Hírlevél feliratkozás
Kircsi András
2020. október 12. 10:32 Adat

A tavaszi járványhullámot megúsztuk itthon, a halálozásokat nem

A kelet-európaiság rosszabb hatással van a halálozásokra, mint a koronavírus: a korábbi években rendre Bulgária, Litvánia, Lettország és Magyarország vezette az európai halálozási statisztikákat, és ez idén is ugyanígy alakult, hiába esett erre az időszakra a koronavírus-járvány első hulláma. Ráadásul ezek az országok jellemzően megúszták az első hullámot, idén tavasszal csak Lettországban haltak meg kevéssel többen, mint a korábbi években.

 

Az Eurostat megvizsgálta, hogy a járvány első hullámának tekintett március 1. és május 30. közötti időszakban Európa 24 országában mennyire ugrott meg a halálozás a korábbi évek átlagához viszonyítva. Ezek összesített adatok, nem csak a koronavírus által okozott halálozások, de természetesen azt is tartalmazzák. Az ebből készült ábrát elemezve kiderül, hogy:

  • Magyarországon összességében kevesebben haltak meg a járvány első hulláma alatt, mint a 2016-2019-es évek tavaszi időszakának átlagában.
  • Ezzel együtt a lakosságarányos halálozás a negyedik legmagasabb volt Európában; magasabb, mint a koronavírus által leginkább sújtott Olaszországban, Spanyolországban vagy Belgiumban.
  • Az európai országok halálozási statisztikái jól mutatják, hol volt erős a járvány első hulláma: azok az országok, ahol megugrottak a halálozások, ugyanazok, mint amelyeket a hírekben legtöbbet láthattunk.

Az első hullám által leginkább érintett országok (Olaszország, Spanyolország, Belgium) a járvány miatt a halálozási számokban felzárkóztak a múltban legrosszabbul teljesítő kelet-európai országokhoz, ám tavasz óta ez a különbség vissza is állt a korábbi évek szintjére a statisztikák alapján. A hosszabb távú átlagokat a tavaszi járványhullám egy pillanatra felborította, és kiegyenlítette egyes tagállamok jellemző halálozási számait, ám mindent egybevetve még ezzel együtt is fontosabb, hogy egy országnak milyen az egészségügyi rendszere vagy lakosainak az általános egészségügyi mutatói, mint a koronavírus miatt megugrott halálozások.

Egy mondattal érdemes kitérni Svédországra is, amely eltérő járványkezelési stratégiája miatt viták kereszttüzében állt a tavaszi járványhullám alatt. Az adatok alapján az látszik, hogy Svédország halálozási mutatói a járványban jobban érintett európai országok átlagához igazodnak, az olasz, spanyol, belga hármasnál kedvezőbben, leginkább a holland és francia számokhoz hasonlóan alakultak.

Az Eurostat tavaszi adatai alapján tehát egy ország összesített halálozási mutatóit valószínűleg jobban befolyásolta a gazdasági jólét, az egészségügyi rendszerek minősége és az emberek általános egészségügyi állapota, mint a járvány által okozott többlethalálozás. De ez természetesen nem jelenti azt, hogy ez a járvány második hullámában is feltétlenül így lesz.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA halálozási adatokból is látszik, hogy a Covid-19 veszélyesebb az influenzánál, de meg lehet fogniAz egészségügyi rendszer szükséges fejlesztéséről gondolkodóknak a járványok kezelését bele kell illeszteni a betegségek és a kezelési módszerek fejlődésének hosszabb távú tendenciáiba.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Eurostat halálozás járvány koronavírus többlet halálozás Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.