Azért találtuk ki és indítottuk el a G7-et egy éve, hogy legyen egy sziget, ahol kiszűrjük a hülyeséget, és érthetően, de tényekkel alátámasztva írjunk értelmes dolgokról. Olyan újságot képzeltünk el, ahol minden egyes cikket érdemes végigolvasni, és amit folyamatosan követve az olvasó többet megtud arról, hogy hogyan működik a világ, mert bemutatjuk a legfontosabb gazdasági folyamatokat és történeteket. De mivel egy valódi újságot akartunk, ezért jeleztük, hogy függetlenek vagyunk, de nem értéksemlegesek: a visszaéléseket és a korrupciót elítéljük, a teljesítményt viszont sokra tartjuk.
Látszólag több dolog is nehezíti ma egy olyan újság sikerét, ami tényekről ír ésszerűen. A közönség figyelme az utóbbi másfél évtizedben az újságoktól és a tévéktől a nagy közösségi médiafelületek felé fordult. Emiatt a szerkesztőségek finanszírozási helyzete – néhány kivételtől eltekintve – jelentősen romlott, ami azt is jelenti, hogy kevesebb idő és erőforrás jut egy-egy cikkre. A közösségi média algoritmusai azokat a tartalmakat kapják fel, amelyek erős érzelmeket váltanak ki. Emiatt elterjedt a törzsi logika – mivel az összetartozás váltja ki a legerősebb érzéseket -, az újságok pedig felületes, néha átverős címadással próbálnak érvényesülni.
Magyarországon további nehezítés, hogy a kormányzati médiagépezet a nyilvánosság egyre nagyobb részét foglalja el, miközben egymás után zárnak be azok a helyek, ahol valódi újságírás folyik. Aki nem része ennek a politikai üzeneteket sulykoló gépezetnek, arra azt mondják, hogy politikai aktivista.
Ezzel együtt a mai Magyarországon egy valódi újság nem teheti meg, hogy nem foglalkozik olyan jelentőségű témákkal, mint hogy sok szempontból egészen rossz irányba megy az ország, vagy hogy a gazdaság egyre nagyobb részét nyeli le egy politikai hátterű üzleti érdekcsoport. Nagyon boldogok lennénk, ha nem történnének ezek a dolgok, mert akkor nekünk sem kellene annyit foglalkozni velük. Van elég izgalmas dolog körülöttünk és a nagyvilágban, és mi is szívesebben írunk inspiráló történetekről.
Ezek a nehezítő tényezők ugyanakkor lehetőséget is teremtenek. Például minket is meglepett, hogy milyen sok embernek volt szüksége egy olyan újságra, ahol a helyén kezelik a tényeket és a józan ész uralkodik.
Éppen ma egy éve indultunk, szóval érdemes végiggondolni, hogy mit sikerült abból megvalósítani, amit eredetileg terveztünk. Mint fent látható, többen vagyunk, mint a korábbi csoportképen.
Idén csatlakozott Wiedemann Tamás, Hajdu Miklós és Váczi István, akikkel sokat erősödtünk. Írtunk rengeteg olyan cikket, amelyekre büszkék vagyunk, ezekből itt összeszedtünk néhány tucatnyit.
Sikerült kialakítani egy saját, a zsargont és az üres szónokiasságot kerülő stílust, miközben elemző anyagainkban odafigyelünk a legaprólékosabb módszertani szempontokra, a tényfeltáró cikkekben pedig csak az igazolható tényekre építünk. Minden hétköznap volt legalább egy, de inkább több teljesen saját sztorink, amit ha nem írunk meg mi, akkor nagy eséllyel más sem. Ezek miatt látjuk az olvasottsági adatokban is, hogy aki olvas minket, az általában sok időt eltölt az oldalon, nagy arányban végigolvassa a cikkeket és rendszeresen visszajár.
De van, amiben még mindig nem értük el azt, amit eredetileg terveztünk. Nemrég levontuk a tanulságot, hogy nyugodtan mehetünk tovább a mennyiség felől a minőség felé, senkit nem fog zavarni, ha kevesebb olyan kishírt olvas nálunk, amelyeket a külföldi sajtóban is megtalál. A problémák és visszaélések folyamatos keresésén és kritikáján túl többet szeretnénk megmutatni a legérdekesebb vállalati történetek hátteréből. A most újraindult podcast-sorozatunkban olyan szakértőkkel, kutatókkal és vállalati döntéshozókkal beszélgetünk, akikkel együtt mélyebben megérthetünk egy-egy területet. A hírlevelünket is javítani szeretnénk, de ami talán a legfontosabb, még ősszel be fogjuk végre indítani a vitafelületünket, amivel komoly célunk van: szeretnénk teret adni az egymással érdemben és észérvek alapján vitatkozni kívánó megszólalók párbeszédének.
Egyszóval folytatjuk, olvassatok minket tovább, itt lehet nekünk tippet adni.
Élet
Fontos