Félig már megszüntette a családi pótlékot az infláció
Nagy volt a sajtóvisszhangja annak a válasz nélkül maradt kérdésnek, melyet Ungár Péter, az LMP társelnöke tett fel Csák János kulturális és innovációs miniszternek egy decemberi felszólalás kapcsán.
Miért fontos ez: a képviselő a családi pótlékkal kapcsolatban utalt Csák János korábbi kijelentésére, miszerint a kormánypárt nem tartja helyesnek, ha valaki nem munkából, hanem segélyből akar megélni.
Ungár ezután azt kérdezte, hogy tervezik-e kivezetni a családi pótlékot, amire a minisztérium nem adott konkrét választ.
Ezután futótűzként terjedt annak a híre a sajtóban, hogy ez lényegében beismerése a családi pótlék megszüntetésének.
Igen, de: a kormány 2022 végén nyúlt hozzá a szociális törvényhez, melynek alapgondolata az volt, hogy az állam hátrébb sorolja magát az elesettek iránti felelősségviselők sorában. Ebbe a narratívába ugyan beleerőltethető lett volna az a gondolat, hogy eltöröljék a családi pótlékot, de ezt azóta a minisztérium cáfolta.
Számokban: a családi pótlék (ami egyébként nem segély) összege 2008 óta változatlan. Az egy gyermek után járó legkisebb összeg 12 200 forint, különböző tényezők (fogyatékosság, gyermek egyedül nevelése) esetén a maximálisan gyermekenként kiutalható összeg 25 900 forint.
A támogatás reálértéke látványosan csökkent 2008 óta. A 2010-ben ismét hatalomra kerülő Fidesz-kormány első évében a nettó átlagkereset 132 ezer forint volt, tehát az átlagkereset nagyjából 9 százalékát tette ki az egy gyerek után igénybe vehető legalacsonyabb támogatás.
Ugyanez az összeg a mostani átlag nettó fizetésnek csupán 3,5 százaléka.
Ha 2008-hoz viszonyítunk, a halmozott infláció tavaly év végéig meghaladja a 94 százalékot, vagyis némi egyszerűsítéssel azt mondhatjuk, hogy azóta a családi pótlék vásárlóereje a felére csökkent.
Felülnézet: az összegek változatlansága miatt olyan mértékben összezsugorodott a családi pótlék jelentősége az állam kiadásai között, hogy irracionális lenne a kormány számára a megszüntetéssel járó népszerűségvesztést kockáztatni.
A családi pótlékra fordított 367 milliárdos összeg 2010-ben a költségvetés kiadásainak 4 százalékát tette ki, a tavalyi 307 milliárdnyi családi pótlék viszont csak a 0,75 százalékát.
Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.