Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. március 12. 16:37 Világ

Kínzással szedtek ki dollármilliárdokat a trónörökös luxusfoglyaiból

A Közel-Keleten az egyik legérdekesebb társadalmi kísérlet Szaúd-Arábiában zajlik. Legalábbis a világhoz látszólag startupos romantikával viszonyuló trónörökös, Mohamed bin Szalmán mindenképpen ezt szeretné elhitetni a külvilággal. Ez pedig amiatt fontos, mert Szaúd-Arábia a legnagyobb olajtermelő Oroszország mellett, és kulcsszerepe van a Közel-Kelet politikai folyamataiban. 

Az országot ténylegesen irányító 32 éves Bin Szalmán a szaúdiak Atatürkjeként modernizálná Szaúd-Arábiát. Az államvallás, az iszlám szigorú irányzatának számító vahabizmus helyett a mérsékelt iszlám országává tenné Szaúd-Arábiát. A nyolcvanas években bezárt mozikat újranyitják, és a nők is vezethetnek autót. A gazdaságot diverzifikálná, hogy kevésbé függjön az olajtól, külföldi befektetőket hívna az országba és privatizálna is. 

A progresszió hasonló jeleként állította be Bin Szalmán, amikor tavaly novemberben mintegy kétszáz herceget, minisztert, üzletembert és más magasrangú vezetőt gyanúsítottak meg korrupcióval, és tartottak fogva egy rijádi luxushotelben. A New York Times részletes cikke szerint azonban a legális jogállami lépésnek beállított intézkedés során több foglyot megkínoztak, és átláthatatlan módon semmizték ki őket.


A BBC videója a hotelről

Az egy nap alatt összefogdosott milliárdosokat a rijádi Ritzben szállásolták el, ahol leszedték a függönyrudakat, a zuhanyzókról pedig az üvegfalat, hogy megelőzzék az öngyilkossági kísérleteket. TV-t tudtak nézni a luxusfoglyok, de internetezni és telefonálni nem engedték őket, többen az ügyvédjükkel sem beszélhettek. A New York Times-nak több fogoly rokona súlyos visszaélésekről beszélt.

Szerintük a foglyokat alvásmegvonással kínozták, betakart arccal hallgatták ki őket, és arról győzködték őket, hogy vagyontárgyaikat írják át az állam nevére. Egy katonai vezető meghalt a fogságban, a testén számos kínzásra utaló sérülés volt. Több forrás szerint olyan égési sérülések is voltak rajta, amelyeket elektromos sokkoló okozhatott. Összesen tizenhét megkínzott fogoly részesült orvosi ellátásban.

A szabadulás feltétele az volt, hogy a foglyok készpénzen kívül értékes ingatlanjaikat és cégekben lévő tulajdonrészeiket írják át az állam részére, ami elég messze van a nyugati jogállamok bevett ügymenetétől. A folyamat ráadásul teljesen átláthatatlanul zajlott, a nyilvánosság nem tudott meg részleteket az átírásokról, a kiszabadult foglyok közül nyilvánosan senki sem beszél a feltételekről, mert félnek a retorzióktól.

Januárban a legfőbb ügyész azt mondta, hogy a szaúdi állam 106 milliárd dollár értékben gazdagodott az átírásokból. Ez nagyjából 27 ezer milliárd forinttal egyenlő, ami közel 50 százalékkal több a 2018-as magyar költségvetés várt 19 ezer milliárd forintos bevételénél. A szaúdi kormány mindenesetre tagadja, hogy bármilyen jogsértést követett volna el, és az sem igaz szerintük, hogy bántalmazták volna a foglyokat.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Mohamed bin Szalmán Szaúd-Arábia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.