Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. október 4. 09:59 Világ

A bolygót is rombolod a dohányzással, nem csak az egészséged

A cigaretta árának tükröznie kellene azt a sok környezeti rombolást, amit a dohányipar okoz, az erdőirtástól kezdve a vízszennyezésig, állítja az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tanulmánya, amiről az Independent írt. A kutatás szerint a szektor ökológiai lábnyoma egész országokéhoz hasonlítható.

A tanulmány szerint a dohányültetvények az ázsiai és az afrikai erdők pusztulásának körülbelül 5 százalékáért felelnek.

A cigarettagyártás és fogyasztás drámai növekedésen ment keresztül az elmúlt évtizedekben. Becslések szerint nagyjából 6000 milliárd cigarettát állítanak elő évente a világon egymillió dohányos számára. Pedig a WHO kutatása szerint a dohánytermesztés gyakran jobban rombolja a környezetet, mint az alapvető élelmiszer-növények.

A dohányzás egészségügyi mellékhatásai és kockázatai ugyan jól ismertek világszerte, a bolygónkra gyakorolt pusztító hatásával kevesen foglalkoznak.

A tanulmány szerzői szerint a dohánycégek az alacsony jövedelmű országokban kihasználják a gyenge szabályozási környezetet és a népességbővülést, hogy áthelyezzék a dohánytermesztéssel járó  környezeti és a társadalmi terheket a tengerentúlra. A kutatók emellett abban is kételkednek, hogy a dohánytermesztéshez köthető szén-dioxid-kibocsátási szintekről őszintén vallanának a dohánycégek, mivel a kutatás során magasabb szinteket mértek.

A magas jövedelmű országokban székelő transznacionális dohánycégek szó szerint és képletesen is felégetik a föld legsebezhetőbb népeinek erőforrásait és jövőjét – mondta Dr Nicholas Hopkins, az Imperial College London Szív- és Tüdőintézetének munkatársa, aki társszerző volt a jelentésben.

A dohánytermesztés közel 84 millió tonna széndioxid-egyenértékű károsanyag-kibocsátással járul hozzá a klímaváltozáshoz, ami a globális kibocsátás 0,2 százaléka. Ez megfelel Peru és Izrael teljes károsanyag-kibocsátásának, és több mint kétszer akkora, mint Wales-é.

Világszerte több mint 5 millió hektár földterületet foglalnak el a dohányültetvények, amelyekre több mint 22 milliárd tonna vizet használnak el.

Eszerint, ha valaki 50 éven át minden nap elszív egy doboz cigit, akkor 1,4 millió literrel súlyosbítja a vízhiányt a világban az élete során.

A dohánytermesztés emellett a talajkimerüléshez és a növényvédőszer-használat növekedéséhez is hozzájárul, és az iparágban a gyermekmunka sem példátlan.

A világ legnagyobb cigarettafogyasztója Kína, ahol minden évben 2500 milliárd cigit állítanak elő, amihez több millió tonna vizet és több százezer hektár szántóföldet használnak. Mindeközben Kína súlyos vízhiánnyal küzd és közel 134 millió lakója szenved alultápláltságtól.

A jelentést azt is kiemeli, hogy a dohánytermesztés közel 90 százaléka a fejlődő világban koncentrálódik, ám az iparág nyereségének legnagyobb részét a fejlett országokban teszik zsebre.

A kormányokat éppen azért arra sürgetik, hogy vegyék figyelembe a dohányzás ökoszisztémára és klímaváltozásra gyakorolt hatásait és növeljék a cigarettára és a tekerős dohányra kivetett adók mértékét. További javaslatuk, hogy külön büntessék azokat a vállalatokat, amelyek hozzájárulnak az erdőirtáshoz vagy a vízszennyezéshez, illetve tiltsák be az egyszer használatos szűrőket és a cigaretta csomagolásának felesleges elemeit.

Dr Hopkins szerint a dohányzással kapcsolatban nem csak annak kellene mindenkinek eszébe jutnia, hogy egészségtelen, hanem annak is, hogy nem etikus.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ dohány dohányzás erdőirtás környezetszennyezés környezetvédelem WHO Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. május 10. 05:20 Közélet, Világ

Magyarország üdvözli, az Európai Bizottság egyre inkább üldözi a kínai cégeket

Az európai politikai hangulat már egyértelműen a kínai kapcsolatok újragondolásának irányába mutat, miközben a magyar kormány a 2010-es években ragadt.

Stubnya Bence
2024. május 7. 05:38 Közélet, Világ

A románok fogyasztanak, a magyarok beruháznak, de ki lesz ettől gazdagabb hosszú távon?

Románia fogyasztásorientált gazdasági stratégiával hagyta le egy főre eső GDP-ben Magyarországot. A magyar gazdaságpolitika viszont még inkább a beruházásokra fókuszálna.

Torontáli Zoltán
2024. május 5. 05:32 Élet, Világ

Már egészen messziről is átjárnak a magyarok Szlovákiába élelmiszerért

Tényleg megéri 80-100 kilométerről rendszeresen kijárni cigiért, sörért, sajtért és sok minden másért? Egyre többen gondolják úgy, hogy igen.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. május 10. 14:02 Közélet

Furcsa szimbóluma lesz a magyar-kínai közeledésnek a cseresznye és a marhasperma

Infrastrukturális beruházások előkészítése mellett a cseresznye és a szarvasmarhafélék örökítőanyagának kiviteléről is megállapodott a magyar kormányfő a kínai elnökkel.

Jandó Zoltán
2024. május 10. 10:14 Adat

Ötszázszor több tao-pénz jutott a felcsúti focinak, mint az országos átlag

Az egy lakosra jutó tao-támogatás Felcsúton meghaladta a 20 millió forintot.

Torontáli Zoltán
2024. május 9. 15:47 Adat, Élet

Durván az olcsó élelmiszerek felé lökte az infláció a bevásárlásokat

A vásárlások értéke jóval nagyobb mértékben csökkent tavaly is, mint a volumen, vagyis nagyon nagy arányú volt a lefelé vásárlás.