Egymás után két nagy pénzügyi csoport is arra figyelmeztetett, hogy hamarosan véget érhet a kilenc és fél éve tartó fellendülés az amerikai tőzsdén. A Goldman Sachs által a medvepiacok (ami a csúcshoz képest legalább 20 százalékos visszaesést jelent) előre jelzéséhez használt mutató 1969 óta nem járt olyan magasan, mint jelenleg.
A mutatószámot olyan tényezők összesítésével készítik el, mint a részvények értékeltsége, a gazdasági növekedés, a munkanélküliség, az infláció és a különböző időtávokra szóló amerikai állampapír-piaci hozamok. Mint a Bloomberg által szemlézett ábrán látszik, a mutató mostanihoz hasonló szintjeit gyakran követték nagy tőzsdei esések.
Ez természetesen nem jelenti azt, hogy most is feltétlenül ez következik. Peter Oppenheimer, a Goldman Sachs vezető stratégája szerint nem hirtelen nagy esésre kell felkészülni, hanem egy olyan időszakra, amikor sokkal alacsonyabbak lesznek a részvénypiaci hozamok az utóbbi közel tíz évben megszokottnál. A léc meglehetősen magasan van, mert a részvénypiaci rali 2009. márciusi kezdete óta az S&P 500 tőzsdeindex évente 19 százalékkal emelkedett.
Hasonló eredményre jutottak a Citigroupnál is, ahol egy pánik/eufória-modellnek nevezett mérőszámot alkottak egyebek mellett a tőzsdei hírlevelek ajánlásai és a jövőbeli tőzsdei árfolyamokra vonatkozó opciók alapján. Ez a mutató jelenleg olyan magasan áll, mint januárban, amelyet egy jelentősebb, 10 százalék körüli tőzsdei korrekció követett. Hosszabb távon, 1987 óta ez a mérőszám a véletlenszerű gyakorisághoz képest háromszor jobb eredménnyel jósolta meg a részvénypiaci lejtmeneteket.
Az év eleji korrekció óta tartó árfolyam-emelkedést olyan tényezők táplálták, mint a négy éve nem látott amerikai gazdasági növekedés, a tőzsdei cégek nyereségének 24 százalékos emelkedése az utóbbi két negyedévben, valamint a saját részvények visszavásárlásának rekordokat döntögető szintje. Ezeknek a tényezőknek a hatása ugyanakkor egyre inkább kifutóban van.
Hasonló véleményt egyébként jó pár magyar szakember is megfogalmazott az utóbbi hetekben. Nagy Dániel, a Hold Alapkezelő intézményi értékesítésért felelős munkatársa az Aegon Prémium Ügyfélklub augusztusi rendezvényén azt mondta: ugyan nem számít a tíz évvel ezelőtti armageddonra, de a bikapiacoknak egy időre befellegzett. Szerinte a kereskedelmi háború valamelyik lépése lehet az utolsó csepp a pohárban. „Amennyiben a múltból szeretnénk analógiát meríteni, úgy nem kizárt, hogy jelenleg az 1998-2001-es időszakhoz hasonló helyzet állhat elő, beleértve a dollár erősödését és a fejlődő piaci gyengélkedés átgyűrűzését a fejlettekre” – fogalmazott Nagy Dániel.
Vállalat
Fontos