Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2023. augusztus 11. 12:00 Adat

Egy év kellett, hogy feldolgozzuk a rezsiemelést

A rezsicsökkentés tavalyi korlátozása óta az idén júliusban fordult elő először, hogy a statisztikai hivatal a lakossági gázárak növekedéséről számolt be. A KSH gyakorlata miatt ez azt jelenti, hogy 2022 augusztusa óta először volt magasabb a fogyasztás, mint amire korábban számítottak.

Mi történt? Júliusban, ha kismértékben is, de emelkedett a vezetékes gáz háztartások által fizetett átlagára. A statisztikai hivatal júniusban 151 forintos díjjal számolt, júliusban azonban ennél négy forinttal magasabbal.

  • A tavalyi rezsiemelés óta a KSH csak becsülni tudja a lakossági gázdíjat. A kormány úgy nyúlt bele a rezsicsökkentésbe, hogy egy meghatározott fogyasztási szintig megtartotta a korábbi, rendkívül kedvezményes árat, afölött azonban a hétszeresére emelte.
  • A korábbiakkal ellentétben így most nincs egységes ár, a díj függ az elfogyasztott mennyiségtől is. Emiatt a statisztikai hivatal úgy határozza meg az átlagos díjat, hogy megbecsüli, a fogyasztás mekkora hányada csúszik át a magasabb díjkategóriába, és így számol egy (súlyozott) átlagot.

Számokban: a KSH a tavalyi változások óta egészen mostanáig minden hónapban fokozatosan csökkentette az átlagárat. Közvetlenül az augusztusi rezsiemelés után 238 forintos köbméterenkénti díjjal számoltak*Ez a szolgáltatás díja, amely a gázár felett a gáz tárolásának, eljuttatásának költségét is tartalmazza.. Októberben a magasabb díjkategória további emelése miatt ez még 4 forinttal nőtt, azóta azonban közel 40 százalékkal esett.

Felülnézet: az árcsökkenés magyarázata az volt, hogy a lakosság jóval kevesebb gázt fogyasztott, mint amennyivel a KSH-nál előzetesen kalkuláltak. A rezsiemelés miatt sokan látványosan visszafogták a felhasználásukat, így a lakosság jóval kisebb arányban csúszott ki a kedvezményes sávból, mint amire számítani lehetett

  • A spórolást az enyhe tél is segítette. November és január között a korábbi években megszokottnál durván negyedével kevesebb gázt használtak fel a kisfogyasztók. Februárban ugyan kisebb volt a visszaesés, de a szokottnál alacsonyabb hőmérséklet ellenére akkor is látványosan csökkent a lakosság gázigénye.
  • Az elmúlt hónapokban azonban kissé változtak a trendek: a felhasználás csökkenése lassabb volt, mint korábban. Ennek valószínűleg az a magyarázata, hogy a lakosság jelentős része alkalmazkodott az új helyzethez, illetve a gázfelhasználás zömét adó téli hónapok után sokan már kevésbé spóroltak, ha látták, hogy nem futnak ki a kedvezményes sávból. Ráadásul a fűtési szezonon kívül spórolni is nehézkesebb.

Mi következik? Az első év tapasztalatai alapján a lakosság az idén valószínűleg már pontosabban be tudja lőni a fogyasztását, így a háztartások egy része várhatóan kevésbé lesz óvatos, mint tavaly, ez pedig a felhasználás, és így az átlagárak növekedéséhez vezethet.

  • Ezt kissé megkavarhatja az elmúlt hetek elszámolási káosza, ami miatt sok fogyasztó a nyári hónapokban a korábbinál jóval magasabb gázszámlákat kapott. Mivel a szolgáltató erre adott magyarázatát egy átlagos halandó nem tudja értelmezni, így a helyzet újabb bizonytalanságot eredményezhet.
  • Összességében azonban így is inkább az átlagárak stagnálása, esetleg lassú emelkedése valószínűsíthető. Ezen az változtathatna, ha a kormány a piaci gázárak esésére reagálva ismét belenyúlna a szabályozásba, és némileg csökkentené a túlfogyasztó háztartások díját. Erre a 2024-es választások előtt kerülhet sor.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat gázár rezsicsökkentés rezsiemelés Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2024. július 24. 12:40 Adat

Hiába nőnek meglepően a fizetések, nem merjük elkölteni

A jelenlegi helyzet jó példát mutat arra, hogy aligha csak a jövedelmek alakulásán múlik, mennyire visszafogott a háztartások fogyasztása.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.