Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. október 23. 16:39 Élet, Világ

Aki diplomát szerzett a rendszerváltás előtt, az jobban fél a migránsoktól

Valószínűleg nem sokan gondolták volna, hogy van értelme a kommunizmus alatti élet és a migránsoktól való félelem közötti kapcsolatot vizsgálni, de Matthew Carl amerikai közgazdász mégis nekiveselkedett, és nemrég megjelent tanulmányában arra jutott, hogy a két dolog között határozott, azaz statisztikailag is jelentős összefüggés mutatkozik.

Carl a legegyszerűbbnek tűnő megoldást választotta: a kelet- és nyugatnémet népesség hozzáférhető adatait elemezte. És bár közismert tény, hogy a bevándorlásellenes német AfP bázisának fontos pontjai az egykori szocialista Kelet-Németországban vannak, Carl megfigyelései ennek ellenére is fontos adalékok lehetnek ahhoz, hogy ne kizárólag a vagyoni vagy földrajzi helyzetben lévő különbséget tekintsék a jelenség fő okának.

A tanulmány legfőbb megállapítása, hogy aki már élt a kommunizmus évei alatt, az jelentős mértékben nagyobb félelmet táplál mindenféle migráció ellen. Elég meglepő, de a számok azt is mutatják, hogy a magasabb képzettség megszerzése a kommunizmus évei alatt növeli annak az esélyét, hogy valaki jobban tart a bevándorlóktól. Márpedig ez pont az ellenkezője az általános kutatási eredményeknek, amelyek rendre azt hozzák ki, hogy a felsőoktatásban résztvevők általában elfogadóbbak a bevándorlással szemben.

Szintén fontos megállapítás, hogy az egykori kelet- és nyugatnémetek között ebből a szempontól 28 év alatt sem csökkent a különbség, de ez természetesen csak azokra érvényes, akik már éltek az ország újraegyesítése előtt. A kommunizmus hatását viszont az is egyértelművé teszi, hogy az 1945 előtt születettek körében nem tapasztalható ilyen markáns különbség. Mindez azonban elsősorban azzal az általános megfigyeléssel magyarázható, hogy az emberek szociális és pszichológiai fejlődése, illetve értékválasztása szempontjából a fiatal kornak mennyire meghatározó szerepe van.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Világ diploma félelem kommunizmus migránsok németország oktatás szocializmus Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Váczi István
2024. május 7. 16:33 Élet

Elkezdődött a G7 új korszaka

Újult erővel, több és frissebb cikkel térünk vissza.

Torontáli Zoltán
2024. május 5. 05:32 Élet, Világ

Már egészen messziről is átjárnak a magyarok Szlovákiába élelmiszerért

Tényleg megéri 80-100 kilométerről rendszeresen kijárni cigiért, sörért, sajtért és sok minden másért? Egyre többen gondolják úgy, hogy igen.

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 7. 14:03 Tech, Vállalat

Elmegy a piac a magyar e-kereskedők mellett

Vége annak az egyszerű korszaknak, amikor a Kínából nagyban megvett árut kettes szorzóval itthon simán el lehet adni.

Jandó Zoltán
2024. május 7. 11:08 Adat, Közélet

Magyar egészségügy 2024: inkasszó, eszközhiány, 100 milliárdos adósság

A magyar tulajdonban lévő egészségügyi beszállító cégek lehetnek a kórházi adósságállomány folyamatos növekedésének vesztesei. Több vállalat is elhagyhatja a piacot.

Stubnya Bence
2024. május 7. 05:38 Közélet, Világ

A románok fogyasztanak, a magyarok beruháznak, de ki lesz ettől gazdagabb hosszú távon?

Románia fogyasztásorientált gazdasági stratégiával hagyta le egy főre eső GDP-ben Magyarországot. A magyar gazdaságpolitika viszont még inkább a beruházásokra fókuszálna.