Érdekes jelenségre hívta fel legutóbbi negyedéves pénzpiaci jelentésében a jegybankok ernyőszervezeteként működő Nemzetközi Fizetések Bankja: a 80-as évek vége óta jelentősen nőtt azoknak a vállalatoknak a száma, amelyek képtelenek visszafizetni adósságukat, csak arra képesek, hogy folyamatosan maguk előtt görgessék.
Erre a jelenségre először Japánban lettek figyelmesek, majd Európában is egyre nagyobb teret nyertek ezek az úgynevezett zombicégek. Ezeket sok közgazdász károsnak tartja, mert elveszik az erőforrásokat az egészségesen működő vállalkozások elől, így lelassítják a termelékenység és a gazdaság növekedését.
A kutatók 14 fejlett ország adatait tanulmányozták, köztük az Egyesült Államokat, Japánt, Német- és Franciaországot. Azokat a 10 évnél idősebb társaságokat tekintették zombinak, amelyeknél a kamatok és adófizetés előtti nyereség, valamint a kifizetett kamatok aránya egynél kevesebb három egymást követő évben. Arányuk a nyolcvanas évek végén még csak 2 százalék volt ezekben az országokban, 2016-ban viszont már 12 százalék.
Ráadásul ezek a cégek egyre tovább maradnak talpon. A 80-as évek végén egy adott zombi vállalatnak 60 százalék esélye volt arra, hogy a következő évben is ebben a helyzetben maradjon (azaz ne dőljön be, vagy ne térjen vissza az egészséges profitot termelő cégek közé), 2016-ban viszont már 85 százalék. Ez jelentős részben az alacsony kamatoknak köszönhető, hiszen olcsóbbá, könnyebbé vált a vegetáló cégek felszínen tartása.
„Az alacsony kamatok növelik a keresletet, a foglalkoztatottságot és a beruházásokat rövid távon. A zombicégek gyakoribb előfordulása miatt ugyanakkor rossz helyre kerülnek az erőforrások, és a termelékenység is nyomás alá kerül” – írják a tanulmány szerzői a Wall Street Journal összefoglalója szerint. Sőt, ha ez a jelenség hosszú időn keresztül fennáll, akkor a növekedés visszavetésén keresztül a nyomott kamatszint fennmaradásához is hozzájárul, azaz önfenntartó folyamatról van szó.
Vállalat
Fontos