Pár év stagnálás után számottevően nőtt azoknak a magyar fiataloknak az aránya, akik a szüleikkel közös háztartásban élnek az Eurostat napokban frissített adatbázisa szerint. A 25 és 34 év közötti magyarok 42,2 százaléka él a szüleivel közös háztartásban, amely nagyjából másfélszerese az uniós átlagnak.
A 2018-as adatok alapján egy év alatt másfél százalékponttal nőtt a szüleikkel élő magyar fiatalok aránya. A uniós országokban a 25 és 34 év közötti korosztály leginkább a mediterrán és a keleti tagállamokban lakik a szüleivel. Legnagyobb mértékben Horvátországban, ahol a fiatalok több mint 60 százaléka él így. Horvátországot Görögország és Szlovákia követi, nem sokkal elmaradva a 60 százalékos aránytól.
A legkevésbé a skandináv országokban jellemző a szülőkkel való együttélés. Svédországban, Finnországban és Dániában a fiatalok mindössze pár százaléka él a szüleivel.
A fiatal férfiakra sokkal inkább jellemző, hogy a szüleikkel élnek, az EU-ban nagyjából másfélszer annyi ilyen férfi van, mint nő. Magyarországon különösen magas az eltérés, a 25 és 34 közötti férfiak több mint fele él a szüleivel, a hasonló korú nőknek viszont csak alig több mint 30 százaléka.
A szüleikkel élő fiatalok magas arányát leginkább azzal szokták magyarázni, hogy a 2008-as gazdasági válság miatt számos fiatal vissza kényszerült költözni a szüleihez, vagy nem tudott elköltözni tőlük az anyagi korlátok miatt. A válság után pedig az Európa-szerte jelentősen növekvő ingatlanárak okoznak nehézséget, ami számos városban vezetett lakhatási válsághoz.
Adat
Fontos