Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2021. február 20. 17:07 Adat, Élet

Még mindig a magyar a legboldogtalanabb visegrádi nemzet, de a 2010-es években itt volt a legnagyobb javulás

A 2008 és 2019 közötti időszakban Magyarország boldogságindexe nőtt a legnagyobb mértékben a visegrádi országok közül – derül ki egy bécsi gazdasági kutatóintézet, a Vienna Institute for International Economic Studies a Visegrádi Együttműködés 30. évfordulója alkalmából kiadott jelentésének egyik tanulmányából.

Julia Grübler elemzése a 2020-as globális boldogságjelentés, a World Happiness Report (WHR) adatai alapján hasonlította össze a V4-es országok és Ausztria lakosságának boldogságát a 2008 és 2012 közti és a 2017-2019 közti időszak átlagát véve. Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 2012 óta adja ki a jelentést, amiben a társadalmak boldogságát egy összetett módszertannal, kemény adatok és a szubjektív, önbevallásra épülő adatok alapján mérik.

Az alábbi ábrán látszik, hogy Magyarország mindkét időszakban a legkevésbé boldog nemzet volt a régióban, azonban 2009 és 2018 között a magyar boldogságindex nőtt a legnagyobbat, egész pontosan 1,195 pontnyi javulással

a maximális 10-ből 6 pontra nőtt a magyarok átlagos boldogsága a második időszakban.

Az öt vizsgált ország közül Ausztria boldogságindexe volt a legmagasabb, és még úgy is 7 felett maradt, hogy minimálisan csökkent. Az ábrán az is látványos, hogy trendszerűen a cseh boldogságindex lassacskán már megközelíti az osztrák szintet.

7,29-es pontszámával Ausztria a világ 9. legboldogabb országa. Csehország 19., Szlovákia 38., Lengyelország 43., Magyarország pedig a javulással együtt is csak az 53. helyet érte el a globális rangsorban.

A magyar boldogság javulásának trendjét egyébként egy másik adatfelvétel is megerősíti: a Központi Statisztikai Hivatal A háztartások életszínvonala című kiadványában a szubjektív jóllét mutatójaként az élettel való elégedettséget kérdezi le minden évben. Eszerint a 16 évesnél idősebb magyar lakosság egy 0-tól 10-ig terjedő skálán 2013-tól 2017-ig átlagosan 6,1 körüli elégedettségről számolt be, az elégedettség 2018-ban kezdett növekedni, és 2020-ban már 6,8 pont volt a magyarok átlagos elégedettsége.

Visszatérve a boldogságindexhez: az egyes országokhoz tartozó mutatószámok részeit a mutatót alkotó komponensek különböző mértékben magyarázzák:

  • leginkább a GDP/fő, tehát a gazdagság,
  • a társadalmi kohézió (ezt a Gallup globális hangulatfelmérésének kérdése alapján számolják, ami arra kíváncsi, hogy ha valaki bajba kerül, számíthat-e baráti vagy rokoni segítségre),
  • és az egészséges élet várható hossza határozza meg a boldogságot (ezt az Egészségügyi Világszervezet Global Health Observatory adatai alapján számítják).
  • Kisebb részben pedig a döntési szabadság (ezt a Gallup globális felmérése alapján számolják, itt az a kérdés, hogy mennyire döntheti el valaki, hogy mit kezd az életével),
  • a nagylelkűség (mennyien szoktak adakozni az országban az egy főre eső GDP-hez képest),
  • valamint a korrupció hiánya járulhat hozzá egy ország lakosságának boldogságához (szintén a Gallup felmérése alapján).

Az alábbi ábrán azt ábrázoltuk, hogy a 2017 és 2019 közötti időszakra vonatkozóan az egyes komponensek milyen mértékben járultak hozzá az egyes V4-es országok és Ausztria boldogságindexéhez. A Gallup arra vonatkozó kérdése alapján, hogy ha valaki bajba kerül, számíthat-e baráti vagy rokoni segítségre, Lengyelországban volt a legrosszabb a helyzet.

A magyarok rossz egészségügyi állapota a régió más országaihoz képest jelentős mértékben teszi őket boldogtalanná, illetve a döntési szabadság foka is Magyarországon a legalacsonyabb. Ezen kívül pedig az is eléggé látványos, hogy az érzékelt korrupció Szlovákián kívül Magyarországon csökkenti a leginkább az emberek boldogságát.

A 2020-as jelentés adataiból az is kiderül, hogy a boldogságindex növekedését nagyjából teljes egészében három tényező javulása magyarázza az adatok alapján: az egy főre eső GDP és a várható egészséges élettartam növekedése, valamint a társadalmi kohézió javulása*Tehát, hogy számíthatunk-e segítségre, ha baj van..

Az egészséges élet várható hossza 2017 és 2019 között átlagosan 67 év volt Magyarországon a WHR adatbázisa szerint, és a 2008 és 2012 közötti átlaghoz képest csaknem két évet nőtt, bár így is utolsók vagyunk ebben a mutatóban a régión belül.

A G7-en megjelent cikkében Győrffy Dóra nemrég részletesebben is bemutatta, hogy az előző évtized rekord uniós forrásbeáramlása és támogató pénzügyi feltételei mellett is csak középmezőnyben volt a magyar felzárkózási teljesítmény a régióban.

A cikksorozat Qubiton megjelent második része az emberi fejlődés egy másik mutatójának, az ENSZ emberi fejlődés indexének régiós vonatkozásaival is foglalkozott, ami jól kiegészíti a boldogságindex változásából kiolvasható trendeket. Ebben a mutatóban a 2010-es években Csehország és Lengyelország tudott jelentősen javítani, Magyarország és Szlovákia csekélyebb abszolút javítás mellett rontották a listán elért relatív pozíciójukat. Magyarország V4-es összehasonlításban utolsó helyét ebben a mutatóban is jelentősen magyarázza a magyarok rosszabb egészségügyi állapota (a mutatón belül az alacsonyabb várható élettartam).

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgy magyar régióban haltak meg a legtöbben rák miatt az EU-n belülNépességarányosan Közép-Dunántúlon volt az egész EU-ban 2016-ban a legtöbb rákos haláleset. Észak-Magyarország a 65 év alattiak rákos halálozásában vezet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMi kellene ahhoz, hogy a magyarok kétszer boldogabbak legyenek?Matolcsy György kétszeresére emelné a boldogság indexünket, ami jól hangzik, de ha komolyan vesszük, akkor a lehetetlent súrolja. Kisebb korrupcióval mindenesetre boldogabbak lennénk.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Élet boldogság boldogság index egészség V4 Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.