Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. április 6. 13:18 Világ

Fegyvertelen a jövő hadihajója, mert túl drága hozzá a lőszer

Forradalmian új tervezésű hadihajót sohasem volt egyszerű építeni, de az amerikai haditengerészet új, lopakodó képességekkel felvértezett rombolójának története ebben a ligában is extrémnek számít. Ha minden jól megy, szeptemberben már hivatalosan is átadják a Zumwalt névre keresztelt hajót – öt év késéssel, tíz évvel az építés megkezdése után.

De ez sem azt jelenti, hogy onnantól kezdve már bevethető, 2021 ősze előtt még a korlátozott harcképességet sem éri majd el a romboló. Pedig 2016 decembere óta már a San Diegó-i haditengerészeti kikötőben van, és elvégeztek rajta egy sor mechanikai és elektronikai tesztet. A fegyverrendszere azonban még távolról sincs kész.

Sőt, a problémák bizonyos szempontból még csak itt kezdődnek. Az eredeti koncepció szerint 32 darab Zumwalt-osztályú*Az egyforma hajókból álló sorozatokat mindig az elsőről nevezik el. romboló épült volna, amelyek fő feladatkörükben a klasszikus csatahajókhoz hasonlóan nagy tűzerővel támogatták volna a partraszálló csapatokat. Konkrétan egy 155 milliméteres kaliberű, 115 kilométer hatótávolságú ikerlöveg végezte volna ezt a feladatot.

Mindez azonban a sorozatos határidő- és költségtúllépések miatt alaposan megváltozott. A darabszámot háromra csökkentették, a feladatkör pedig más hajók elleni harcra módosult. Ehhez viszont nagy hatótávolságú rakétafegyverzet dukál, amelyet még nem választottak ki. Ettől függetlenül elvileg a félmilliárd dollárba kerülő ikerlövegek is megmaradnak, de a Zumwalt átadásakor nem lesznek használhatók.

A hozzájuk tervezett lövedék ugyanis túl drága lenne.

Darabja jelenlegi számítások szerint 566 ezer dollár (mintegy 160 millió forint), ezért lemondtak a használatáról. „A megfelelő és megfizethető lőszer kiválasztása folyamatban van” – írta a haditengerészet szóvivője a Bloombergnek.

Ezek alapján már sejthető, hogy maga a hajó sem olcsó. Jelen állás szerint a Zumwalt 7,8 milliárd dollárba kerül, de a sorozatos költségtúllépések miatt inkább az lenne meglepő, ha ez ennyi is maradna. A három hajó együtt elvileg 13,2 milliárdot emészt fel, a kutatás-fejlesztési költségeket is magában foglaló teljes program pedig 23 milliárdot.

A haditengerészet persze védi a mundér becsületét, és állítja, hogy minden nehézség ellenére a hajó képes lesz akár csatákat is eldönteni. Ez egyebek mellett attól függ, hogy szolgálatba állítása idején is olyan nehezen észlelhető lesz-e a radarok számára, mint a tervezésekor. Erre szolgál ugyanis a szokatlan, nagyrészt sík felületekből álló, futurisztikus kialakítása. A 183 méter hosszú, legszélesebb pontján közel 25 méteres és 15 ezer tonna vízkiszorítású romboló radarkeresztmetszete állítólag mindössze akkora, mint egy halászbárkáé.

A haditengerészet a Zumwalt-programmal mindenesetre nem győzte meg sem a döntéshozókat, sem a közvéleményt, hogy jól bánik az adófizetői pénzekkel, és képes észszerű költségek mellett megvalósítani tervét, amely szerint 2034-re 355 hajósra bővíti az amerikai flottát a jelenlegi 289-ről. Főleg azzal együtt, hogy az új repülőgép-hordozókkal sem haladnak a tervek szerint.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyelőre használhatatlan a valaha megépített legdrágább hadihajó13 milliárd dollárba került az amerikai Ford repülőgép-hordozó, de átadása után másfél évvel több nélkülözhetetlen rendszer még mindig nem működik rajta.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ fegyverzet haditengerészet költségtúllépés romboló Zumwalt Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.