Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. szeptember 24. 15:56 Vállalat

A zombik a cégvilágot is elárasztották

Érdekes jelenségre hívta fel legutóbbi negyedéves pénzpiaci jelentésében a jegybankok ernyőszervezeteként működő Nemzetközi Fizetések Bankja: a 80-as évek vége óta jelentősen nőtt azoknak a vállalatoknak a száma, amelyek képtelenek visszafizetni adósságukat, csak arra képesek, hogy folyamatosan maguk előtt görgessék.

Erre a jelenségre először Japánban lettek figyelmesek, majd Európában is egyre nagyobb teret nyertek ezek az úgynevezett zombicégek. Ezeket sok közgazdász károsnak tartja, mert elveszik az erőforrásokat az egészségesen működő vállalkozások elől, így lelassítják a termelékenység és a gazdaság növekedését.

A kutatók 14 fejlett ország adatait tanulmányozták, köztük az Egyesült Államokat, Japánt, Német- és Franciaországot. Azokat a 10 évnél idősebb társaságokat tekintették zombinak, amelyeknél a kamatok és adófizetés előtti nyereség, valamint a kifizetett kamatok aránya egynél kevesebb három egymást követő évben. Arányuk a nyolcvanas évek végén még csak 2 százalék volt ezekben az országokban, 2016-ban viszont már 12 százalék.

Ráadásul ezek a cégek egyre tovább maradnak talpon. A 80-as évek végén egy adott zombi vállalatnak 60 százalék esélye volt arra, hogy a következő évben is ebben a helyzetben maradjon (azaz ne dőljön be, vagy ne térjen vissza az egészséges profitot termelő cégek közé), 2016-ban viszont már 85 százalék. Ez jelentős részben az alacsony kamatoknak köszönhető, hiszen olcsóbbá, könnyebbé vált a vegetáló cégek felszínen tartása.

„Az alacsony kamatok növelik a keresletet, a foglalkoztatottságot és a beruházásokat rövid távon. A zombicégek gyakoribb előfordulása miatt ugyanakkor rossz helyre kerülnek az erőforrások, és a termelékenység is nyomás alá kerül” – írják a tanulmány szerzői a Wall Street Journal összefoglalója szerint. Sőt, ha ez a jelenség hosszú időn keresztül fennáll, akkor a növekedés visszavetésén keresztül a nyomott kamatszint fennmaradásához is hozzájárul, azaz önfenntartó folyamatról van szó.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTíz éve kezdődött a nagy válság, de még mindig nem heverte ki a világA gazdagok gazdagabbak lettek, a középosztály azóta is stagnál. És egy új válságra még kevésbé lenne felkészülve a világ, mint a 2008-asra.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat kamatszint Nemzetközi Fizetések Bankja termelékenység zombicégek Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Fontos

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.