Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. augusztus 28. 10:26 Élet

Nem csak öl, butít is a szennyezett levegő

Régóta közismert, hogy a légszennyezettség emberek milliót betegíti és öli meg világszerte, de egy nemrég bemutatott kínai kutatás azt is bebizonyította, hogy az intelligenciát is csökkenti. Különösen a nyelvi és számolási képességeket veti vissza, átlagosan olyan mértékben, mintha valaki egy évvel kevesebbet járt volna iskolába.

Kína ugyan távol van tőlünk, de az OECD 2010-es adatai szerint idehaza ugyanolyan sokan halnak meg a szennyezett levegőtől, mint az ázsiai országban. Az Európai Bizottság az idén több más tagállam mellett Magyarországot is beperelte az Európai Bíróságnál, mert nem tett eleget a tisztább levegő biztosítása érdekében. A világ lakosságának 91 százaléka szennyezett levegőt lélegez be, és az Egészségügyi Világszervezet szerint ez a negyedik leggyakoribb halálozási ok a világon.

Az Independent által szemlézett tanulmány az amerikai Proceedings of the National Academy of Science című szaklapban jelent meg, készítői négy éven át összesen 20 ezer emberrel végeztettek el nyelvi és számtani feladatokat. A kutatók szerint a szellemi képességek romlása fokozódik az életkor előrehaladtával, különösen a kevésbé képzetteknél. A rossz levegő ezáltal az Alzheimer-kór és más típusú demenciák kockázatát is növeli.

„Az öregedő agy károsodása minden bizonnyal jelentős egészségügyi és gazdasági költségeket okoz, hiszen az idősek számára a szellemi épség ugyanúgy fontos a mindennapi életvitelhez, mint a kritikus fontosságú döntések meghozásakor” – emelték ki a tanulmány készítői.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA magyar GDP negyvenszeresét radírozza le évente a környezetszennyezésTizenötször annyi embert öl meg, mint az erőszak, és még az emberek IQ-szintjét is rontja az értelmetlen természetkárosítás.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet elbutulás intelligencia Kína légszennyezettség Magyarország Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Fontos

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.