A rezsicsökkentés tavalyi korlátozása óta az idén júliusban fordult elő először, hogy a statisztikai hivatal a lakossági gázárak növekedéséről számolt be. A KSH gyakorlata miatt ez azt jelenti, hogy 2022 augusztusa óta először volt magasabb a fogyasztás, mint amire korábban számítottak.
Mi történt? Júliusban, ha kismértékben is, de emelkedett a vezetékes gáz háztartások által fizetett átlagára. A statisztikai hivatal júniusban 151 forintos díjjal számolt, júliusban azonban ennél négy forinttal magasabbal.
A tavalyi rezsiemelés óta a KSH csak becsülni tudja a lakossági gázdíjat. A kormány úgy nyúlt bele a rezsicsökkentésbe, hogy egy meghatározott fogyasztási szintig megtartotta a korábbi, rendkívül kedvezményes árat, afölött azonban a hétszeresére emelte.
A korábbiakkal ellentétben így most nincs egységes ár, a díj függ az elfogyasztott mennyiségtől is. Emiatt a statisztikai hivatal úgy határozza meg az átlagos díjat, hogy megbecsüli, a fogyasztás mekkora hányada csúszik át a magasabb díjkategóriába, és így számol egy (súlyozott) átlagot.
Számokban: a KSH a tavalyi változások óta egészen mostanáig minden hónapban fokozatosan csökkentette az átlagárat. Közvetlenül az augusztusi rezsiemelés után 238 forintos köbméterenkénti díjjal számoltak*Ez a szolgáltatás díja, amely a gázár felett a gáz tárolásának, eljuttatásának költségét is tartalmazza.. Októberben a magasabb díjkategória további emelése miatt ez még 4 forinttal nőtt, azóta azonban közel 40 százalékkal esett.
Felülnézet: az árcsökkenés magyarázata az volt, hogy a lakosság jóval kevesebb gázt fogyasztott, mint amennyivel a KSH-nál előzetesen kalkuláltak. A rezsiemelés miatt sokan látványosan visszafogták a felhasználásukat, így a lakosság jóval kisebb arányban csúszott ki a kedvezményes sávból, mint amire számítani lehetett
A spórolást az enyhe tél is segítette. November és január között a korábbi években megszokottnál durván negyedével kevesebb gázt használtak fel a kisfogyasztók. Februárban ugyan kisebb volt a visszaesés, de a szokottnál alacsonyabb hőmérséklet ellenére akkor is látványosan csökkent a lakosság gázigénye.
Az elmúlt hónapokban azonban kissé változtak a trendek: a felhasználás csökkenése lassabb volt, mint korábban. Ennek valószínűleg az a magyarázata, hogy a lakosság jelentős része alkalmazkodott az új helyzethez, illetve a gázfelhasználás zömét adó téli hónapok után sokan már kevésbé spóroltak, ha látták, hogy nem futnak ki a kedvezményes sávból. Ráadásul a fűtési szezonon kívül spórolni is nehézkesebb.
Mi következik? Az első év tapasztalatai alapján a lakosság az idén valószínűleg már pontosabban be tudja lőni a fogyasztását, így a háztartások egy része várhatóan kevésbé lesz óvatos, mint tavaly, ez pedig a felhasználás, és így az átlagárak növekedéséhez vezethet.
Ezt kissé megkavarhatja az elmúlt hetek elszámolási káosza, ami miatt sok fogyasztó a nyári hónapokban a korábbinál jóval magasabb gázszámlákat kapott. Mivel a szolgáltató erre adott magyarázatát egy átlagos halandó nem tudja értelmezni, így a helyzet újabb bizonytalanságot eredményezhet.
Összességében azonban így is inkább az átlagárak stagnálása, esetleg lassú emelkedése valószínűsíthető. Ezen az változtathatna, ha a kormány a piaci gázárak esésére reagálva ismét belenyúlna a szabályozásba, és némileg csökkentené a túlfogyasztó háztartások díját. Erre a 2024-es választások előtt kerülhet sor.
A nyári csúcs azt jelenti, hogy volt zsinórban egy teljes évünk, amikor minden évszakban megdőlt a melegrekord. Az előző 12 hónapban 3 fokkal volt melegebb a megszokottnál.
Birkatürelemre van szükség, mert a vagyonelszámolásnak nincs vége, sőt befejezési határideje sincs, és még azt sem kötelező közölni, ha egyszer vége lesz.