A témában eddig lefolytatott legnagyobb kutatás szerint a világ legjelentősebb folyói közül sokban veszélyesen magas az antibiotikumok koncentrációja. A 72 országban 711 helyen elvégzett vizsgálat a mintavételi helyek közel kétharmadánál találta meg ezeket a szereket, amelyek nagyon fontosak a baktériumfertőzések gyógyításában. Túlzott használatuk azonban egyre több és erősebb ellenálló baktériumtörzset eredményez, világszintű egészségügyi vészhelyzettel fenyegetve.
Antibiotikumokat nemcsak emberek gyógyításánál használnak, hanem rutinszerűen alkalmazzák az állattartó telepeken, így könnyen kikerülnek a természetbe, például a nem megfelelően kezelt szennyvízzel és a trágyával, így a folyókba is gyorsan eljutnak.
Egyszerűen fogalmazva, minél többféle antibiotikum és minél nagyobb koncentrációban van jelen a természetben, annál nagyobb az esélye annak, hogy ellenálló törzsek fejlődnek ki. Ezek a szerek ugyanis elpusztítanak minden baktériumot, amely nem rendelkezik rezisztens génekkel, így megnyitják az utat az ellenálló génkészlettel felvértezettek előtt. Ez utóbbiak sokszor más szempontból kevésbé életképesek, így csak periférikusan vannak jelen, de ha eltűnnek a versenytársak, akkor gyorsan elszaporodnak. Pont ugyanez történik egyébként az orvostudomány számára az antibiotikumokhoz hasonlóan fontos gombaölő szereknél is.
„Az embereket megfertőző sok kórokozó ellenálló génjei a környezetben előforduló baktériumokból származnak” – mondta a Guardiannek William Gaze, az Exeteri Egyetem témára szakosodott professzora. Az ENSZ múlt hónapban kiadott figyelmeztetése szerint a rezisztens baktériumok terjedése olyan egészségügyi vészhelyzettel fenyeget, amely 2050-re 10 millió áldozatot szedhet.
A Helsinkiben bemutatott kutatás szerint Európában a Duna a legfertőzöttebb folyó.
Az Ausztriában vett minta hétféle antibiotikumot tartalmazott, például a tüdőgyulladás és hörghurut ellen is használt klaritromicint. A koncentráció a biztonságos szint négyszerese volt.
A Duna ilyen mértékű szennyezettsége azért megdöbbentő, mert Európában csak a tesztelt folyók 8 százalékánál haladta meg a határértéket az antibiotikumok szintje. Ez Óceániában 6, Észak-Amerikában 15, Dél-Amerikában 18, Ázsiában 23, Afrikában 35 százalék volt.
Világszerte a 711 vizsgálati helyből 111-nél haladta meg a határértéket a koncentráció, a legrosszabb esetben több mint 300-szorosan. Ezt Bangladesben, egy szennyvíztisztító telep mellett mutatták ki a vaginális fertőzések ellen használt metronidazol esetében. Százszoros túllépést Kenyában is tapasztaltak, ennek hatására több folyóban az összes hal elpusztult.
Világ
Fontos