Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2019. február 8. 15:56 Adat

Húsz éve vergődik az olasz gazdaság, és még egy darabig nem is áll talpra

Rontott az olasz gazdaság teljesítményével kapcsolatos várakozásain az Európai Bizottság a legfrissebb gazdasági előrejelzésében. A legújabb prognózis szerint idén az olasz GDP lényegében stagnálni fog (0,2 százalékos többletet jósolnak az elemzők az előző évhez képest), miközben az összes többi uniós tagállamban a bruttó hazai termék növekedésére számít a bizottság. Ehhez képest a 2018 őszén megfogalmazott várakozások még 1,2 százalékos GDP-emelkedést vetítettek előre, igaz, ez a jóslat is a legpesszimistábbnak számított az unióban.

 

Az előrejelzések szerint tehát még egy darabig nem fog érdemben bővülni az olasz GDP, a bizottság 2020-ban is csak 0,8 százalékos növekedéssel számol az országban. Az olaszoknak azonban volt idejük hozzászokni a stagnáló, sőt, bizonyos tekintetben romló gazdasági körülményekhez. Amióta ugyanis 1999-ben bevezették az eurót, tulajdonképpen nem tud előremozdulni a dél-európai ország – jól látszik ez az alábbi ábrán, ami szerint az egy főre jutó GDP a tavalyi évben alig haladta meg az 1999-es szintet.

 


A Bloomberg összeállítása szerint élénk vita zajlik Olaszországban arról, hogy vajon jól vagy rosszul jártak-e az euró bevezetésével. Mindenesetre az országban a hagyományosan jelentős feldolgozóipar versenyképessége – különösen a kisebb cégeket nézve – jócskán visszaesett a közös valutára való áttérés után, mivel többé a líra leértékelésével nem lehetett az exportpiaci pozíciókat központilag javítani.

Ezt valamelyest ellensúlyozhatta volna, hogy egyúttal az olasz állam számára kedvezőbbé váltak a hitelezési körülmények, miután a monetáris politika feletti felelősséget átvette az Európai Központi Bank, ami növelte a befektetők bizalmát. Az olasz kormányok azonban nem tudták kihasználni az alacsonyabb kamatok által teremtett nagyobb mozgásteret az államadósság csökkentésére. A vállalati szféra pedig – bár valamelyest tudott profitálni az olcsóbbá vált hitelekből – a termelékenységén nem tudott javítani, ami az egyik, ha nem a legnagyobb probléma.

 

Persze nem csak negatív tendenciák jellemzik az olasz gazdaság elmúlt húsz évét. Az ország előre tudott lépni a versenyképességi rangsorokban, csökkent a bedőléssel fenyegetett banki hitelek állománya, nőtt az exporttevékenység, és 2013 óta több millió új munkahely létesült. Az olasz kormány politikai csatái a tagállamokkal és az uniós szervezetekkel azonban komoly veszélyt jelentenek ezekre eredményekre.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMég mindig nem világos, hogy az EU vagy Olaszország rántja el előbb a kormányt2400 milliárd eurónyi adósság reszketve várja, hogy valaki engedjen végre az Európai Bizottság és Olaszország vitájában.

A kedvezőtlen olasz helyzet gyökerei nem mellesleg messze visszanyúlnak az euró bevezetése előtti időszakra: a rugalmatlan munkaerőpiac, a túl nagyra nőtt közszféra, a széles körű korrupció, a szűkös oktatási költségvetés és a kis cégek túlsúlyával jellemezhető vállalati szféra mind tipikus olaszországi problémák voltak már jóval a kétezres évek előtt is.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat európai bizottság gdp GDP-növekedés Olaszország Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.