Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. augusztus 28. 10:25 Élet

Van, ahol már múzeumba küldték a benzint és a gázolajat

A világ valószínűleg első olyan múzeuma nyílt meg múlt héten Stockholmban, amely a fosszilis energiahordozók közlekedésben betöltött szerepét mutatja be. Nemcsak ehhez kapcsolódó tárgyi emlékek láthatók a 19. századtól kezdve, hanem például szagolni is lehet különböző üzemanyagokat.

A dolog elsőre meglehetősen furcsának tűnhet, hiszen a kőolajszármazékok jelenleg is uralják a közlekedést. A repülésben, a hajózásban és a közúti fuvarozásban egyelőre szinte észrevehetetlenül kicsi az alternatívák szerepe, és a személyautózásban is csak az utóbbi pár évben kezdett elterjedni az elektromos meghajtás. A Bloomberg előrejelzése szerint ugyanakkor 2040-ben már 57 százalékos lesz a technológia részesedése az újautó-eladásokban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA villanyautók piaca őrült gyorsan növekszik, de a leginkább azért, mert még mindig kevés van belőleAz eladási adatok szerint még nagyon messzinek tűnik az elektromos autók igazi térhódítása. Magyarországon nagyon megy a piac, de még mindig nem érte el a 2008-as szintet.

Mivel a klímavédelmi célok eléréséhez erre is szükség van, a hajók, teherautók és buszok esetében is sokan dolgoznak az alternatív meghajtások fejlesztésén. Ha a párizsi klímaegyezményben foglaltak teljesülnek, az olaj iránti kereslet a következő évtized közepén eléri csúcsát, attól kezdve fokozatosan csökken majd.

„A fosszilis üzemanyagok múzeumában mindenki megtapasztalhatja azokat a hangokat, szagokat, kulturális jelenségeket, amelyek el fognak tűnni”

– fogalmazott Susanna Hurtig, a múzeum ötletével előálló Vattenfall svéd energetikai vállalat észak-európai e-mobilitási vezetője. A cég szerint a kőolajszármazékok egyetlen generáció alatt kiveszhetnek a mindennapi közlekedésből.

Mivel benzint vagy gázolajat már nem fogunk tankolni a Vattenfall szerint, berendeztek egy benzinkút-másolatot is az ingyenesen látogatható múzeumban. A látogatók hallhatják is a belső égésű motorok – ma még persze nagyon is ismerős – hangját, és az autózás popkulturális vonatkozásaiban is elmerülhetnek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem az elektromos autóktól kell félniük az olajtermelőknekHáromszor annyi olaj felhasználását teszik feleslegessé a világban az elektromos buszok, mint az ugyanilyen meghajtású személyautók.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet benzin gázolaj múzeum stockholm Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Stubnya Bence
2025. március 26. 06:01 Élet, Vállalat

Temetik az otthoni munkát, de éppen most alakul ki a mindenki számára hasznos formája

Szigorításról szólnak a hírek, pedig stabilizálódik a távmunka szerepe, és egyre inkább látszik, hogy hány irodai nappal kerülhetők el a hátrányai.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.