Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint Jandó Zoltán
2020. március 24. 16:31 Élet, Vállalat

Hirtelen eltűntek a pánikvásárlók a magyar boltokból, de sok idős még mindig nem állt le

Nagyjából múlt hét közepén elkezdett apadni a nagyobb áruházláncokat heteken át ostromló vásárlók rohama, majd az elmúlt napokban jelentősen visszaesett a forgalom – számolt be erről egybehangzóan számos áruházi dolgozó az ország különböző pontjairól. Ahogy egy hete megírtuk, az élelmiszert áruló üzletláncoknál heteken át kétszeres-háromszoros volt a forgalom a tervezetthez képest a koronavírus miatt, ami folyamatosan kiürülő polcokhoz, a bolti dolgozók túlterheléséhez és rengeteg feszültséghez vezetett.

„Lassan visszaállunk a rendes kerékvágásba” – mondta a Penny egyik munkatársa, aki szerint az elmúlt két-három napban kifejezetten gyenge volt a forgalom náluk. Az Aldi több munkatársa is azt mondta, hogy jelentősen csökkent a forgalom az elmúlt napokban, volt olyan bolt, ahol a roham előtti időszakhoz képest is némileg alacsonyabb volt a napi bevétel. Különösen a délutáni időszakok üresek az elmúlt időszakhoz képest, mivel a többség igyekszik reggel vásárolni az elmúlt hetek hiányos árukészlete miatt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz iskolák bezárása sokkolhatja az online élelmiszer-rendeléstTűrőképességük határán vannak a nagy élelmiszerláncok házhoz szállítási rendszerei, és a kapacitást nem lehet gyorsan növelni. Ha sokan maradnak otthon, nehezen lesznek kezelhetőek a megrendelések.

A roham enyhülését az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára, Vámos György is megerősítette nekünk, aki a válsághelyzet alatt az üzletláncok nevében kommunikál. Vámos azt mondta, hogy a csúcshoz képest érezhetően lejjebb ment a kiskereskedelmi forgalom, amely azonban némileg még mindig a járvány előtti szint fölött hullámzik. Szintén azt mondta, hogy a csökkenés kifejezetten gyorsan következett be, a legtöbb helyen az előző két-három napban.

A megkérdezett áruházi dolgozók szerint érezhető változás, hogy egyre többen veszik komolyan az otthon maradást, valamint többen járnak kesztyűben és maszkban. „Sok ember nem jön, mert vagy elfogyott a pénz, vagy félnek a vírustól” – mondta egy bolti alkalmazott. Egyre több olyan esettel találkoznak, amikor egy vásárló nemcsak magának, hanem akár két-három családnak is vásárol egyszerre.

Polgárőr vásárol be időseknek egy XIII. kerületi áruházban. Fotó: Balogh Zoltán/MTI

Egy dolgozó arról beszélt, hogy gyerekeket lényegében már egyáltalán nem visznek el a boltokba, a vásárlásokat jellemzően apák bonyolítják „lista vagy telefon segítségével”. Több boltos is kiemelte azonban, hogy a vírus miatt leginkább veszélyeztetett idősebb korosztály még mindig jelentős számban jár vásárolni. „Sok az idős vásárló, sajnos sokszor védekezés nélkül” – mondta egy boltos.

„Nem is érdekli őket a vírus. Azt mondják, még Budapestre is hajlandóak felmenni egy akciós termékért, ha nálunk nincsen” – mondta egy boltos, aki a fővárosi agglomerációban dolgozik.

Bár még mindig vannak olyan termékek, amelyeket a megszokottnál nagyobb mennyiségben keresnek a vásárlók, a kereskedők erről hivatalosan nem akarnak kommunikálni. Ezzel ugyanis csak fokoznák az amúgy is megnövekedett keresletet, hiszen a hiánytól tartó vevők jó eséllyel ismét megrohannák az üzleteket.

Vámos György szerint ugyanakkor néhány extrém kivételtől eltekintve – mint amilyen mondjuk a kézfertőtlenítők esete – nem kell termékhiányra számítani. Hiányos választék boltonként, földrajzi régiónként bizonyos termékköröknél továbbra is lehet, de idővel ezt is mindenhol pótolják.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHullafáradtak, ők találkoznak a legtöbb beteggel, mégis egész nap osztják a bolti dolgozókatHetek óta a tervezettnél kétszer-háromszor nagyobb a boltok forgalma, kevesebb bevethető dolgozó van, olykor irodai dolgozók állnak be segíteni. A vásárlók mégis gyakran kérdőre vonják őket.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Vállalat kiskereskedelem koronavírus Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Vermes Nikolett
2024. november 17. 06:09 Élet

Milyen esélyekkel indul egy elhagyott csecsemő a magánkórházban születetthez képest?

Szerető családban eltűnhetnek a kezdeti viszontagságok következményei, de fontos, hogy minél kevesebb időt töltsenek átmeneti körülmények között.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.