Egyre több jel utal arra, hogy Venezuela rövid időn belül csődbe megy. Az országnak és az állami tulajdonú olajtársaságnak, a PDVSA-nak pénteken és a jövő héten összesen több mint kétmilliárd dollárt kell visszafizetnie, és nem biztos, hogy képes erre.
Az állami olajvállalat októberben eddig hét alkalommal nem fizette ki határidőre a kötvényei hozamát, összesen 586 millió dollárt. Bár néhány napja egy makrogazdasági kutatóintézet azt állította, hogy a PDVSA kifizette elmaradásai egy részét, és a péntekre esedékes egymilliárd dollár kifizetését is elfogadta. A CNBC szerint azonban csütörtökig nem erősítette meg a PDVSA a kifizetést, ami szokatlannak számít, és a CNBC-nek több kötvénytulajdonos is azt mondta, hogy nem kaptak semmilyen pénzt a cégtől.
Egy amerikai befektetési bank vezetője azt mondta a Bloombergnek, hogy hívogatja a PDVSA-t, állami szerveket, elszámolóházakat, de semmilyen információt nem kap arról, hogy várható-e kifizetés. “Ha ezt nem tudják kifizetni, akkor semmit sem fognak tudni” – mondta a CNBC-nek Russ Dallen, egy venezuelai befektetési bank vezetője. Ha a PDVSA csak egy nappal is késik a kifizetéssel, a befektetők azonnali hatállyal követelhetik az állami olajvállalat szinte összes adósságának kifizetését.
A befektetők aggodalmát növeli az a meglepő döntés, hogy az ország pénzügyminiszterét, Ramon Lobót nevezték ki a jegybank élére. Mivel a helyére nem neveztek ki senkit, ez a Reuters szerint azt jelenti, hogy Lobo egyszerre tölti be a két pozíciót. Ezzel alapjaiban változhat meg az ország pénzpiacokhoz való hozzáférése, ugyanis a jegybank politikai függetlensége alapvető követelmény a világban. Ugyanis így elég gyorsan elértéktelenedne a befektetők pénze, ha a kormány nekiállna pénzt nyomtatni.
A PDVSA-hoz közel álló források a Reutersnek azt mondták, hogy a kormány és a cég képviselői folyamatosan kapcsolatban állnak. Szerintük a kormány egyre nagyobb nyomást helyez a cégre, hogy ne fizessenek. Pedig eddig a venezuelai kormánynál az adósságcsökkentés élvezett elsőbbséget még az importtal szemben is, amely emiatt 80 százalékkal esett vissza öt év alatt.
A befektetők szerint valószínű, hogy az állam előbb-utóbb csődbe fog jutni, és ha a PDVSA nem fog fizetni a következő héten, akkor ez viszonylag hamar bekövetkezhet. Az állam adósságának csökkentése miatt kiadott kötvények hozamai öt év alatt 11 százalékról 35 százalékra nőttek (tehát ennyi hozamot fizet arra a venezuelai állam, hogy adósságait finanszírozzák). Eközben valutatartalékai 15 év után először 10 milliárd dollár alá csökkentek.
A venezuelai gazdasági válság egyik fő kiváltó oka az olajár világpiaci esése. A gazdaság ki van szolgáltatva az olajtermelésnek: az ország exportjának 95 százalékát az olajipar adja, a GDP 50 százalékát pedig az olajexport. A gazdasági nehézségek humanitárius válságot idéztek elő, a GDP három év alatt 35 százalékot zuhant, az infláció az IMF becslése szerint 2300 százaléknál is több lesz jövőre. Az országban kitört tüntetéseknek több mint száz halálos áldozata van, a gyilkossági ráta hússzorosa az Egyesült Államokénak. A lakosság 75 százaléka átlagosan 9 kilogrammot fogyott az élelmiszerhiány miatt.
Világ
Fontos