Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2021. február 27. 16:10 Közélet

A határon túli magyaroknak köszönhetjük, hogy az orvoshiányunk nem sokkal nagyobb

Az OECD friss tanulmánya szerint Kelet-Európából továbbra is nagyon sok orvos vándorol el, miközben utánpótlás alig érkezik. A magyar orvosok 16 százaléka dolgozott külföldön a szervezet legfrissebb adatai szerint, míg a Magyarországon orvosi diplomát szerzettek körében ez az arány 19 százalék. Régiós összehasonlításban ugyan nem tekinthetők kimagaslónak ezek az értékek, de jól látszik az alábbi ábrán, hogy a fejlettebb, észak- és nyugati-európai országokban sokkal kevésbé jellemző az orvoselvándorlás.

A magyarországi születésű elvándorló orvosok többnyire Németországba költöznek, de az Egyesült Államok és Svájc is viszonylag népszerű célpontoknak számítanak. A gazdasági szervezet kimutatása szerint 2015-2016-ban 6286 magyar orvos hagyta el az országot, ugyanakkor természetesen Magyarországra is érkeztek külföldi orvosok, de ennél jóval kisebb számban. A vándorlási egyenleg Magyarországról nézve a legnagyobb többletet Szlovákiával szemben mutatja, 290 fővel több szlovákiai születésű orvos költözött az országba, mint ahány magyar doktor ment át a Szlovákiába – vélhetően határon túli születésű magyarokról van szó (a romániai születésű orvosok célországait pedig nem közölte az OECD).

A magyar orvosi képzések nemzetközileg is elismert színvonaláról árulkodik, hogy az itt végző orvosok még nagyobb számban vándoroltak el a vizsgált időszakban, mint az országban születettek ők összesen 7743-an voltak. Jelentős számban érkeznek tehát külföldi diákok a magyar orvosi egyetemekre, akik aztán az itt megszerzett tudással visszatérnek hazájukba vagy tovább vándorolnak egy másik országba. Ebből a szempontból is a Németországgal kapcsolatos vándorlási egyenleg emelhető ki, de jelentős kivándorlási többlet mutatkozik Izrael, Norvégia és az Egyesült Államok irányába is. A küldő országok közül e tekintetben is Szlovákia emelhető ki, igaz, az előbbihez képest már csak sokkal kisebb számmal.

Az alábbi térképen is jól látszik, hogy a külföldről bevándorló orvosok leginkább a nyugat- és észak-európai országokban gyakoriak. A keleti régióban azonban Magyarországon is viszonylag magas a külföldi születésű vagy képesítésű orvosok aránya, ennek hátterében szintén valószínűleg a határon túl magyarok idevándorlása állhat.

A szervezet megállapításai szerint az elmúlt két évtizedben az OECD-tagállamok többségében a hazai orvosok számának növekedésével párhuzamosan a külföldről érkező egészségügyi szakemberek száma is folyamatosan emelkedett. A bevándorló orvosok jellemzően a célországokban szerzik meg a praktizáláshoz szükséges végzettséget, vagyis sokuk már meglehetősen fiatalon, tanulni költözik azokba az országokba, ahol később munkába áll. Vannak azonban olyan országok is, ahol mostanra meglehetősen gyakorivá vált, hogy a fiatalok külföldre mennek megszerezni az orvosi diplomájukat, de dolgozni már hazatérnek,. Ilyen például Izrael, Norvégia és az Egyesült Államok.

A nagyarányú orvoselvándorlás bizonyos országokban mára kifejezetten súlyos problémát okoz. Egyes afrikai és latin-amerikai országokból a helybeli orvosok több, mint fele a távozás mellett dönt, de a régióban Romániát és Lengyelországot is erősen sújtja ez a jelenség – a gazdasági szervezet Magyarországot nem sorolja ebbe a körbe.

A fejlődő országok orvoshiányát mégsem elsősorban a migráció okozza. Jelentősen többen hiányoznak ugyanis az ellátásból, mint az elvándorlók száma. Az OECD szerint a probléma hátterében inkább a helybeli képzési és munkavállalási lehetőségek hiánya áll, vagyis az oktatásba és az egészségügybe történő beruházásokkal javítani lehetne a helyzeten. Biztató jel mindenesetre, hogy a legszegényebb országokból mérséklődött az orvosok kivándorlása az ezredforduló óta, helyettük most már egyre inkább a kelet-európai egészségügyi dolgozók jelentkeznek a nyugati állásokra.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMagyar orvosok ezrei, nővérek tízezrei hagyják el a pályát vagy az országotAz orvos és nővérhiányt bevándorlókkal sem tudjuk kezelni, és nem azért mert erre ne lenne igény, hanem mert a nővérek például szinte mindenhol jobban keresnek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet egészségügy migráció orvos orvosképzés Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.