Eladhatatlanná vált a francia borkészlet jelentős része. Franciaországban tavaly 42 millió hektoliter bor készült, ez a világpiac 16 százaléka, és a francia termelés hagyományosan a második legnagyobb a világon. Csak Olaszországban készítenek ennél több bort, tavaly például 47,5 millió hektolitert.
A Le Progres azt írja, hogy kétmillió hektoliter francia bort most az Európai Unió engedélyével és uniós közpénzekből fel kell vásárolni a pincészetektől, mert nem tudnak vele mit kezdeni a borászatok. A járványban életbe léptetett korlátozások miatt a hazai fogyasztás visszaesett, és ez a legfontosabb felvevőpiac, de az amerikai export is minimálisra csökkent. Az eladatlan készletek súlyos logisztikai problémákhoz vezethetnek, mire jön az őszi szüret.
Ezért bioetanolt és alkoholos fertőtlenítő géleket készítenek a felvásárolt borokból. A termelők hektoliterenként 78 eurót kaphatnak a keretből, de a földrajzi elnevezés és oltalom nélküli borok után csak 58 euró jár majd. A kompenzációt a feladatra kiválasztott lepárlók kapják meg, nekik kell a pénzt továbbadni a programra jelentkező és borukat beszállító pincészeteknek.
Spanyolország és Olaszország is hasonló lépésekre kényszerül, Olaszországban részben a zöld szüretelést is támogathatják, vagyis a még éretlen termés leszedését.
Vállalat
Fontos