Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. szeptember 4. 13:05 Világ

Vészhelyzeti megszorításokat jelentett be Argentína

Megszorító intézkedéseket jelentett be hétfőn az argentin elnök, hogy csökkentsék a költségvetés hiányát és stabilizálják a peso totális összeomlásától válságba került gazdaságot. Ennek keretében 22-ből 10 minisztériumot megszüntetnek és emelik az exportadót – írja a Guardian.

Ugyan az új intézkedések felgyorsítják az IMF program által amúgy is elvárt megszorításokat, a nemzetközi piacok még mindig kevésnek ítélték az intézkedéseket. Ezt mutatja, hogy a peso a hírek után több mint 4 százalékkal zuhant tovább a dollárral szemben. Az argentin fizetőeszköz így éves szinten már 102 százalékot veszített értékéből.

USD/ARS napi záróárfolyam. Forrás: Yahoo Finance

Mauricio Macri elnök tévés beszédben próbálta visszaszerezni a nemzetközi befektetők bizalmát, ahol arról is beszélt, hogy „ez nem csak egy újabb válság, hanem ez kell, hogy legyen az utolsó.”

Idén Argentína mellett több másik feltörekvő piaci ország, köztük Törökország és a Dél-afrikai Köztársaság gazdasága is komoly nyomás alá került a valutáik leértékelődése miatt. Mivel az Egyesült Államok belekezdett a kamatemelésekbe, a dollár sokat erősödött, ami pedig megdrágítja a feltörekvő országok számára a jellemzően dollárban denominált hiteleik visszafizetését.

Macri elnök jelezte, hogy a jelenleg több mint 30 százalékos infláció mellett várhatóan nőni fog az elszegényedés, ezért a kormány növelni fogja a segélyeket a leginkább rászorulók számára.

Nicolas Dujovne gazdasági miniszter szerint az intézkedések hatására a tervezett 1,3 százalékos költségvetési hiány helyett kiegyensúlyozott lehet a büdzsé. A tervek szerint 2020-ban már 1 százalékos költségvetési többletet szeretnének elérni.

A miniszter kedden Washingtonban tárgyal az IMF képviselőivel a júniusban tető alá hozott, 50 milliárd dolláros készenléti hitelcsomag kifizetésének felgyorsításáról, amiből egyébként 15 milliárdot már a nyár folyamán az argentin kormány rendelkezésére bocsátott a valutaalap.

Ugyan az ország az IMF védőhálója alatt van és az argentin jegybank nemrég 60 százalékra emelte az alapkamatot, a nemzetközi piacok aggódnak, hogy nem lesz képes visszafizetni a főleg dollárban denominált hiteleit.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAzonnal pénzt kér Argentína az IMF-tőlMár júniusban megkötötték a készenléti hitelmegállapodást, de most akkora a baj, hogy idő előtt szükség van a forrásokra.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ argentin peso Argentína imf megszorítás Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.