Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2021. február 12. 12:23 Adat

Pont azok nem tudnak otthonról dolgozni, akiknek egészségügyi szempontból a legjobb lenne

Leginkább azok a munkavállalók tehetik meg vagy kényszerülnek arra, hogy otthon maradjanak a járványhelyzetben, akik az átlagosnál jobb egészségi állapotban vannak. Ennek azért van különös jelentősége, mert a koronavírus-fertőzések őszi felfutása nem egyöntetűen érintette az országot. Ahogy azt korábbi cikkünkben bemutattuk, ahol többet mozognak az emberek – leginkább a munkába járás miatt –, ott pusztítóbb volt a járvány. A megyénkénti halálozási többlet összefügg továbbá az ipar, építőipar – ahol a távmunka aligha jöhet szóba és a termelés nem állt le – helyi gazdaságban betöltött súlyával is.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKevésbé nőtt a halálozás azokban a megyékben, ahol otthon maradtak az emberekÉles különbségek vannak a Magyarország megyéi között abban, hogy az elmúlt hónapokban mekkora volt a halálozások többlete a járvány előtti időszakhoz képest.

A dolgozók egészségi állapota viszont épp ezekben az ágazatokban rosszabb a European Social Survey 2018-as magyarországi adatai szerint. A legrosszabb általános egészségi állapotról ugyan a mezőgazdaságban dolgozók számoltak be (náluk 40 százalékot sem ér el a jó egészségben lévők aránya), az ipari és építőipari munkavállalóknak is csak 53 százaléka vélte jónak az egészségét. Hozzájuk képest a szolgáltatások különböző területein dolgozók viszonylag kedvező helyzetben vannak, az ő csoportjaikban nagyjából kétharmad volt ez az arány.

A szubjektív, önértékelésen alapuló egészségi helyzet mellett a mindennapi tevékenységet akadályozó betegségek, egészségügyi problémák fennállása is gyakoribb a mezőgazdasági, az ipari és az építőipari dolgozók körében. Igaz, a szolgáltatók közül épp a bezárásokat leginkább megszenvedő turizmus és vendéglátás területéről is az átlagnál többen számoltak be ilyen jellegű gondokról .

A korlátozások miatti otthonmaradás, illetve a távmunka lehetősége tehát elsősorban azokat az ágazatokat érinti rosszul, amelyeknek dolgozói jellemzően rosszabb egészségügyi állapotban vannak.

Az egyes munkavállalói csoportok különböző egészségügyi helyzetét a legújabb Munkaerőpiaci Tükörben is több tanulmány vizsgálja, melyekből kiderül például, hogy a külföldi vállalatok dolgozói jellemzően egészségesebbek, aminek hátterében persze összetételbeli különbségek is állnak, az alkalmazottak átlagéletkora például a multiknál alacsonyabb. Ez igaz az ágazatokat nézve is, az átlagéletkor jelentősen magasabb azokon a területeken, ahol az otthoni munkavégzés nem, vagy kevésbé jelent alternatívát.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA szolgáltatók búslakodnak, az iparban viszont kikezdhetetlen a jó hangulatÉles különbségek vannak a vállalati szféra üzleti klímájában, a lakosság kilátásai pedig lassan, de romlanak a visegrádi régióban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat adatelemzés egészség European Social Survey koronavírus Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2024. július 24. 12:40 Adat

Hiába nőnek meglepően a fizetések, nem merjük elkölteni

A jelenlegi helyzet jó példát mutat arra, hogy aligha csak a jövedelmek alakulásán múlik, mennyire visszafogott a háztartások fogyasztása.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.