Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2024. július 24. 17:39 Világ

A Lukoil-blokád csak újabb ürügy az ukrajnai magyar vétóra, meddig mehet ez?

Magyarország blokkolja 6,5 milliárd euró kifizetését Ukrajnának az Európai Békekeretből, miután Kijevben az orosz Lukoil Szlovákia és Magyarország felé történő kőolajtranzitjának leállítása mellett döntöttek. A vétót Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelentette be, hivatkozvaaz unió és Ukrajna közötti társulási megállapodásra, amely szerint Ukrajna nem szakíthatja meg az energiahordozók tranzitját.

Miért fontos ez? Amint arról részletesen is írtunk, a Lukoil szállítások leállása valószínűleg nem okoz komoly gondot a hazai energiaellátásban, mert más vállalat beléphet a Lukoil helyébe. A magyar lépés így az Ukrajna európai támogatásával kapcsolatos korábbi reakciók sorába illeszkedik, és ezzel az uniós tagállamok is veszteséget szenvednek.

Előzmények: tavaly májusban az OTP felkerült az Ukrán Antikorrupciós Ügynökség listájára, amelyen az ukránok szerint a háborút támogató cégek találhatók. Szinte épp egy éve jelentette be Szijjártó Péter, hogy amíg a bank a nyilvántartásban szerepel, addig tárgyalni sem hajlandó az Ukrajnának szánt uniós támogatásokról. Az OTP azonban októberben lekerült a listáról.

  • A támogatások magyar vétója azonban ennek ellenére is fennmaradt, és ezt áprilisban már a Richter gyógyszergyár elleni ukrán lépésekkel indokolta a külügyminiszter. Ukrajna ugyanis akkor vissza akarta vonni 14 Richter gyógyszer engedélyét, mert a vállalatnak Oroszországban is van gyártóüzeme, és az érintett készítményeknek vannak helyettesítő termékei.

Háttér: a közös uniós forrásból a tagállamok részben finanszírozhatják az Ukrajnának juttatott fegyverszállítmányaikat. A kifizetések engedélyezéséhez azonban minden tagállam hozzájárulására szükség van. A magyar vétó tehát magukat a fegyverszállításokat nem akadályozza meg, csak a költségtérítést, hiába van meg rá a pénz.

Tágabb kontextus: Szijjártó Péter májusban az Európa Tanács ülésén megvétózta Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek az orosz csapatok kivonására, az 1991-es határok visszaállítására és az Oroszország által elkövetett jogsértések elszámoltatására vonatkozó béketervét is, a „többi béketerv figyelmen kívül hagyása” miatt.

A magyar vétósorozat nem csak az Európai Unióban, de még a G7 országok körében is aggályokra ad okot. Kérdés, hogy a lefoglalt orosz vagyonokra vonatkozó uniós szankciókkal kapcsolatban hogyan lép a magyar kormány, azokat ugyanis egyelőre félévente meg kell újítani, és fontos fedezetet nyújtanak az Ukrajnának szánt támogatási törekvésekhez.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMagyar olajellátás: „ha Al Caponéval üzletelsz, legyen B-terved”Nagyobb a füstje, mint a lángja a Lukoil-ügynek: nem valószínű, hogy az orosz olajipari cég ukrajnai szankcionálása komoly gondokat okozna a hazai energiaellátásban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Lukoil orosz-ukrán háború Szijjártó Péter vétó Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.