Jó régen volt már 2010 szeptembere, ehhez képest akkor volt utoljára olyan, mint most szeptemberben: csökkent az amerikai foglalkoztatottak száma az előző havihoz képest. Az USA-ban non-farm payrolls-nak hívják ezt a mutatót, és az elemzők általában ezt várják a leginkább az összes rendszeresen közzétett amerikai gazdasági adat közül. Alapvetően az állások számát mutatja, de kiszűrik belőle a mezőgazdasági idénymunkát, és azért fontos, mert ez mutatja a legjobban, milyen egészséges az amerikai gazdaság.
A most szeptemberre közzétett 33 ezres csökkenés nem olyan nagy, és egyébként is felülvizsgálhatják még, mégis aggasztó jelzés lehet a világ legnagyobb piacának kereslete szempontjából. Már csak azért is, mert a megkérdezett amerikai elemzők 80 ezres növekedést vártak.
Rögtön elindult a találgatás, hogy vajon egyszerűen csak a két nagy és gazdaságilag is fontos déli államon végigpuszító hurrikánok hatásáról van szó, ami csak egy átmeneti visszaesést okozott, vagy van valami mélyebb probléma, ami miatt az amerikai cégek hirtelen kevésbé lelkesen foglalkoztatnának. Az mindenesetre pozitív jel, hogy a bérek a vártnál jobban emelkedtek szeptemberben, és az is az átmeneti problémára utal, hogy főleg a vendéglátásban esett vissza foglalkoztatottság, ami Texas és Florida déli részén érinthetett sok embert. A hurrikánok utáni újjáépítésnek pedig kedvező munkaerőpiaci hatásai lehetnek a következő hónapokban.
Abban a hét évben, amikor folyamatosan nőtt az amerikai állások száma, összesen 16 millió új állás jött létre, ami duplája annak a nyolcmillió munkahelynek, amit elvesztettek 2008-2009-es recesszióban. Igaz, az USA-ban a fejlett országok között igen ritka módon emelkedik a népesség, ami miatt van egy elvárható természetes állásbővülés is.
És ugyan a munkanélküliségi ráta alacsony – 4,2 százalékra csökkent –, ez paradox módon még kedvezőtlen is lehet. Sokan olyan mértékben kivonulnak a munkaerőpiactól, hogy inkább nem is regisztálnak munkanélküliként, ezért aztán a statisztikában sem látszanak. Arról nem is beszélve, hogy a legtöbb közgazdász úgy látja, az utóbbi években létrejött állások jellemzően nem olyan jók, mint amik a válságban megszűntek.
Világ
Fontos