A klímaváltozás miatt itthon is egyre több helyen vehetünk észre rossz állapotban lévő, vagy már teljesen elpusztult fenyőket, fenyveseket. Az Agrárminisztérium adataira hivatkozva azt írja a Magro, hogy a 20 évvel ezelőtti állapothoz képest – akkor a fenyvesekkel borított hazai területek kiterjedése elérte a 2400 négyzetkilométert – mára annak csak közel az ötöde maradt csak fent. Ez nagyjából 500 négyzetkilométernyi terület. Az eredeifenyő-állomány 27 százaléka egészséges, a feketefenyőké csupán 3 százaléka (a jövő szomorúan fest az erdeifenyőnek és a lucfenyőnek is, de hasonlóan járhatnak a bükkösök, cserébe viszont a tölgyfák számára kedvező a változás).
Bár az, hogy a fenyőerdők teljesen eltűnjenek az országból, valószínűtlen, a nem őshonos fajok megsínylik a klímaváltozást. Gálhidy László, a WWF Magyarország egyik vezetője a Reutersnek azt mondta, hogy a kontinentális éghajlatunk sem túl ideális a fenyőknek, de a klímaváltozás miatt egyre melegebb és szárazabb időszakok tovább rontják a helyzetet.
"Az ember hozta be a fenyőt, de a klímaváltozás söpri ki innen."
Tehát adott a kérdés: ha a fenyőfákra ilyen húzós idők járnak, mi lesz így a karácsonyfákkal? A válasz meglepő: a hazai karácsonyfa-piacra ennek van a legkisebb hatása.
“A fenyőerdeink valóban nem egészségesek, de el kell választani a kettőt” – magyarázza Gilincsek Edgár őstermelő, aki az egyik legnagyobb hazai karácsonyfaültetvény tulajdonosa Zalában. Mint mondta, a karácsonyfa-ültetvényeken a fák maximum pár méteresek, a legnagyobb fák sem akkorák, mint amik az erdőben találhatóak. Az ültetvényeken az a cél, hogy a fenyőknek szép alakja legyen, ezért ültetési metodológia is teljesen eltérő, az ültetvényeken a fák egymástól megfelelő távolságban állnak. Az erdőben a fák sűrűbben, egymáshoz közel állnak, mert ott az a cél, hogy a fák felfelé nyúljanak és megfelelő minőségű törzset neveljenek. A szárazságra, illetve a magasabb hőmérsékletre a fenyőerdők érzékenyebbek.
“Az ültetvényen viszont az a lényeg, hogy a fának minél több lombja legyen, minél szebb formával, ezért a megfelelő hely és a kellő mennyiségű napfény nagyon fontos, különben eladhatatlanok lesznek. A karácsonyfa-ültetvényeknek semmi problémája nincs, szép számmal találhatók az országban, főleg Zalában, Vas megyében, még Somogyban. Mivel a fák nem nőnek nagyra, a kitermelés után pedig azonnal újakat ültetünk, ez az egész inkább hasonlít egy mezőgazdasági, szántóföldi kultúrára.”
Boross Dávid, a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének tagja, az Oázis Kertészet ügyvezetője szerint a legnagyobb kihívás az élő munkaerő megtartása/megtalálása, illetve a költségemelkedés. “Az a fa, amit karácsonyfának megveszünk, azt 10 évvel ezelőtt ültették, kvázi magától nőtt a domboldalban, tehát a költsége ennek szinte nulla. Amikor ki kell termelni, akkor viszont valakinek fel kell mennie a domboldalra, kivágni, mozgatni, elszállítani a városba, kifizetni a közterületi árusításért a díjakat. A vásárló a végén csak kis százalékban fizet a fáért, az árat leginkább a költségek határozzák meg” – mondja.
Az idei szezonban a tavalyi magas bázis miatt már alacsonyabb az inflációs adat, emiatt nagy áremelés nem várható a fenyőknél. Boross Dávid szerint a tavalyi évben volt egy jelentősebb emelkedés, ezek főként a szállítási költségek megugrása miatt kerültek beépítésre az árba, ugyanakkor importfenyő esetén (ahol különösen népszerű például a Dániából érkező fenyő) a forint-euró árfolyam idei, a tavalyihoz képest sokkal kedvezőbb helyzete nagyban hozzájárul ahhoz, hogy ne kelljen emelni az árakon.
“Tavaly bőven 400-420 forintos kurzusok voltak, idén 380 forint körül vagyunk, és azért az az 5-10 százalék az meglátszik az árakon is, tehát ha volt is extra költség idén, azt az árfolyammal kicsit ellensúlyozni lehetett” – mondja Boross.
Hasonlóan vélekedik az őstermelő is. “El tudom képzelni, hogy próbálkoznak vele, de inkább minimális mennyiségben. Tavaly volt egy nagy ugrás, mi a nordmann árával léptünk 10-15 százalékot, de igazából a fenyőárak a 2010-es évek eleje óta stagnáltak, nem volt érdemi emelkedés egészen tavalyig” – véli Gilincsek Edgár.
Szerinte az online értékesítésnél már látni, hogy beindult a karácsonyi hangulat. Ahogy mondta, már három hete jönnek a megrendelések, a szezon az online értékesítésben már szinte véget is ért, ott jellemzően a nagy fákat vitték, főként a céges megrendelésekre. A kis piacok most fognak elindulni, a december 19-24 a csúcsidőszak. ,”Karácsonyfát mindig vesznek az emberek, elég kiszámítható piaca van, a problémát egyedül az össze nem hangoltság tudja előidézni – ez jellemzően a kistermelőknél fordul elő, hogy egy-egy árusítóhelyre túl sok vagy éppen túl kevés fa kerül.”
Élet
Fontos