Rekordmennyiségű földgáz jött Európába a múlt héten, a tengeren
Közel 3 milliárd köbméternyi cseppfolyósított földgáz érkezett Európába az előző héten. Ez minden korábbinál több, és jelentős előrelépés a kora tavaszi visszaesés után.
Mi történt? Látványosan felpörgött az Európai Unió gázimportja áprilisban.
Már a hónap első felében is több földgáz futott be a kontinensre, mint az Északi Áramlat tavaly augusztusi leállása óta bármikor.
Az előző héten ugyanakkor a Bruegel adatai szerint a 7 milliárd köbmétert is átlépte a behozatal, erre pedig közel egy éve nem volt példa.
Miért fontos ez? Bár az európai gáztartalékok szintje magas, az orosz vezetékes szállítások visszaesése miatt így is kérdéses, hogy sikerül-e feltölteni az uniós tárolókat az elvárt szintre.
Ehhez valószínűleg arra lenne szükség, hogy a heti gázimport ne maradjon el egymilliárd köbmétert meghaladó mértékben a korábbi években megszokott mennyiségtől. Márpedig télen és kora tavasszal több héten is sokéves mélypontra süllyedt a beérkező mennyiség.
Mi változott? Április elejétől kezdve dinamikusan növekedett a tengeren érkező cseppfolyósított földgáz (LNG) mennyisége.
Tavaly az LNG-behozatal lépett a kieső orosz vezetékes import helyére, az év egészében 50 milliárd köbméterrel több gáz érkezett így Európába, mint a szintén rekordévnek számító 2021-ben.
Az idén év elején azonban némi hanyatlást láthattunk az importban. Ez fordult meg az elmúlt hetekben, olyannyira, hogy az előző héten már a 2,9 milliárd köbmétert is meghaladta az LNG-behozatal, ami történelmi csúcsnak számít.
Kilátások: az LNG-behozatal felpörgése összességében jó hír, a márciusi importszint mellett ugyanis elég nehézkes lett volna feltölteni a tárolókat.
Kérdés, hogy meddig marad fenn a jelenlegi helyzet, az LNG-nek ugyanis – szemben a többnyire csak egy adott régióban értékesíthető vezetékes gázzal – globális piaca van, így fennáll a veszélye, hogy a magára találó kínai gazdaság elszívja Európa elől a kínálatot.
Ez leginkább az amerikai szállítmányoknál jelent komoly veszélyt. Jelenleg az észak-amerikai LNG a teljes behozatal durván felét teszi ki, a többi Észak-Afrikából, a Közel-Keletről, illetve Oroszországból érkezik.
1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.
Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.