Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2020. november 12. 06:51 Élet

„Nem az a kérdés, hogy elkapjuk-e, hanem az, hogy mikor” – sorra betegednek meg az ápolók a telítődő kórházakban

„Tavasszal lightos volt a helyzet, szinte lógattuk a lábunkat. Most viszont nagyon nehéz a helyzetünk, fullon vagyunk mindig” – számolt be az elmúlt heteiről egy budapesti kórház Covid-osztályára átvezényelt ápoló. Több évtizede dolgozik ápolóként, de olyan nehéz időszakra nem emlékszik, mint a mostani. „Ez olyan, mint egy háborús helyzet” – mondta.

Az elmúlt napokban számos cikk jelent meg a telítődő magyar kórházakról, az egyre több koronavírusos egészségügyi dolgozóról vagy a koronavírusos betegek ellátására bevont szemészekről, pszichiáterekről. A Telexnek arról beszéltek orvosok, hogy hiába van elegendő műszer, ágy és orvosság, a szakképzett személyzet szűkössége már most kritikus.

„Köszönőviszonyban sincs az operatív törzs által leírt helyzet a valósággal, és a hozzátartozók nem értik, miért hal meg a szerettük. Ez azért van, mert nem tudják, mi zajlik a kórházakban, mivel nem mondják el nekik” – mondta egy vidéki kórházban dolgozó orvos a 24.hu-nak. Az elmúlt napokban hat, az ország különböző pontjain dolgozó ápolóval beszéltem a járványról, és ők is arról számoltak be, hogy a valóság sötétebb annál, mint ami a kormánymédiában megjelenik róla.

Az ápolók 60-70 százaléka fertőződött meg

„Ha van 100 repülőnk és 20 pilótánk, akkor valójában hány repülőt tudunk használni?” – idézett az egyik megkérdezett ápoló egy költői kérdést, amely egészségügyi dolgozók között terjed a Facebookon. „Hiába van még tartalékban ágy és lélegeztetőgép, maximális kapacitáson működünk, nincs elég ember, nincs elég ellátó személyzet” – mondta egy másik ápoló, aki egy budapesti kórház Covid-osztályán dolgozik.

A kórházában hiába emelték négyszeresére az intenzívágy-kapacitást, most további bővítésre van szükség, de erre már nincs elég személyzet. Az egyik budapesti kórház munkatársa szerint náluk előfordult már, hogy vidékre kellett szállítani beteget, mert nem tudták fogadni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA járvány számai azt mutatják, hogy nem kell annyit orvoshoz járni, amennyit szoktunkVisszaesett mindenfajta orvos-beteg találkozás, de a telemedicina még kezdetleges formában is jobban működik, mint amennyire eddig használta a magyar egészségügy.

Több megkérdezett is arról számolt be, hogy rengeteg egészségügyi dolgozó esik ki fertőzés miatt. Egy budapesti kórház nem Covid-osztályán dolgozó ápoló azt mondta, hogy

a kollégáinak 60-70 százaléka koronavírusos, egy vidéki járványkórház munkatársa szerint pedig náluk több mint száz kórházi alkalmazott van karanténban.

A felszereltségről megoszlottak a tapasztalatok: többen azt mondták, hogy semmiben nem szenvednek hiányt, míg volt olyan Covid-osztályon dolgozó, aki szerint semmilyen védőeszközből sincs elég. Jelentős a szórás a kórházak között. Egy ápoló, aki két kórházban is dolgozik, azt mondta, hogy az egyik helyen megfelelő védőfelszerelést kapnak, a másikon maguknak kellett eszközöket beszerezniük.

Nem ápolás, hanem ellátás zajlik

A telítődő kórházak és a betegség miatt kieső munkatársak miatt óriási a munkaterhelés. Az utánpótlás hiánya miatt eleve az 50-es éveikben járók alkotják az ápolók magját, és már a koronavírus-járvány előtt is túl voltak terhelve. A megkérdezett ápolóknak egy segédápolóval közösen egy műszakban akár 30-50 embert kell ellátniuk, egy részüket pelenkázva, emelgetve, megfürdetve, etetve. Ehhez a feladathoz kétszer-háromszor ennyi ember lenne szükséges, a mostani járvány azonban még inkább ellehetetlenítette a munkájukat.

„Nem betegápolás zajlik, hanem betegellátás. Egyszerűen nincs idő ellátni őket, ami egy nővérnek az eredeti feladata lenne, tűzoltó jelleggel rohangálunk a betegekhez”

– mondta egy vidéki járványkórház Covid-osztályán dolgozó ápoló. Egy budapesti ápoló arról számolt be, hogy a kórházában több ápoló is felmondott a Covid-osztályon, mert lelkileg nem bírták tovább. A betegek egy része őket okolta, hogy megfertőződtek a koronavírussal, és „kicsinálták őket”.

Egészségügyi dolgozó a Debreceni Egyetem Kenézy Gyula Egyetemi Kórházban. Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI

Az erőforráshiányon kívül további nehezítő tényező, hogy állandóan be kell öltözni védőruhába, az esetleges fertőzöttségük miatt nem találkozhatnak szeretteikkel, és a tudat, hogy egy világjárvány frontvonalában harcolnak. „Nem az a kérdés, hogy elkapjuk-e, hanem az, hogy mikor” – mondta egy ápoló.

„Én nem szoktam ezen agyalni, mást is elkaphatnánk, nekem ez egy a sok közül. Látom, hogy milyen a súlyos azoknál, akiknél súlyos a koronavírus, de nem akarok ezen rugózni” – mondta egy másik. Ugyanakkor a helyzet súlyosságát jelzi, hogy már az egészségügyi dolgozók közül is sokan olyanok dolgoznak a Covid-osztályokon, akiknek van alapbetegsége.

Többen is azt mondták, hogy annyian vannak a betegek, hogy hiába próbálják izolálni őket egymástól, ez a gyakorlatban lehetetlen. A Covid-osztályokon jellemzően idős, elesett emberek vannak, gyakran súlyos betegségekkel. „Sokszor nagyon súlyos állapotban vannak. Így sikerülményünk sincs” – mondta egy ápoló.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTúlterhelt, pénzügyileg kivéreztetett magyar kórházakra szakadt rá a járványA kormány szerint a védekezésnek nincs anyagi akadálya, de hetek alatt nem lehet eltüntetni az évtizedes alulfinanszírozás és rossz struktúra következményeit.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet ápoló egészségügy koronavírus Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Stubnya Bence
2025. március 26. 06:01 Élet, Vállalat

Temetik az otthoni munkát, de éppen most alakul ki a mindenki számára hasznos formája

Szigorításról szólnak a hírek, pedig stabilizálódik a távmunka szerepe, és egyre inkább látszik, hogy hány irodai nappal kerülhetők el a hátrányai.

Fontos

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.

Hajdu Miklós
2025. március 28. 13:29 Adat

Olyasmiről árulkodhat a rekordalacsony születésszám, amiről a kormány hallani sem akar

Ha folytatódik a kedvezőtlen tendencia, az arra utalhat, hogy a családtámogatások csak előrehozták az amúgy is tervezett gyermekek megszületését.