Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2024. szeptember 25. 17:10 Adat

Orbán növekedési álmai 6 százalékig, az előrejelzések kettővel kevesebbig érnek

Egyre ambiciózusabb várakozásai vannak Orbán Viktor miniszterelnöknek a következő évek hazai gazdasági növekedésével kapcsolatban. Az előrejelzések visszafogottabbak, bár az ideinél rendre jobb teljesítményre számítanak.

Mi történt? Orbán Viktor miniszterelnök szerdán a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tartott előadásában bemutatta a gazdasági tervét. 

  • A gazdasági semlegesség politikájának első és talán legfontosabb eleme, hogy nekünk a 3 és a 6 százalék közötti gazdasági növekedési tartományban kell hosszabb távon is helyet foglalnunk – mondta.
  • Jövőre a 3 és 6 százalék közötti növekedési sávba már be tudunk lépni szerinte, ott tudunk maradni 26-ban, és utána meg tudjuk célozni a sáv fölső szintjét is.

Tágabb kontextus: Kötcsén szeptember elején Orbán még 3-5 százalékos növekedési sávot lőtt be a következő évekre, most már 6 százalékban határozta meg a sáv tetejét. A következő évekre vonatkozó előrejelzések felső vége eközben 4 százalék körül alakul.

Miért fontos ez? A magyar gazdaság idei és jövőre várható teljesítménye vállalatok ezreinek és emberek millióinak anyagi helyzetét határozza meg. 

  • Most ezen kívül azért is érdekesek a gazdasági kilátások, mert a 2026-os választások előtt az elmúlt 14 évben megszokotthoz képest kifejezetten szoros a verseny a hazai politikában, és a gazdasági helyzet a kormány választások előtti mozgásterét és a választói magatartást is jelentősen befolyásolja.

Felülnézet: a magyar állami és nemzetközi intézmények, kutatóintézetek és agytrösztök 2025-re vonatkozó előrejelzésének átlaga 3,4 százalék, tehát az elemzői konszenzus Orbánhoz hasonlóan 3 százalék feletti növekedésre számít jövőre.

  • 2026-ra vonatkozóan kevés előrejelzés van egyelőre: a Századvég hétfőn közzétett előrejelzése 3,2 százalékos, a bécsi Nemzetközi Gazdaság-összehasonlító Intézet (Wiener Institut für Internationale Wirtschaftsvergleiche – Wiiw) júliusi előrejelzése pedig 2,9 százalékos növekedéssel számol Magyarországon.
 

Igen, de: 2026-re még a Magyar Nemzeti Banknak van előrejelzése, ezt kedden az idénre és 2025-re vonatkozó előrejelzéssel egyetemben módosították

  • A jegybank jövőre 3,5-4,5 helyett már csak 2,7-3,7 százalékos növekedéssel számol, 2026-ra viszont 3-4 helyett kicsit nagyobb, 3,5-4,5 százalékos növekedést vár.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOrbán nagyokat mondott, de tényleg nem rosszak a magyar növekedési kilátásokInkább 3, mint 5 százalékos növekedés várható jövőre, de ez Közép-Európában és az uniós mezőnyben is az erősebb teljesítmények közé tartozhat.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat előrejelzés gdp növekedés Orbán Viktor Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.