A vadon élő méhek ritkulásával egyre fontosabb szerephez jutottak a méhszaporítók, de most már ők is egyre nehezebben tudják ellátni a mezőgazdaság beporzó rovarok iránti igényét. A probléma mostanság rendkívül súlyosan érinti a kanadai áfonyatermesztőket a Bloomberg beszámolója szerint, és az ottani tapasztalok baljós előjelek a világ összes országára nézve.
Az észak-amerikai ország méhészei átlagosan a méhállományuk felét elveszítették, így nehezen tudják kiszolgálni azokat a gazdálkodókat, akik a terményhozamukat tenyésztett rovarkolóniák bérlésével vagy vásárlásával fokoznák. A katasztrofálisnak mondható kanadai helyzethez hasonló egyelőre még különlegesnek számít a világban, egy németországi zoológus szerint azonban a méhészek egyre nehezebben tudják fenntartani a kolóniáikat, miközben nőttön-nő irántuk az igény.
Ez a kereslet olyannyira felfokozódott, hogy a mézkészítés helyett a méhész szakma jelentős része már inkább a termelőknek kínálja a beporzókat, sőt, a rovarokkal történő kereskedelemre is sokan specializálódnak. Ezen ágazat problémái hamar tovagyűrűzhetnek a növénytermesztők körébe, akik az 1960-as évek óta mindinkább kiszolgáltatottabbá váltak a méhészeknek.
Kanadában a függőség már olyan fokú, hogy az ottani termelők külföldről is hozatnak méheket, és már nemcsak a gyümölcsösökben, hanem például a repceföldeken is jórészt a tenyésztett kolóniák végzik a beporzást – a mesterségesen kihelyezett méhekre berendezkedett gazdaságok már olyannyira eltérnek a vadon élő rovarok élőhelyeitől, hogy aligha számíthatnak rájuk a termelők.
A cikkben megszólaltatott szakértők szerint a problémák egyik forrása pont a méhek túldolgoztatása: az egyik termőterületről a másikra hurcolásuk olyannyira eltér a természetes életkörülményeiktől, hogy nem csoda, ha nem érzik jól magukat. De ezen túl is sok oka lehet a méhek tömeges pusztulásának a növénytermesztésben használt vegyszerektől a szélsőséges időjáráson keresztül a parazitákig.
Ausztráliában – a kanadai méh-import egyik fontos forrásának számító országban – pont azért kénytelenek méhek millióit elpusztítani a méhészek, hogy megfékezhessék egy a rovarok számára végzetes fenyegetést jelentő atka terjedését. Az eddigiekben a károkozótól nagyrészt mentes országban több milliárd dolláros iparággá fejlődött a mezőgazdaságot segítő méhszaporítás a The New York Times cikke szerint, nem csoda tehát, hogy az ausztrál kormány mindent megtesz a problémát okozó atka egyébként hosszabb távon elkerülhetetlen elterjedése ellen.
Élet
Fontos