Míg Budapesten eltűntek az utasok a közösségi közlekedés járműveiről, és az autóforgalom is jelentősen visszaesett, a teherautók száma március közepéig nem csökkent az utakon a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (NÚSZ) adatai alapján.
Ebből a továbbiakra nézve természetesen nem lehet következtetéseket levonni, de ez önmagában is jó hír, hiszen már a második márciusi héten olyan aggasztó fejlemények voltak az európai közúti áruszállításban, amelyek megkérdőjelezték az uniós tagállamok gazdaságainak működőképességét.
A hazai autópályákon és az elsőrendű főutak többségén a teherautóknak használatarányos útdíjat kell fizetni, amit a műholdas adatok alapján rögzítenek. A NÚSZ látja az útdíjfizetési adatokból, hogy összesen mennyi kilométert tettek meg a tehergépjárművek. Az alábbi grafikonon az látható, hogy összességében nyoma sem volt az év első két és fél hónapjában visszaesésnek. Az idei márciusi adatok csak 17-éig érhetők el, ezért azokat arányosítva vettük figyelembe*A március 1-17. közötti napokat adatait egész hónapra arányosítottuk.
Mivel 2019-re a NÚSZ csak havi szinten tudta az adatokat biztosítani, nem tudtuk pontos időszak alapján összehasonlítani őket..
Az idei első két hónapban két százalékkal nőtt a teherautókkal megtett kilométerek összesített száma a magyar fizetős utakon az előző évhez képest, és márciusban is pontosan ekkora volt a növekedés.
A hazai és a külföldi kamionok által megtett távolság növekedési üteme is pontosan megegyezett. Csak annyi különbség volt, hogy a főutaknál négy százalékos volt a csökkenés, míg a gyorsforgalmi utaknál hat százalékos a növekedés. Ebben szerepe lehetett az M4-es autóút M0 és Cegléd közötti szakasza február 7-i átadásának.
Ha naponta és hetente vizsgáljuk a számokat, akkor azonban látható, hogy március 16-án és 17-én közel tizedével csökkent a teherautó-forgalom a hazai fizetős úthálózaton. Elképzelhető, hogy ez azoknak a problémáknak az előszele volt, amelyek aztán a március 18-i, Rajkától északra 93 kilométeres dugót okozták.
Az is látható, hogy valósnak látszik az a feltételezés, hogy a hazai ipar a járvány magyarországi megjelenését követően nagyobb készletezésbe kezdett: a március 2-ával és 9-ével kezdődő hetekben volt a legnagyobb 2020-ban a forgalom.
A személyautózásban már jóval észrevehetőbb a forgalom visszaesése. A Waze-felhasználók adatait gyűjtő és elemző Wazestats kimutatásából látható, hogy Budapesten radikálisan visszaesett az autók, vagy legalábbis az alkalmazást használók száma a 12. hét keddje után, azaz március 16-ot követően. Azóta fele-harmada felhasználó kapcsolódott rá a közösségi útvonaltervező alkalmazásra.
A BKK pontos adatokat ugyan nem tett közzé, de látványosak a sokszor csak egy-két utassal, vagy akár üresen közlekedő buszok, villamosok. Becslések szerint nagyjából tizedére esett vissza a forgalom a fővárosi közösségi közlekedésben.
A kerékpározásra azonban pozitív hatása volt a korlátozásoknak. Az automata kerékpáros forgalomszámlálók közül a csepeli mutatja a tavalyi év hasonló időszakához képest a legnagyobb növekedést. Márciusban már csak a jobb idő miatt is megugrik a biciklizési kedv, de az elmúlt évekhez képest igen eltérő az egyes mért helyeken a változás.
A BKK a Mol Bubi rendszer egyszerűsített regisztrációvajával és jelképes, 100 forintra csökkentett havidíjjal próbálta a közösségi kerékpározást mint alternatív és kevésbé járványveszélyes közlekedési eszközt helyzetbe hozni.
Adat
Fontos