Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2021. április 8. 09:57 Világ

Az eurózónában erősödik az üzleti bizalom, Magyarországon nem ennyire egyértelmű a helyzet

Rég nem látott optimizmusra utalnak a feldolgozóipari cégek beszerzési menedzserindexeinek (BMI vagy angolul PMI) márciusi értékei az eurózónában, illetve Csehországban és Lengyelországban. Magyarországon azonban enyhén romló üzleti klímáról árulkodik a konjunktúramutató alakulása: a januári 54,9 pontos értékről az elmúlt két hónapban 48,7 pontig csökkent az index értéke, ami arra utal, hogy többségbe kerültek a kedvezőtlen helyzetről beszámoló cégvezetők az első negyedév során.

Lengyelországban a legfrissebb ipari termelésre vonatkozó reáladatok is biztató képet mutatnak, a feldolgozóipar kibocsátása tavaly év vége óta stabilan meghaladja a járvány előtti szintet a legnagyobb visegrádi országban. Tavaly októberig Magyarországon is a válságból való gyors kilábalás jelei mutatkoztak a feldolgozóiparban, novembert követően azonban némi visszaesés, majd stagnálás látszik az adatokon, Csehországhoz és Szlovákiához hasonlóan. Jól látszik továbbá az alábbi ábrán, hogy az eurózónában a vállalatvezetők optimizmusa ellenére a termelés még messze volt januárban a járvány előtti szinttől.

Az eurózóna szolgáltató szektorára vonatkozó friss BMI érték is az optimizmus erősödésére utal a közös valutát használó tagállamokban, márciusra a tavaly augusztusi szintet közelítő magasságba nőtt szolgáltatók konjunktúraindexe.

A javuló kilátásokra az uniós felmérés friss adatai is rávilágítanak, az eurózónában az összes gazdasági ágazatban és a háztartások körében is növekedtek a konjunktúramutatók*Ezek hátterében a BMI-hez képest némileg eltérő módszertan áll. Például a jórészt csak gyártást végző feldolgozóipar helyett a tágabb ipari ágazatra vonatkoznak az alábbi statisztikák, amibe többek között a bányászattal vagy az energiatermeléssel foglalkozó cégek is beletartoznak. Továbbá az indexek nulla alatti értékei utalnak a pesszimista, a nulla feletti értékei pedig az optimista vállalatok túlsúlyára.. A visegrádi régióban Lengyelországban látszik még az üzleti klíma viszonylag egyöntetű javulása, de Szlovákiában is alapvetően kedvezően változott a cégvezetők és a háztartások helyzetértékelése, főleg a szolgáltatók körében. Csehországban és Magyarországon már vegyesebb képet mutatnak a különböző szegmenseket jelző mutatók. Figyelemre méltó azonban, hogy az ipar egészére vonatkozó magyarországi indikátor nem mutat romlást a BMI-vel ellentétben, és a magyar építőipar helyzete is javulóban van.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ beszerzési menedzser index bmi konjunktúramutató pmi Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.