Nagyjából múlt hét közepén elkezdett apadni a nagyobb áruházláncokat heteken át ostromló vásárlók rohama, majd az elmúlt napokban jelentősen visszaesett a forgalom – számolt be erről egybehangzóan számos áruházi dolgozó az ország különböző pontjairól. Ahogy egy hete megírtuk, az élelmiszert áruló üzletláncoknál heteken át kétszeres-háromszoros volt a forgalom a tervezetthez képest a koronavírus miatt, ami folyamatosan kiürülő polcokhoz, a bolti dolgozók túlterheléséhez és rengeteg feszültséghez vezetett.
„Lassan visszaállunk a rendes kerékvágásba” – mondta a Penny egyik munkatársa, aki szerint az elmúlt két-három napban kifejezetten gyenge volt a forgalom náluk. Az Aldi több munkatársa is azt mondta, hogy jelentősen csökkent a forgalom az elmúlt napokban, volt olyan bolt, ahol a roham előtti időszakhoz képest is némileg alacsonyabb volt a napi bevétel. Különösen a délutáni időszakok üresek az elmúlt időszakhoz képest, mivel a többség igyekszik reggel vásárolni az elmúlt hetek hiányos árukészlete miatt.
A roham enyhülését az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára, Vámos György is megerősítette nekünk, aki a válsághelyzet alatt az üzletláncok nevében kommunikál. Vámos azt mondta, hogy a csúcshoz képest érezhetően lejjebb ment a kiskereskedelmi forgalom, amely azonban némileg még mindig a járvány előtti szint fölött hullámzik. Szintén azt mondta, hogy a csökkenés kifejezetten gyorsan következett be, a legtöbb helyen az előző két-három napban.
A megkérdezett áruházi dolgozók szerint érezhető változás, hogy egyre többen veszik komolyan az otthon maradást, valamint többen járnak kesztyűben és maszkban. „Sok ember nem jön, mert vagy elfogyott a pénz, vagy félnek a vírustól” – mondta egy bolti alkalmazott. Egyre több olyan esettel találkoznak, amikor egy vásárló nemcsak magának, hanem akár két-három családnak is vásárol egyszerre.
Egy dolgozó arról beszélt, hogy gyerekeket lényegében már egyáltalán nem visznek el a boltokba, a vásárlásokat jellemzően apák bonyolítják „lista vagy telefon segítségével”. Több boltos is kiemelte azonban, hogy a vírus miatt leginkább veszélyeztetett idősebb korosztály még mindig jelentős számban jár vásárolni. „Sok az idős vásárló, sajnos sokszor védekezés nélkül” – mondta egy boltos.
„Nem is érdekli őket a vírus. Azt mondják, még Budapestre is hajlandóak felmenni egy akciós termékért, ha nálunk nincsen” – mondta egy boltos, aki a fővárosi agglomerációban dolgozik.
Bár még mindig vannak olyan termékek, amelyeket a megszokottnál nagyobb mennyiségben keresnek a vásárlók, a kereskedők erről hivatalosan nem akarnak kommunikálni. Ezzel ugyanis csak fokoznák az amúgy is megnövekedett keresletet, hiszen a hiánytól tartó vevők jó eséllyel ismét megrohannák az üzleteket.
Vámos György szerint ugyanakkor néhány extrém kivételtől eltekintve – mint amilyen mondjuk a kézfertőtlenítők esete – nem kell termékhiányra számítani. Hiányos választék boltonként, földrajzi régiónként bizonyos termékköröknél továbbra is lehet, de idővel ezt is mindenhol pótolják.
Élet
Fontos