Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. szeptember 23. 11:39 Világ

Stabilabb lenne a pénzügyi rendszer, ha több női vezetője lenne

A nők a globális pénzügyi intézményrendszer minden szintjén alulreprezentáltak, az ügyfelektől a bankvezetőkön át a szabályozókig, pedig ha több nő venne részt a pénzügyi rendszer körforgásában, annak a nemek közötti egyenlőtlenség felszámolásán túl más előnyei is lennének – írja blogján az IMF egy új kutatása alapján.

A tanulmányban arra jutottak, hogy az egyenlőtlenségek csökkentése a bankrendszer stabilitásának erősítését és a gazdasági növekedést is támogatná. Emellett akár a monetáris és költségvetési politika is hatékonyabbá válhatna a nők részvételével.

A szervezet egy 2016-os felmérése szerint a betétesek és a hitelfelvevők mindössze 40 százalékát adják nők a világon, igaz, régiónként és országonként jelentősek az eltérések. Például Brazíliában a hitelfelvevők 51 százaléka nő, de Pakisztánban ez az arány csak 8 százalék.

Számos kutatás támasztja alá, hogy gazdasági és társadalmi haszonnal is jár, ha a nők is hozzáférhetnek a pénzügyi rendszerhez. Kenyában például a számlát nyitó női kereskedők többet fektettek be az üzletükbe, míg Nepálban a nők által vezetett háztartások többet költenek oktatásra, ha rendelkeznek megtakarítási számlával. Ezek a példák jól mutatják, hogy a pénzügyi szolgáltatások hogyan segíthetik a gazdasági növekedést. 

Nemcsak ügyfél oldalon, hanem a banki és a bankfelügyeleti vezetői állásokban is sokkal kevesebb a nő, mint a férfi. A pénzügyi intézmények vezérigazgatói között kevesebb mint 2 százalék a nő, míg a menedzsmenttagokon belül belül kevesebb mint 20 százalék. A bankfelügyeleti szerveknél is alacsony a nők aránya, mindössze 17 százalék volt 2015-ben.

A területi különbség persze itt is jelentősek lehetnek. A Fekete-afrikai országokban például a legmagasabb a női bankvezetők aránya, míg Latin-Amerikában és a Karib-térségben a legalacsonyabb. A fejlett gazdaságok e tekintetben középen helyezkednek el.

A vezetői állásoknál tapasztalt nemek közötti egyenlőtlenség a tanulmány szerint befolyásolja a bankrendszer stabilitását is. Ugyanis az IMF tanulmányában azt találták, hogy az a bank, ahol több a női menedzsmenttag, ott nagyobb a tőkepuffer, kevesebb a nemteljesítő hitelek aránya és a stressztesztek eredménye is jobb. Hasonló kapcsolatot fedeztek fel a banki stabilitás és a nők felügyeleti szerepvállalása között is.

És hogy mi a magyarázat erre? Az tanulmány szerzői szerint négy lehetséges válasz van:

  • A nők lehet, hogy jobb kockázatkezelők, mint a férfiak.
  • A diszkriminatív toborzási gyakorlatok miatt lehet, hogy az a kevés nő, aki a pénzügyi szektorban feljut a ranglétrán, magasabban képzett vagy tapasztaltabb, mint férfi társai.
  • Ha több nő van a vezetésben, az színesíti a gondolkodást, ami jobb döntésekhez vezet.
  • Azok az intézmények, ahol több nő ül vezetői szerepben, alapból jobban szervezett intézmények lehetnek.

A tanulmány és a kapcsolódó szakirodalom alapján azt találták, hogy a megfigyelhető nagyobb stabilitás valószínűleg amiatt van, hogy a nők gondolkodásmódja színesíti az eszmecserét, de a diszkriminatív toborzási gyakorlat is hozzájárul, ami miatt csak nagyon magasan képzett, illetve sok szakmai tapasztalattal rendelkező nőket vesznek fel.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ nők pénzügyi szektor Világgazdasági Fórum Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.