A lakosság pénzügyi helyzetértékeléséről szóló negyedéves felmérésének friss eredményeit is bemutatta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a csütörtökön közzétett friss Inflációs jelentésében.
Előzmények: 2022 második felében a megkérdezettek*Az online felmérés alapegysége egy háztartás, a minta a háztartásfő nemére, korára, iskolai végzettségére és a háztartás régiójára reprezentatív. Az eredetileg
1000 munkaképes korú főkeresővel rendelkező háztartásból álló minta a felmérés negyedik alkalmától, 2022 harmadik negyedévétől, 300 nyugdíjaskorú háztartással egészült ki. közel 60 százaléka nyilatkozott úgy, hogy rosszabb helyzetben van, mint egy éve, 2024 elejére ez az arány 38 százalékra esett.
Felülnézet: a javulást nagyrészt az okozza, hogy jelentősen nőtt azoknak a háztartásoknak az aránya, ahol a reálbérek növekedésére számítanak.
Igen, de: azok a háztartások, ahol a főkereső nyugdíjas, pesszimistábbak a munkaképes korúaknál, bár a tendenciák náluk is alapvetően pozitívan alakulnak.
Tágabb kontextus: a felmérésben a lakossági megtakarítási tervekre is rákérdeztek. Ebből az derült ki, hogy a többség nem tervez a jelenleginél jelentősen többet (vagy kevesebbet) megtakarítani.
Miért fontos ez? A kormány a fogyasztás felpörgésétől reméli a gazdasági növekedés újraindulását idén. A felmérésből kiderül, hogy ehhez a kamatjövedelmek nem fognak nagyon hozzájárulni, viszont a lakosság növekvő optimizmusa már azt vetíti előre, hogy bátrabban fognak költeni.
Mi várható? Bár az elmúlt időszakban voltak arra utaló jelek, hogy a várakozásoknál gyorsabban javul itthon a fogyasztói hangulat, és a jegybank felmérése is erre utal, a trend még nem teljesen egyértelmű, áprilisban például visszaesett a boltok forgalma márciushoz képest.
Élet
Fontos