Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2023. október 19. 11:08 Vállalat

Itthon is elterjedhet a csúsztatott fizetés, ami túlvásárlásra ösztönöz

Kedden indult el Magyarországon a Klarna, az egyik legnagyobb részletfizetésre specializálódott startup. A svéd gyökerű vállalkozás a legértékesebb európai startup volt nemrég, értéke azonban rengeteget esett tavaly.

Hogyan működik? A Klarna alkalmazásával nem azonnal fizetünk egy termékért, hanem három részletben: az elsőt vásárláskor, a következőt 30 nap múlva, majd az utolsót újabb 30 nap elteltével. A kereskedők a vásárláskor hozzájutnak az eladott termék teljes árához.

  • A Klarnát alapvetően kiskereskedő partnereinél lehet használni (az USA-ban ilyen például a Nike vagy a H&M). Magyarországon első körben főleg ruházati webáruházakban lehet fizetni, de a cég szerint a következő hetekben bővülni fog az elfogadóhelyek száma.

Számokban: a 2005-ben alapított cégnek 150 millió felhasználója van, és 24 országban van jelen. A régióban Lengyelország, Csehország és Románia után léptek be a magyar piacra. Világszerte 500 ezer kereskedő használja a Klarnát, és naponta kétmillió tranzakciójuk van.

Hogyan éri meg? A törlesztés kamatmentes és más díja sincs Magyarországon, bevételhez pedig így a kereskedőktől jutnak. Az USA-ban nagyjából 5 százalék körüli jutalékot fizetnek a kereskedők a Klarnának. Emellett azért is kapnak jutalékot, ha felhasználóit vásárlási szokásaik alapján rávezeti egy kereskedő termékére.

  • A Klarna ugyanis sokat fektet a mesterséges intelligenciába, mivel működésének alapja, hogy minél több adattal rendelkezzen a vásárló szokásairól.
  • A vállalatot ugyanakkor több bírálat éri azért, mert túlfogyasztásra sarkall. A Klarna saját adatai szerint az alkalmazásukat használóknál 41 százalékkal nőtt a kosárérték.

Alulnézet: Svédországban az online boltok közel 80 százalékában lehet Klarnát használni. Saját adatai szerint az összes online vásárlás 50 százalékát Klarnán keresztül rendezték Svédországban. 

Tágabb kontextus: a Klarna 2019-ig minden évben nyereséges volt, tavaly azonban 1 milliárd dolláros veszteséget halmozott fel, miközben bevétele 2 milliárd dollár volt. Emiatt egy év alatt 45 milliárd dollárról 6,7-re csökkent a cég értékelése.

  • A cég szerint a veszteségessé válás hátterében a költséges amerikai terjeszkedés állt, ami miatt végül a munkaerő 10 százalékát leépítették. A nehézségeihez a globálisan magasabb kamatkörnyezet is hozzájárulhatott. Az USA-ban például nem kamatmentes a szolgáltatás (kivéve, ha a felhasználó fizet egy havi fix költséget).

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkGyorsan terjed a csúsztatott fizetés, fel is figyeltek rá a hatóságokA Twitter alapítója is nagy lehetőséget lát a késleltetett fizetésekben, noha Európában épp mostanában kezdtek a szabályozó hatóságok is érdeklődni az új pénzügyi szolgáltatás iránt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat fintech klarna Svédország Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.