Több, mint 4,5 milliárd forintért vett Spar üzleteket a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Apeninn Holding, legalábbis a cég közleményének címe szerint. Valójában azonban nem a boltokat vette meg a vállalat, hanem azokat az ingatlanokat, amikben az üzletek működnek, és amiket ennek megfelelően egy hosszú távú szerződés keretében a Spar Kereskedelmi Kft. bérel.
A közlemény szerint az Apeninn két Erste alaptól vásárolt 18 kereskedelmi ingatlant összesen 14,5 millió euróért, ami jelenlegi árfolyamon egy hajszállal meghaladja a 4,5 milliárd forintot. Az érintett boltok együttes alapterülete több, mint 18 ezer négyzetméter (magyarul átlagosan ezer négyzetméteres egységekről van szó), és tartozik hozzájuk 80 ezer négyzetméternyi telek, illetve 1200 parkoló is.
A vállalat azt nem árulta el, hogy pontosan mely településeken helyezkednek el az ingatlanok, értesüléseink szerint azonban két budapesti, illetve 16 vidéki egységről van szó. Utóbbiak jobbára vagy egy megyeszékhelyen, vagy a főváros vonzáskörzetében találhatóak (a listáért kattints a csillagra)*Az érintett települések: Budapest (2), Balatonboglár, Balassagyarmat, Komló, Solt, Törökszentmiklós, Szeged, Veszprém, Dunaújváros, Sárbogárd, Pécs, Tatabánya, Maglód, Hajdúböszörmény, Békéscsaba, Pilisvörösvár, Szigetszentmiklós,
.
Az üggyel kapcsolatban megkerestük az egyetlen olyan szereplőt, amely erősen érintett, de a tranzakcióra nem volt ráhatása. A Sparnál lapunknak ennek megfelelően azt mondták, hogy a szóban forgó bejelentés egy ingatlanpiaci tranzakciót takar, melynek keretében az ingatlanok tulajdonosi összetétele változott csupán meg, míg azok bérlője továbbra is a Spar Magyarország Kereskedelmi Kft. maradt. Ez a tranzakció üzleteik működését semmilyen formában nem érinti, a bérleti szerződésük változatlan formában él a továbbiakban is – tették még hozzá.
Az Appeninn Holding egyébként szinte biztos, hogy annak a csomagnak egy részét vette most meg, amit még tavaly nyáron egy azóta végelszámolás alatt álló ingatlankezelőtől vásárolt az Erste. A bank két befektetési alapja június végén állapodott meg a Trei Real Estate Hungary Kft-vel 41 olyan ingatlan átvételéről, amelyek nagy többségét hosszú távú szerződések alapján a Spar bérli. Az Erste Nyíltvégű Euro Ingatlan Befektetési Alap hármat, az Erste Nyíltvégű Ingatlan Befektetési Alap 37 egységet szerzett meg így, a maradék egynek pedig nem teljesen egyértelmű mi lett a sorsa*A gazdasági versenyhivatalnál tett bejelentésben 41 ingatlan szerepelt, a két alap beszámolójában viszont már csak 40-ről tesznek említést..
Tulajdonképpen ennek a 40 ingatlannak a kisebbik fele kerülhetett most a Mészáros Lőrinc közeli céghez. Ezt támasztják alá a megadott számok is, hiszen az Erste nagyjából 40 ezer négyzetméternyi bérbe adott üzlethelyiséget szerzett meg tavaly (az Apeninn most 18 ezret), és a bank 4,34 millió eurós éves bérleti díjbevételi tervet kommunikált, míg az új vevő ennek kicsit kevesebb, mint a felét.
Egyedül a vételár az, ahol nem lehet összevetni az akkori tranzakciót a mostanival, ugyanis az Erste és a Trei ezt nem tették közzé. Az ingatlanforgalmazó azonban azóta nyilvánosságra hozta a tavalyi éves beszámolóját, amiből kiderült, hogy 2017-ben összesen 13,1 milliárd forint értékben adtak el tárgyi eszközöket. Mivel a januárban kezdődő végelszámolás miatt a cég lényegében lenullázta magát, ebben könnyen lehet, hogy egyéb tételek is voltak, de az biztos, hogy a társaság befektetett eszközeinek 99,7 százalékát ingatlanban tartotta. Kerestük a vállalat korábbi vezetőjét, hogy adott-e el más ingatlanokat is tavaly a Trei, de Mérnyei Péter azt mondta, nem nyilatkozhat a témában.
Az mindenesetre biztos, hogy az Erste-alapok hozamához képest a most értékesített ingatlancsomag kiemelkedően magas hasznot termel.
2014 és 2016 között az Erste Nyíltvégű Ingatlan Befektetési Alap 2,7 és 3,3 százalék közötti, az EURO Ingatlan Befektetési Alap pedig ennél is alacsonyabb, 1,8 és 2,1 százalék közötti éves hozamot biztosított. Ezzel szemben az Appeninn tájékoztatása szerint a cég a jövőben évi 1,85 millió eurót kereshet a bérleti díjakkal, ami a 14,5 millió eurós vételár 12,73 százaléka.
A piac is úgy értékelte, hogy az Apeninn nem csinált rossz üzletet. A cég részvényárfolyama a kora délutáni bejelentést követően kilőtt, 570 forint környékéről egészen 660 forintig, és a kereskedési nap hátralévő részében is ezen a szinten maradt, ami azt jelzi, hogy senki nem akart ennyiért eladni. Az Apeninn így 15 százalékos emelkedéssel zárta a csütörtököt.
Orbán Viktor miniszterelnök egyébként már néhányszor megnevezte azokat a szektorokat, ahol nemzeti többséget szeretne látni. Ezek közül az energetikában, a bankrendszerben és a médiában át is vitte akaratát, viszont a kiskereskedelemben eddig éppen hogy csökkent a magyarul tulajdonú cégek piaci részesedése. Ennek elsősorban az az oka, hogy a CBA és a Coop nem tudja tartani a lépést a német diszkontokkal.
Pénz
Fontos