Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. február 25. 10:07 Adat

Javult az egészségünk, de az albánok és bosnyákok így is előznek minket

Frissítette a Bloomberg az országokat az emberek egészsége alapján sorba rendező világranglistáját. Az amerikai hírügynökség olyan tényezőket vesz figyelembe, mint a várható élettartam, a dohányzás és az elhízás elterjedtsége, a tiszta vízhez való hozzájutás, valamint a csatornázottság.

A legutóbbi, 2017-es rangsort Olaszország vezette, de ezúttal megelőzte Spanyolország. Az utóbbi egészségügyi rendszerével kapcsolatban egy közelmúltbeli tanulmány kiemelte, hogy jó minőségű a közszolgáltatás, a gyerekekre, nőkre és idősekre is kiterjednek a megelőző programok, továbbá az akut és krónikus betegségek gyógyítása is megfelelően működik. Az országban az utóbbi egy évtizedben csökkent a rák és a keringési betegségek miatt bekövetkező halálozások száma.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz állami egészségügyi ellátás már soha nem lesz jó, a magánintézményekbe mennek át az orvosok, ápolókAz egészségügyi dolgozók eddig külföldre költöztek, többségük kint is marad. Most a belföldi kivonulás időszaka jön: az állami egészségügyből egyre több orvos és ápoló az erősödő magánellátás irányába tart - szintén véglegesen.

Az eredményekben a mediterrán étrendnek is lehet szerepe, a Navarrai Egyetem orvostudományi karának közelmúltbeli tanulmánya szerint ez – kiegészítve az extra szűz olívaolajjal vagy magvakkal – jobb eredményeket mutat az életveszélyes keringési zavarok megelőzésében, mint az alacsony zsírbevitelt előíró diéták.

Az uniós tagállamok közül Spanyolországban a legmagasabb a várható élettartam, és globálisan is csak Japán és Svájc előzi meg. A Washingtoni Egyetem egészségméréssel foglalkozó intézete azt jósolja, hogy 2040-re a spanyolok már mindenkit megelőznek, és 86 év lesz a várható élettartamuk.

 

Magyarország négy helyet javított a 2017-es helyzethez képest, de ez így is csak a 48. hely megszerzésére volt elég. A Bloomberg cikkéből származó táblázat szerint a térségbeli országok közül csak Szerbia és Macedónia végzett mögöttünk, előttünk pedig belátható távolságra van Szlovákia, Albánia, Bosznia-Hercegovina, Montenegró és Lengyelország.

Sokkal jobban szerepelt Észtország, Horvátország, Csehország, valamint Szlovénia is. Nem is beszélve a 13. helyezett Ausztriáról. Bulgária és Románia adatai ugyanakkor nem látszanak a táblázatban, ami arra utal, hogy – ha szolgáltattak megfelelő mennyiségű adatot – az 56. helynél hátrébb végeztek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA választási hajrában a magyarok nem a migránsokat, hanem az egészségügyet tartották a legnagyobb problémánakAz Eurobarometer tavaszi felmérése bizonyos szempontból egészen megdöbbentő képet fest rólunk.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat egészség egészségügy étrend keringési betegségek várható élettartam Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.