Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2017. december 7. 11:23 Vállalat, Világ

Arany élete volt a pedáns német mérnöknek, mégis csalt, aztán elsírta magát

Oliver Schmidt a magasan képzett német mérnök-menedzser archetípusa. A nemzeti büszkeségnek számító Volkswagennél futotta be karrierjét, legutóbb az amerikai leányvállalat környezetvédelmi és gyártási általános menedzsere volt.

Éves alapfizetése 130 ezer dollár volt, amit 40 ezer dolláros prémium egészített ki. Nem herdálta el a pénzt, vagyona jelenleg 1 millió dollárra tehető. Illetve most már csak 600 ezerre, mert Schmidt, a tisztes családapa 400 ezer dolláros büntetést fizet, és hét évre börtönbe vonul.

Oliver Schmidt a dízelbotrány néven elhíresült csalássorozat eddigi legmagasabb rangú vádlottjaként kapta a büntetést. Ebben a Volkswagen tudatosan kijátszotta a környezetvédelmi szabályokat, úgy építette meg a motorokat, hogy a teszteken átmenjenek, a mindennapi használatban azonban a határértéknél jóval több károsanyagot bocsássanak ki, de magasabb teljesítményre legyenek képesek. Schmidt tartotta a kapcsolatot a gyártó és a hatóságok között, és ő volt az, aki módszeresen átverte őket, elhallgatva a trükkös emissziós szoftver létezését.

A nyomozók együttműködést elutasító embernek írták le Schmidtet, aki döntő bizonyítékokat semmisített meg, és a munkatársait is arra biztatta, hogy kövessék a példáját. A helyi tudósítások szerint az amerikai bíró a tárgyaláson keményen nekiment a németnek, azt mondta, hogy semmilyen kifogást nem tud figyelembe venni, mert szerinte egyértelmű, hogy Schmidt azt remélte, az ügy eltussolásával bevágódik a német főnökeinél, és még feljebb juthat a ranglétrán. A kiszabott büntetés ezért csaknem a lehető legnagyobb, amit adni lehet. (Hét éves, vagy akár rövidebb börtönbüntetést egyetlen amerikai banki felső vezető sem kapott a 2008-as ingatlanválság előzményeiért.)

Schmidt 2015-ben az ügy felderítésén akkor már dolgozó amerikai nyomozóknak sem beszélt a szoftverről, sőt, tudatosan félrevezette őket, és ekkor közvetlenül a VW akkori első emberével, a magyarországi kötődésű Martin Winterkornnal is egyeztetett, ám a perben egyetlen felső vezetőt sem neveztek meg. Az ügyész csak annyit jegyzett meg, hogy szerinte nem Schmidt a legnagyobb hal a történetben.

 

A német egyébként már augusztusban beismerő vallomást tett, és azóta úgy viselkedik, mint aki nagyon megbánta a tettét. A tárgyaláson végig a kezét tördelte, láthatóan megtört, többször el is sírta magát. A megbánás és sűrű bocsánatkérés mellett arra is hivatkozott, mennyire megviselte, hogy nem láthatja a családját, amióta januárban letartóztatták.

Schmidtet egyébként Floridában kapcsolták le, amikor németországi szabadságáról megpróbált hazatérni amerikai otthonába. A VW magasabb rangú vezetőinek amerikai felelősségre vonása viszont éppen azért képzelhető el nehezen, mert ők Németországban vannak, és várhatóan nem adnák ki őket a tárgyalásra.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ dízelbotrány ítélet Volkswagen Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Bucsky Péter
2024. április 18. 04:32 Adat, Vállalat

Most lehet hibáztatni Brüsszelt: kamionok áradatát szabadítja az utakra

A zöldnek mondott intézkedések a közúti áruszállítást hozzák helyzetbe, ezek hatására várhatóan jelentős mennyiségű vasúti forgalom terelődik kamionokra.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Bucsky Péter
2024. április 4. 04:34 Közélet, Vállalat

Egyre több rossz hitel mögé kell beállnia az államnak, hogy a magyar cégek forráshoz jussanak

Főleg az agrárvállalkozásoknál tolják az állami kezességvállalást annak ellenére is, hogy a hitelfelvevők egyre jelentősebb része végül nem tud törleszteni.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.