Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. december 7. 13:39 Élet

Fáj a vendéglátósoknak, hogy elmegy a CEU, de nem a pénz miatt

A CEU Bécsbe költözésével Magyarország nemcsak egy felsőoktatási intézményt veszít el, hanem az ott tanuló és dolgozó hallgatókat, oktatókat és további munkatársakat is. Ők pedig, akik nap mint nap az egyetemre járnak, a közeli éttermek, menzák, kávézók, cukrászdák és kocsmák potenciális törzsközönségét alkotják. Megkérdeztem néhány, a CEU-sok körében népszerű hely üzemeltetőit, dolgozóit, hogy mire számítanak, üzleti szempontból mennyire érzik majd meg az egyetem távozását.

Mivel a CEU eleve a belváros egyik legfrekventáltabb részén működik – a Bazilika környékén -, nem meglepő, hogy a vendéglátósok a forgalom mennyiségi változására lényegében nem számítanak. Aki meg tudta becsülni, hogy bevételének mekkora része kötődik az egyetemről érkező vendégekhez, tíz százaléknál kisebb arányt mondott.

Mindezek ellenére fontos célcsoportot jelentenek a CEU-sok, mivel sok olyan rendszeres, megbízható törzsvendég kerül ki közülük, akikkel a vendéglátósok személyes, már-már baráti kapcsolatban állnak. Őket sok hely kifejezetten rájuk szabott törzsvásárlói programmal igyekszik magához vonzani. Volt, aki mellékesen megjegyezte, hogy a többi egyetemistához képest a CEU-sok jóval több ösztöndíjból gazdálkodhatnak, ami meglátszódhat a költéseiken.

A veszteség tehát, ha nem is anyagi értelemben, mégis jelentős, ugyanis

azok a vendéglátósok, akik büszkék a változatos közönségükre, egy markáns színfoltot veszítenek el belőle, még akkor is, ha ez a vendégkör a pénzben kifejezhető forgalom szempontjából marginális.

Ha már nem ugranak be egy óra előtti kávéra az előadásukra készülő oktatók vagy egy-két sörre a diákok a nap végén, meg fog változni ezeknek a helyeknek a hangulata. Az üzletek vezetői ezt ráadásul tapasztalatból mondják, ugyanis nyaranta a tanítási szünetben újra és újra átélik ezt a változást minden évben.

Persze mindez fokozatosan fog megtörténni, ugyanis eleinte még a Közép-európai Egyetemen*A Lex CEU elfogadása óta fontossá vált a különbség a CEU és a Közép-európai Egyetem között, ugyanis bár gyakorlatilag a két intézmény ugyanaz, hivatalosan a CEU-n folynak az amerikai akkreditációjú, a Közép-európai Egyetemen pedig a magyarországi akkreditációjú képzések. folyó magyarországi diplomát adó képzések Budapesten maradnak. Ez azt jelenti, hogy 37 mesterszak közül nyolc, a 13 doktori képzésből pedig kettő működhet tovább Magyarországon. Igaz, vannak még olyan képzések, amelyeket az Oktatási Hivatal akkreditált alap- és szakirányú továbbképzésként tart nyilván. Az egyetemen tanuló összesen 1435 diákból az előző tanév őszi félévében 477-en jártak a magyar állam által elismert képzésre*Az adat forrása az Oktatási Hivatal felsőoktatási statisztikája  (2.2.1. tábla)., ami éppen egyharmados arány.

 

 

Az még teljesen bizonytalan, hosszú távon hogyan alakulnak a létszámok a magyarországi akkreditációt kapott képzéseken. A CEU által kiadott közlemények és nyilatkozatok alapján egyelőre annyit tudunk, hogy 

az egyetem megőrzi magyar egyetemi akkreditációját, és arra törekszik, hogy a jövőben is folytasson tanítási és kutatási tevékenységet Budapesten.

Jelen állás szerint az oktatók Bécs és Budapest között ingázva fognak tanítani – kérdés, hogy ez fenntartható-e. Mindenesetre az biztos, hogy ők is kevesebb időt töltenek majd a budapesti kávézókban a következő tanévtől. A megkérdezett vendéglátósok közül pedig volt, aki azon kezdte el törni a fejét, hogy ő is követni fogja az egyetemet, és nyit egy új helyet Bécsben, vagy ha nem ott, akkor egy másik közép-európai városban.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgy intézmény nyerte el a magyar egyetemekhez jutó uniós kutatási pénzek közel harmadátTovább elemeztük a H2020 pályázatok adatait, ezúttal a magyar egyetemekre koncentrálva. Kiderült, hogy a CEU messze kiemelkedik a magyar egyetemek között a nemzetközi színtéren.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet ceu Közép-Európai Egyetem vendéglátás Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. május 5. 05:32 Élet, Világ

Már egészen messziről is átjárnak a magyarok Szlovákiába élelmiszerért

Tényleg megéri 80-100 kilométerről rendszeresen kijárni cigiért, sörért, sajtért és sok minden másért? Egyre többen gondolják úgy, hogy igen.

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Fontos

Stubnya Bence
2024. május 7. 05:38 Közélet, Világ

A románok fogyasztanak, a magyarok beruháznak, de ki lesz ettől gazdagabb hosszú távon?

Románia fogyasztásorientált gazdasági stratégiával hagyta le egy főre eső GDP-ben Magyarországot. A magyar gazdaságpolitika viszont még inkább a beruházásokra fókuszálna.

Jandó Zoltán
2024. május 6. 14:24 Adat, Vállalat

Most látszik, mennyire megütötte az oroszokat, hogy nem veszik a gázukat Európában

Az európai piac összeomlása miatt lett közel negyed évszázadnyi nyereséges működés után 2023-ban veszteséges a Gazprom orosz gázóriás.

Jandó Zoltán
2024. május 6. 05:32 Pénz, Vállalat

Nem a Gazprommal lesz a politikai haszonszerzés eszköze a Fradi és a magyar labdarúgás

Mert már régen az. A magyar futballban soha nem alakult ki valódi szponzoráció. A Fidesz hatalomra kerülését követően a baráti pénzeket a politikai motiváció váltotta fel.