Svájc régóta ismert arról, hogy a közvetlen demokrácia jegyében sok mindenről szoktak népszavazást tartani, de a most vasárnapi felhozatal az ottani mérce szerint is erős. Az egyik kérdésről magyar hírportálok is beszámoltak, itt az a tét, hogy kapjanak-e állami támogatást azok a gazdák, akik nem távolítják el a szarvasmarhák és kecskék szarvait.
A kezdeményezés támogatói szerint az eljárás fájdalmas az állatok számára, az ellenzők viszont azt mondják, hogy a szarvak biztonsági és egészségügyi kockázatot jelentenek. A szarv nélküli állatok tartása egyszerűbb, ezt kompenzálhatja az állami támogatás.
Egy másik vasárnapi kérdés jelentősége sokkal nagyobb, és közvetve Magyarországot is érinti. A bevándorlásellenes Svájci Néppárt által kezdeményezett népszavazáson arról dönthetnek, hogy az ország alkotmánya felette álljon a nemzetközi jognak. Ez általában fordítva van, hazánkban is az a helyzet, hogy magyar törvények nem írhatnak felül nemzetközi szerződéseket.
Ha győznek az igenek, akkor bonyolulttá válhat Svájc és az EU kapcsolatrendszere. Az ország jó ideje tárgyal a közösséggel egy olyan keretmegállapodásról, amely helyettesítené a felek közötti viszonyt szabályozó 120 szerződést. A helyzet már most sem valami fényes, az EU-nak egyebek mellett a svájci bérszintet védő intézkedésekkel és a kantonok által nyújtott bankgaranciákkal van problémája. Ráadásul most a közösség nem is akar engedményeket tenni, hogy ne adjon muníciót a kilépés feltételeiről alkudozó Nagy-Britannia számára a Brexit-tárgyalásokon.
A Bloombergnek egy név nélküli nyilatkozó uniós diplomata azt mondta, hogy ha győznek az igenek, akkor az rövid távon ellehetetleníti a további tárgyalásokat. Svájc számára életbevágóan fontos, hogy minél gördülékenyebb legyen a gazdasági együttműködés az országot lényegében körülölelő EU-val, miközben egy átmeneti, a svájci részvények kereskedelmére vonatkozó uniós mentesség az év végén lejár.
A népszavazást a bevándorlásellenes Svájci Néppárt kezdeményezte, amely szerint az igenek győzelme garantálná Svájc függetlenségét az EU-tól. A legutóbbi közvélemény-kutatás szerint ugyanakkor a szavazók 61 százaléka a nemet fogja beikszelni. A tehenek és kecskék épségének védelmezői viszont egy „szarvhossznyival” vezetnek az utolsó felmérés szerint.
A legutóbbi, igazán nagy figyelmet kiváltó népszavazást Svájcban idén júniusban rendezték, akkor az emberek nemet mondtak a bankrendszer működésének a felforgatására.
Világ
Fontos