A Budapestre felhőkarcolót álmodó cég neve eddig nem hozott szerencsét Magyarországon
Több mint kétszáz méteres felhőkarcolót és köré egy kisebb városnegyedet építene a Rákosrendező vasútállomás közelében Dubaj leghíresebb, illetve a világ legmagasabb épületének, a 828 méteres Burdzs Kalifának az építője, az Emaar Properties. Az elképzelésről már javában tárgyal a magyar kormány és az egyesült arab emírségekbeli vállalat a VSquare értesülései szerint.
Miért fontos ez? Budapest jelenlegi legmagasabb épülete a nagyjából egy éve átadott 143 méteres Mol-torony, amelynek a városképre gyakorolt hatását számos kritika övezte, sőt, a Magyarországon nem szokványos, 65 méternél magasabb épületek felhúzását öt éve még a kormány is akadályozta volna.
Mostanra már az MBH isbejelentette egy 90, egy 78 és egy 65 méter magas toronyból álló épületegyüttes építését a Róbert Károly körút és a Váci út sarkán. A fővárosban hasonló magasságú régebbi épületek a SOTE 88 méteres Nagyvárad téri Elméleti Tömbje és az Árpád hídnál álló 73 méteres Nyugdíjfolyósító-székház – egyikük sem bizonyult meggyőző példának arra, hogy Budapesten helye lenne a magasházaknak.
Budapest legnagyobb rozsdaövezete a Rákosrendező vasútállomás és környéke, az ingatlanbefektetők régóta érdeklődnek iránta – és a kormányt is foglalkoztatja –, mivel közel van a belvároshoz, jó a közlekedése, és nagy, üres terület.
Háttér: Az Emaar Properties a legnagyobb dubaji ingatlanfejlesztő, a cég alapító tulajdonosa Mohamed Alabbar, aki közeli kapcsolatot ápol Mohamed bin Rásid al-Maktúmmal, Dubaj és korábban az Emírségek vezetőjével. A cég piaci értéke 14 milliárd dollár volt 2022-ben, ami a 19. helyre volt elegendő a Forbes tavaly kiadott közel-keleti cégrangsorán. A VSquare szerint a magyar kormány az Emaar révén lényegében az Emírségekkel tárgyal.
A cég eddigi nagyobb külföldiberuházásai Egyiptomban, Szaúd-Arábiában, Marokkóban, Indiában, Pakisztánban, Törökországban, Libanonban és az Egyesült Államokban zajlottak. A projektek között a kereskedelmi célú ingatlanfejlesztés mellett lakóparkok, -övezetek építésére is van példa.
A magyar cégnyilvántartásban tavaly jelentek meg a nevük alapján legalábbis az ingatlanfejlesztőre emlékeztető szervezetek – igaz, az Emaar Properties Hungary 2022 Kft. bejegyzésére vonatkozó kérelmet elutasította a Cégbíróság, míg az Emaar Properties Consulting Kft. kényszertörlés alatt áll.
Törölte a brazil kötvényes cégek több ezer milliárdos tőkeemelését a cégbíróság. A vállalatok működése már a mesés vagyon megjelenése előtt törvénysértő volt.