Csökkenni kezd a munkások és középvezetők közötti bérszakadék?
Jóval nagyobb mértékben emelkedett tavaly a betanított munkások bére, mint a középvezetőké nem reprezentatív felmérések szerint, és ha ezt később a hivatalos adatok is alátámasztják, akkor trendváltozásról beszélhetünk.
Számokban: a Trenkwalder közel 7 ezer fős elemzése szerint 2024 végén 2130 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére.
Ha kiszűrik annak hatását, hogy 2023-ban a szokásosnál egy hónappal korábban volt minimálbér-emelés, akkor az éves emelkedés 14-15 százalék között volt tavaly.
Közben a középvezetők bére 9,6 százalékkal nőtt a Moore Hungary tanácsadó és könyvvizsgáló cég – multik magyarországi leányvállalatai körében elvégzett – felmérése szerint.
A bruttó 800 ezer – 1,2 millió forint között kereső középvezetők így 5-6 százalékos, a – jóval kevesebbet kereső – munkások viszont 10 százalékos reálbér-emelkedést könyvelhettek el.
Miért fontos ez? Jelentősebb szakszervezeti tagság hiányában a betanított munkások érdekérvényesítő képessége Magyarországon hagyományosan nagyon gyenge, a képzettebb és kevésbé könnyen pótolható középvezetők viszont általában sokkal jobb pozícióból tárgyalnak, és ez a bérek alakulására is hatással van.
Felülnézet: a Trenkwalder és a Moore Hungary felmérése nem reprezentatív az ország egészére, a Központi Statisztikai Hivatal adatai pedig azt mutatják, hogy a szellemi foglalkozásúak nettó bére és a fizikai dolgozók, illetve betanított munkások bére közötti elég nagy különbség csak nagyon kis mértékben csökken.
Ugyanezt mutatja látványosabban az alábbi ábra, amelyen az látszik, hogy a betanított munkások nettó bére hány százaléka a szellemi foglalkozásúakénak. (A grafikon skálája szándékosan a 40-50 százalékos tartomány között van, ez felnagyítja, de jobban láthatóvá teszi a folyamatot.)
A 45 százalék ilyen dinamika mellett még mindig nagyon messze van attól, hogy egy betanított munkás ne keressen fele annyit sem, mint egy átlagos szellemi dolgozó, és negyedannyit sem, mint egy középvezető. Ezek meglehetősen nagy szakadékok.
Mi várható? A kormány a következő években dinamikus minimálbér-emelést tervez, értékének el kellene érnie az ezer eurót, amit forintban meghatározni ma még az árfolyamváltozás ismerete nélkül nem lehet.
Ezzel párhuzamosan azt várják a piaci folyamatoktól, hogy a bruttó átlagbér eléri az egymillió forintot, vagyis épp azt az értéket, amit most a Moore Hungary mért a multis középvezetőknél.
Húsz százalékkal csökkenhet az Európába tartó áruk szállítási költsége, ha érvényben marad a gázai tűzszünet, és a húszik valóban nem támadják a hajókat.