnézni, az egyszerűsített pedig így néz ki:
A mai részben lesz szó kárpátaljai cigány menekültekről, az egyiptomi klímacsúcsról, a visszaszoruló szegénységről, egy ingázó bányamérnökről és az iráni tüntetésekről.
Az Ukrajnából Magyarországra érkező cigányok – akik nagy többségében magyar nyelvűek – kívülről alig láthatóak és látványosan más intézményes gyakorlatokkal kénytelenek találkozni, mint a többség.
Általános helyzetük: szinte biztosan nem adnak ki nekik albérletet, súlyosan információhiányos helyzetben vannak, és ha egyáltalán foglalkozik velük az ellátórendszer, jellemzően elkülönítve, a leginkább szegregált helyekre kerülnek.
Alunézet: egy mintegy 300 roma menekültet szállító vonat Záhonyba érkeztével a polgármester elrendelte az önkormányzat és a Református Szeretetszolgálat által működtetett sátrak lezárását – idéz egy esetet egy kutatói jelentés.
Mi történt velük? Mivel a menekültek fogadására kijelölt BOK-csarnokba érkező romákat jóval kevesebben akarták befogadni, őket államilag kijelölt menekültszállásokra szállították.
Ellátás: átmeneti szálláslehetőség és egészségügyi ellátás mellett létfenntartási támogatásként menekültként havi 22800 forint, gyermekenként pedig további 13700 forint jár.
Mit mondanak ők? Az idézett kutatás szerint a kárpátaljai romák többnyire még a legrosszabb szállásokról is pozitívan nyilatkoztak.
Vasárnap kezdődik és szűk két hétig tart az ENSZ klímakonferenciája az egyiptomi Sarm-es-Sejkben, és várhatóan élezni fogja a legnagyobb szennyező, iparosodott országok és a fejlődő országok közötti szembenállást.
Miről fog szólni? A találkozó egyik legfontosabb célja az lesz, hogy megállapodjanak arról, hogy a fejlett országok – mint az USA, az EU-tagok vagy Japán – hogyan és mennyi pénzt adjanak a fejlődő országoknak a klímaváltozásra való felkészülésben.
Miért fontos ez? A klímaváltozást előidéző károsanyagokat legnagyobb részben az iparosodott országok bocsájtják ki – vagy az ott fogyasztott termékek gyártása -, a változó éghajlatnak azonban leginkább szegény és vétlen országok vannak kitéve.
Mit mond a Nyugat? A téma több mint húsz éve terítéken van, ígéretek is születtek, érdemi lépések azonban nem. Az USA és EU most is nyitottnak mondja magát a tárgyalásokra, de konkrét elképzelésekről nem lehet tudni.
Tágabb kontextus: a klímacsúcs előtt jelent meg egy összesítés, amely a világ 2000 legnagyobb cégét vizsgálta klímaszempontból. Harmadrészüknél szerepel célként a zéró-kibocsátás, de az ilyen cégek mindössze hét százaléka halad terv szerint.
Jelentősen mértékben szorult vissza a szegénység Magyarországon az elmúlt tíz évben a KSH adatai alapján. A héten publikált adat alapján 2020-ban 8,3 százalék volt a súlyos deprivációban élők aránya.
A Veszprémben élő Jánossal ezen az úton találkoztunk, amint éppen cigizett a hosszú hétvégén, de képet nem szeretett volna magáról.
Mivel foglalkozik? A 60 éves bányamérnök heti négy napot a Mátrában tölt, ahol egy ércbánya rekultivációján dolgozik öt éve. Először ingázik – egy panzióban alszik -, korábban egy hivatalban dolgozott, de “ez egész más pénzben és kultúrában”.
Politika: áprilisban a Fideszre szavazott, de most mérges “a Viktorra”, mert “a választások előtt sokat ígért, de kiderült, hogy nem mondott igazat”. Nem tetszik neki, hogy “beállt Oroszország mögé”, ahogy a “pénzpolitikája” sem.
Balásy Zsolt a Hold Alapkezelő elemzője, a Holdblog szerzője.
Milyen tartalom volt rá nagy hatással a héten? Az Economist cikke, amely szerint a globális felmelegedést nem lehet 1,5 fok alatt tartani, a bolygó veszedelmesen meleg lesz és ezért többet kell áldozni az alkalmazkodásra.
Miért? „2019-ben egy Economist különkiadás hatására kezdtem el egy ‘keresztes hadjáratot‘ a klímapánik ellen, mivel sehol nem volt benne leírva, hogy a CO2 kibocsátás elleni hadakozásnak milyen irgalmatlan költségei lennének és mennyivel hatékonyabb módszerek létezhetnek. Most könnyes szemmel olvastam az Economist (én olvasatomban) “mea culpa”-ját, mivel kimondták, hogy a felmelegedés elkerülhetetlen, de a világvége nem, és érdemesebb lehet az adaptációval foglalkozni kezdetleges CO2 kímélő technológiák költséges erőltötésénél.”
Mikor jelent meg? A Magyar Ifjúság, a kommunista ifjúsági szövetség központi lapjának 1978. szeptember 3-i számában.
Mi jelent meg? “Iránból már a tavasszal is utcai tüntetésekről, erőszakos cselekményekről tudósítottak a hírügynökségek. Az összetűzések központja a Teherántól kb. 100 kilométerre levő Kum városa volt. A zavargások hevességét jellemzi, hogy a kormány a hadsereg páncélosait vetette be rendcsinálás céljából, s az uralkodó pár kénytelen volt elhalasztani néhány nappal előzetesen tervbe vett külföldi utazását. A tüntetések a katonaság bevetése ellenére sem szűntek meg. Sőt, mind hevesebbekké váltak, s átterjedtek Irán minden nagyvárosára, Teheránra is. A síita vezetők fő célja ma a vallás befolyásának visszaállítása a rohamosan kapitalizálódó Iránban.” (Arcanum Adatbázis)
Élet
Fontos