Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2019. november 27. 16:26 Adat

A fiatal, magasan képzett nőket mozgatja meg leginkább a klímakatasztrófa

Nagyjából másfél éve a zöld aktivizmus új időszaka kezdődött az elsősorban a fiatalokhoz, gyakran középiskolás diákokhoz köthető tüntetésekkel. A jelenség világszerte megfigyelhető, több nemzetközi mozgalom is indult, mint például az Extinction Rebellion és a Fridays For Future, amelyekhez kapcsolódva Magyarországon is számos demonstráció volt a közelmúltban.

Mikecz Dániel és Oross Dániel, az MTA Klímaaktivizmus kutatócsoportjának*A kutatócsoport a Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézetén belül működik. tagjai alaposabban is feltérképezték, hogy ezek az új környezetvédő kezdeményezések elsősorban kiket mozgósítanak. A tanulmány eredetiben itt olvasható.

A május és szeptember végén tartott budapesti klímatüntetések résztvevőit vizsgálva a kutatók arra jutottak, hogy az események többnyire a nőket, illetve a fiatalokat (pontosabban a középiskolai tanulókat és felsőoktatási hallgatókat) szólította meg, ami egybevág a nemzetközi tapasztalatokkal. A felmérés tükrében kiderül továbbá, hogy a tüntetők igen magasan képzettek: kétharmaduk vagy éppen egyetemre jár vagy pedig már el is végezte, sőt, akár doktori fokozatot is szerzett – igaz, a Mikecz és Oross szerint ez nem nagy meglepetés, hiszen a magas iskolázottság jellemzően élénkebb politikai részvételt von magával.

A résztvevők főleg a közvélemény figyelmének felkeltése és a politikusokkal szembeni nyomásgyakorlás céljával járnak tüntetni. A tüntetők osztják azt a nézetet, miszerint a környezet megóvásának elsőbbséget kell élveznie a gazdasági növekedéssel szemben, ahogy egyetértenek abban is, hogy az állami szereplőknek követniük kellene a klímakutatók javaslatait a válság megoldásakor. És persze a demonstráción kívül számos más módon is kifejezik a véleményüket: gyakori körükben a petíciók, nyílt levelek aláírása, a politikai ügyekkel kapcsolatos megnyilvánulások a közösségi médiában és a tudatos fogyasztásra való törekvés akár bizonyos termékek kerülésével, bojkottjával is.

Az erőszakos tiltakozásoktól ugyanakkor tartózkodnak a klímatüntetők.

Érdekesség, hogy a tüntetők némileg baloldalibbak a teljes lakossághoz képest, igaz, mindeközben jóval kevésbé tartják értelmezhetőnek a bal- és jobboldali gondolkodásmód közötti megkülönböztetést az átlagnál. Ezzel a megállapítással valamelyest egybevág, hogy a demonstrálók nagyjából hasonló arányban tartják fontosnak az állami újraelosztást*Pontosabban azt, hogy az állam a gazdagabbaktól a szegények javára ossza újra a javakat. mint a teljes magyar lakosság, azonban a bevándorlókkal kapcsolatban az átlagosnál jelentősen elfogadóbb véleményeket fogalmaztak meg.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat klímaváltozás klímavédelem környezetvédelem tüntetés Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.