Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2020. február 24. 10:09 Adat

Ismét egyre több magyar fiatal lakik a szüleinél

Pár év stagnálás után számottevően nőtt azoknak a magyar fiataloknak az aránya, akik a szüleikkel közös háztartásban élnek az Eurostat napokban frissített adatbázisa szerint. A 25 és 34 év közötti magyarok 42,2 százaléka él a szüleivel közös háztartásban, amely nagyjából másfélszerese az uniós átlagnak.

A 2018-as adatok alapján egy év alatt másfél százalékponttal nőtt a szüleikkel élő magyar fiatalok aránya. A uniós országokban a 25 és 34 év közötti korosztály leginkább a mediterrán és a keleti tagállamokban lakik a szüleivel. Legnagyobb mértékben Horvátországban, ahol a fiatalok több mint 60 százaléka él így. Horvátországot Görögország és Szlovákia követi, nem sokkal elmaradva a 60 százalékos aránytól.

 

A legkevésbé a skandináv országokban jellemző a szülőkkel való együttélés. Svédországban, Finnországban és Dániában a fiatalok mindössze pár százaléka él a szüleivel.

A fiatal férfiakra sokkal inkább jellemző, hogy a szüleikkel élnek, az EU-ban nagyjából másfélszer annyi ilyen férfi van, mint nő. Magyarországon különösen magas az eltérés, a 25 és 34 közötti férfiak több mint fele él a szüleivel, a hasonló korú nőknek viszont csak alig több mint 30 százaléka.

 

A szüleikkel élő fiatalok magas arányát leginkább azzal szokták magyarázni, hogy a 2008-as gazdasági válság miatt számos fiatal vissza kényszerült költözni a szüleihez, vagy nem tudott elköltözni tőlük az anyagi korlátok miatt. A válság után pedig az Európa-szerte jelentősen növekvő ingatlanárak okoznak nehézséget, ami számos városban vezetett lakhatási válsághoz.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÁlom a saját lakás? Csehországban még sokkal rosszabb a helyzetA budapestihez hasonló tényező hajtják fel az ingatlanárakat Prágában, de az építési engedélyek megszerzése sokkal bonyolultabb, és ez meglátszik a lakhatási helyzeten.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOlyan durva a drágulás, hogy már lakások kisajátítását követelik BerlinbenA német fővárosban a többség albérletben él, és már nagyon elege van a bérleti díjak emelkedéséből.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat lakhatás lakhatási válság Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Torontáli Zoltán
2025. március 31. 12:18 Adat

Az EU-ban csak a bolgár és a román dolgozó munkája olcsóbb a magyarénál

Bulgáriában 11, Romániában 12,5, Magyarországon pedig 14 euró volt 2024-ben az egy órára jutó teljes munkaerőköltség. Szlovákia, Csehország és Lengyelország ennél egy szinttel magasabb sávban van.

Hajdu Miklós
2025. március 28. 13:29 Adat

Olyasmiről árulkodhat a rekordalacsony születésszám, amiről a kormány hallani sem akar

Ha folytatódik a kedvezőtlen tendencia, az arra utalhat, hogy a családtámogatások csak előrehozták az amúgy is tervezett gyermekek megszületését.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.