Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. április 13. 17:06 Élet, Világ

Kínai kutatás mutatja, hogy a járvány tetőpontja utáni, de oltás előtti időszak is nehéz lesz

Az optimista előrejelzések szerint 12-18 hónapra, a kevésbé optimisták szerint legalább két évre lesz szükség ahhoz, hogy a koronavírus ellen tömeges mennyiségben elérhetővé váljon egy vagy több vakcina. Ezen kutatók és cégek sora dolgozik, de ma még azt sem tudjuk, hogy a sok lehetséges módszer közül melyik lesz a befutó.

Minden valószínűség szerint lesz az életünkben egy viszonylag hosszú időszak, amikor a járvány legnehezebb szakaszán már túljutottunk, de a lakosságot még nem lehet széleskörűen védeni, azaz beoltani. Bár Európában még nem látjuk, hogy mikor kezdődik el ez a szakasz, mert pillanatnyilag minden erőforrást a járványgörbe laposítása emészt fel, érdemes egy pillantást vetni arra, hogy az ebből a szempontból sokkal előrébb tartó Kínában mi a helyzet.

Ezt azért is érdekes megnézni, mert sokat segíthet annak a stratégiának a kidolgozásában, amely az európai országokban is utat mutathat a gazdaság újraindításához.

A koronavírus-fertőzés kimutatásáról korábban mi is részletesen írtunk. Akkor csak jeleztük, hogy a most használt tesztek elsöprő többsége a vírus jelenlétét mutatja ki valamilyen (jellemzően orrból vagy szájüregből vett) váladékból, de van egy ettől alapvetően különböző tesztelési eljárás is: ez általában vérmintából mutatja ki az antitestek meglétét (vagy hiányát).

A megfelelő antitestek megléte elsősorban arról ad információt, hogy a páciens átesett-e már a fertőzésen. Ennek meghatározása azért lehet különösen fontos, mert sok beteg tünetmentesen, vagy csak enyhe tünetekkel vészeli át a betegséget, és közülük szinte senki sem lehet biztos abban, hogy képes-e a szervezete immunválaszra vagy nem (esetleg sima megfázása, vagy influenzája volt, amit lábon kihordott). Ha képes, és erről teljes bizonyossággal meg lehet győződni, akkor viszont aktív szerepet vállalhat a gazdaság újraindításában, visszatérhet a munkájához, vagy segíthet ott, ahol szükség van rá.

Ezeknek a (szerológiai) teszteknek egyszerre több fontos követelményt is teljesíteniük kell, megbízható eredményt kell hozniuk, nagy mennyiségben és lehetőleg olcsón kell előállítani őket, illetve a legjobb az lenne, ha egy terhességi tesztnél nem lennének bonyolultabbak, azaz sokan otthon maguknak is elvégezhetnék.

Világszerte sokan dolgoznak ilyen megoldásokon, de egyelőre még csak ott tartunk, hogy laborokban, ellenőrzött körülmények között nagyobb vérmintákból, kis esetszámra végeznek megbízható teszteket. Az Egyesült Államokban a hatóságok eddig egyetlen tesztkészletet fogadtak el hivatalosan, de a hírek szerint már 70 cég kopogtat az ajtón, hogy az engedélyezési kérelmét benyújtsa.

Közben kínai kutatók április 6-án nyilvánosságra hozták az első, nagyobb mintavételre alapozott szerológiai teszteredményeiket (a kutatás eredménye előzetesnek tekinthető, a tanulmány még nem esett át a peer review folyamaton). A számok azonban sajnos nem sok jóval kecsegtetnek.

A Fudan Egyetem Sanghajban 175, koronavírus fertőzésből meggyógyult, a helyi kórházból kikerült, enyhébb tüneteket észlelő pácienstől vett vérmintát, és meghatározták a benne lévő antitestek koncentrációját. Meglepetésre mintegy 30 százaléknál sokkal alacsonyabb volt az érték, mint azt várták, 10 páciensnél pedig kimutathatatlanul alacsony volt a koncentráció.

Az alábbi ábrát a közleményből másoltuk ki, a vízszintes tengelyen a betegek sorakoznak 1-től 175-ig, a függőleges tengely pedig az úgynevezett titer értékeiket jelzi. A titer azt mutatja meg, hogy a minta hányszorosára higítható úgy, hogy az antitestek még nem vesztik el az aktivitásukat.

Látszik, hogy a 175 gyógyult betegnél rendkívül nagy a szórás (a függőleges tengely beosztása gyakorlati okokból a 4 ezres érték után nagyot ugrik).

A kutatók egyelőre semmit sem tudtak mondani arról, hogy az alacsony koncentrációval jellemzett populáció tagjai mennyire lehetnek kitettek egy második fertőzési hullámnak. Az adatok szerint sajnos az alacsony értékek nem függnek össze a betegség lefolyásának idejével, vagyis ezzel nem lehet a jelenséget magyarázni.

Érdekes viszont, hogy a 60-85 éves korosztály átlagosan majdnem háromszor nagyobb koncentrációt ért el, mint a 15-39 évesek csoportja. Úgy tűnik, hogy az idősebbek nehezebben birkóznak meg a betegséggel, de az immunválaszuk erősebb.

Ha tényleg ennyire eltérő az antitest-válasz, az azért is probléma lehet később, mert ha egy oltásba inaktivált vírust tesznek, akkor annak hatása is hasonló mértékben szórhat – vagyis nagy lesz a nem megfelelő mértékű immunválasz aránya a beoltottakon belül.

Rengeteg hasonló vizsgálatot fognak még elvégezni világszerte a kutatók, valószínűleg ennél sokkal nagyobb mintákon, mindenesetre az első tapasztalatok inkább az mutatják, hogy a szerológiai tesztelés korszaka is számos nehézséget hordozhat még magában.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Világ antitest Kína koronavírus szerológia teszt Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Fontos

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.