Azokban a megyékben, ahol magasabb az érettségizettek aránya – és ettől vélhetően nem függetlenül – kevesebb a munkanélküli, jobbak a fizetések, és több vállalkozás, illetve beruházás van, jellemzően jobban teljesített Márki-Zay Péter az előválasztás második fordulójában Dobrev Klárához képest. Igaz, a választási eredmények sajátos feldolgozása miatt mindössze húsz területi egységet vizsgálhattunk meg, az összefüggések mégis világosan láthatók az alábbi ábrákon.
Megvizsgáltuk továbbá, hogy a Fidesz 2018-as listás szavazáson elért megyei eredményeivel hogyan függ össze a Márki-Zay Péterre leadott szavazatok aránya – amint az utolsó ábrán is látszik, a kormánypárt három évvel ezelőtti népszerűsége és az ellenzéki miniszterelnökjelöltek között döntő választás kimenetele között nem mutatkozik kapcsolat a fővároson kívül.
Budapesten azonban – ahol választókerületenként adták közre az előválasztás lebonyolítói az eredményeket – látszik némi pozitív kapcsolat a Fidesz 2018-as eredménye és a Márki-Zay mostani, Dobrev Klárával szembeni szereplése között, vagyis
a főváros azon körzeteiben alakultak jobban Márki-Zay Péter eredményei, ahol három évvel ezelőtt többen szavaztak a kormánypárt listájára.
Ez a megállapítás a fővároson belül Márki-Zay Péter első fordulós szereplését tekintve is igaz, ugyanakkor országos szinten, ahogy azt korábban is megírtuk, a hódmezővásárhelyi polgármester olyan helyeken ért el jobb eredményt, ahol 2018-ban a baloldali pártok teljesítménye volt jobb.
Összességében tehát Márki-Zay Péter az ország fejlettebb megyéiben tudott nagyobb sikert aratni, jobbára függetlenül attól, hogy az adott térségben a Fidesz hogy szerepelt 2018-ban. Érdemes felidézni, hogy a Fidesz három éve épp azokban a járásokban szerepelt gyengébben, ahol magasabb volt a iskolázottság és erősebb volt a vállalkozói aktivitás.
Visszatérve Márki-Zayra, a hódmezővásárhelyi polgármester a fővárosban mindeközben a kormánypárthoz közel állóbb körzetekben teljesített felül mindkét forduló során. Az adatok mélyebb, akár oksági viszonyokra is rámutató következtetések levonására nem alkalmasak, a második fordulóban ráadásul rendhagyó módon a voksokat a lakcím szerinti választókörzeten kívül is le lehetett adni, így a legfrissebb és a korábbi eredmények összehasonlítása még inkább problémás.
Mindenesetre a fenti eredmények arra utalnak, hogy Budapesten és az ország többi részén másképp viszonyulnak a miniszterelnök-jelölti választás győzteséhez.
Márki-Zay Péternek vélhetően inkább a fővárosban sikerült megszólítania a korábban Fideszre szavazó választópolgárokat.
Adat
Fontos