Nagyjából másfél éve a zöld aktivizmus új időszaka kezdődött az elsősorban a fiatalokhoz, gyakran középiskolás diákokhoz köthető tüntetésekkel. A jelenség világszerte megfigyelhető, több nemzetközi mozgalom is indult, mint például az Extinction Rebellion és a Fridays For Future, amelyekhez kapcsolódva Magyarországon is számos demonstráció volt a közelmúltban.
Mikecz Dániel és Oross Dániel, az MTA Klímaaktivizmus kutatócsoportjának*A kutatócsoport a Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézetén belül működik. tagjai alaposabban is feltérképezték, hogy ezek az új környezetvédő kezdeményezések elsősorban kiket mozgósítanak. A tanulmány eredetiben itt olvasható.
A május és szeptember végén tartott budapesti klímatüntetések résztvevőit vizsgálva a kutatók arra jutottak, hogy az események többnyire a nőket, illetve a fiatalokat (pontosabban a középiskolai tanulókat és felsőoktatási hallgatókat) szólította meg, ami egybevág a nemzetközi tapasztalatokkal. A felmérés tükrében kiderül továbbá, hogy a tüntetők igen magasan képzettek: kétharmaduk vagy éppen egyetemre jár vagy pedig már el is végezte, sőt, akár doktori fokozatot is szerzett – igaz, a Mikecz és Oross szerint ez nem nagy meglepetés, hiszen a magas iskolázottság jellemzően élénkebb politikai részvételt von magával.
A résztvevők főleg a közvélemény figyelmének felkeltése és a politikusokkal szembeni nyomásgyakorlás céljával járnak tüntetni. A tüntetők osztják azt a nézetet, miszerint a környezet megóvásának elsőbbséget kell élveznie a gazdasági növekedéssel szemben, ahogy egyetértenek abban is, hogy az állami szereplőknek követniük kellene a klímakutatók javaslatait a válság megoldásakor. És persze a demonstráción kívül számos más módon is kifejezik a véleményüket: gyakori körükben a petíciók, nyílt levelek aláírása, a politikai ügyekkel kapcsolatos megnyilvánulások a közösségi médiában és a tudatos fogyasztásra való törekvés akár bizonyos termékek kerülésével, bojkottjával is.
Az erőszakos tiltakozásoktól ugyanakkor tartózkodnak a klímatüntetők.
Érdekesség, hogy a tüntetők némileg baloldalibbak a teljes lakossághoz képest, igaz, mindeközben jóval kevésbé tartják értelmezhetőnek a bal- és jobboldali gondolkodásmód közötti megkülönböztetést az átlagnál. Ezzel a megállapítással valamelyest egybevág, hogy a demonstrálók nagyjából hasonló arányban tartják fontosnak az állami újraelosztást*Pontosabban azt, hogy az állam a gazdagabbaktól a szegények javára ossza újra a javakat. mint a teljes magyar lakosság, azonban a bevándorlókkal kapcsolatban az átlagosnál jelentősen elfogadóbb véleményeket fogalmaztak meg.
Adat
Fontos